Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Phantasmic

Phantasmic

Kvinna ·

Alkohol 10 dagar innan operation på proforma??

Bröstförstoring
Hej! läste just igenom bunten med papper som jag fick med mig hem från proforma, och det står inget om när man ska sluta dricka alkohol där! Idag är det 10 dagar kvar till min operation, tror ni att jag kan dricka några öl idag? Någon som opats av örjan som pratat med honom om det här?
6

Sortera efter

anna20

anna20

Kvinna ·

Jag opererades av Örjan och fick samma order. Tror inte det är någon större fara, jag rekomenderae det absolut inte, bara säger att jag drack alkohol ca 10 dagar innan op och än så länge ärr allt ok med mig. Det alkoholen gör är att förtunnar blodet, därav man inte bör dricka.
Gilla
Phantasmic

Phantasmic

Kvinna ·

Men sa du till honom att du drack 10 dagar innan? Och sa han då att det var ok?
Gilla
anna20

anna20

Kvinna ·

Nej jag sökte runt på google och läste på säkra källor som tex sjukvårdsupplysningen osv. Han frågade inte och jag sa heller inte något. Men som sagt, bör ju hålla sig till deras rekomendationer. Finns där av en anledning
Gilla
Phantasmic

Phantasmic

Kvinna ·

Sant, fast det står det ju inget om alkohol, bara om läkemedel och sånt :/
Gilla
honn_

honn_

Kvinna ·

Jag tog en cider 2 dagar innan min operation. jag mailade han och frågade och han sa att nån cider va okej..
Gilla
backtoboobs

backtoboobs

Kvinna ·

I mina papper från Laser och estetik står det en vecka. Det är ju för att vara på den säkra sidan, du kan ju säkert ta en öl någon dag innan också tror jag, men det är ju bäst att avstå!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem