
Saram88
Kvinna ·
22 feb, 2016
Alkohol innan operation
BukplastikHej. Är det någon som vet eller har erfarenhet med när man måste sluta inta alkohol innan en operation? Jag har operation nästa tisdag men ska på fest på fredag. Jag har inga problem att vara nykter men skönt och veta. Tack
Sortera efter
Nervo
Kvinna ·
22 feb, 2016
Ellie1
Kvinna ·
22 feb, 2016
Om man ändå kan vara nykter så varför chansa, man ska ju sluta med naturläkemedel och vissa mediciner 14 dagar innan operation just pga riskerna det kan ge med lättare blödningar osv.
En operation under narkos är ju ändå ett väldigt stort ingrepp, och OM något händer pga saker man gjort innan så lär man ju ångra sig som fan :)
starlie
Kvinna ·
22 feb, 2016
Ellie1
Kvinna ·
22 feb, 2016
Jag fick nog inte heller info om just alkohol, men läste om att andra skulle undvika det och det kändes rätt vettigt att inte dricka innan då det gör att man blöder lättare osv.
Saram88
Kvinna ·
22 feb, 2016
malinsofie
Kvinna ·
25 feb, 2016