
Anonym användare
02 dec, 2010
Alkohol före/efter op.
Det sa inte min kirurg något om, opas på måndag, ska jag avstå från alkohol i helgen då eller?
Lika efter hur långt efter får man dricka?
Låter som en alkolist men så är inte fallet, bara nyfiken :D
Sortera efter

Anonym användare
02 dec, 2010

Anonym användare
02 dec, 2010
Okej, tack! :) dock så drack jag alkohol i fredags (2 glas vin) :o fast det visste ju dock min kirurg om för han tipsa till och med om ett bra ställe i stockholm :p haha.

Anonym användare
02 dec, 2010
Alokohol har de inte sagt ngt om alls. Tror du kan dig ett glas per kväll om det är så. men efter op skall du inte blanda värktabletter med alkohol.... Inte så bra :)

Anonym användare
02 dec, 2010

Mrs V
Kvinna ·
02 dec, 2010
Saken med alkohol är att när man dricker går kroppen in i ett ställe då den tar all sin "koncentration" på få ut giftet..och det är dels därför man mår dåligt dagen efter, kroppen jobbar för fullt..för det är gift för kroppen.
Och hade jag varit du hade jag sett till att min kropp är i den bästa toppen den kan vara inför operationen för också det är en stor sak för kroppen att gå igenom, att sövas och så. Varför inte utrusta din kropp ordentligt lixom? Inte så att det handlaro m att aldrig mer få dricka :P
Och att avstå från alkohol efteråt också, samma sak där.. läkningprocessen blir sämre efter man druckit för kroppen har inte tid att ta hand om såren man har, den måste för rensa ut giftet innan den kan återgå till läka.
Jag ska iaf avstå ett tag innan och efter från alkohol.. och göra det bästa för ta hand om min kropp (som man egentligen alltid borde haha)

Anonym användare
02 dec, 2010
Tror det är vettigt att hålla upp med alkoholen så här nära din op. Har läst på andra trådar att det finns rekommendationer upp till en månad förre op. När jag frågade efter min op fick jag svaret att jag skulle undvika alkohol så länge jag åt smärtstillande, vilket iofs är ganska logiskt. Lycka till på måndag!