Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
sofia_

sofia_

Kvinna ·

Alla som fått komplikationer, skriv här!

Bröstförstoring

Vilka här har fått komplikationer och på vilket sätt? Vart opererade ni er?

Kan vara intressant att veta i och med att alla kliniker har olika försäkringar för komplikationer.

20

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Hej! Jag har fått känselbortfall i stortsett båda hela brösten, ett fult ärr, konstant smärta på utsidan av ena bröstet

fel implantat inopererat. Kirurgen brast STORT i att informera vilka dem vanligaste komplikationerna är. De som hägrade

var kapsel, men de är inte den vanligaste. Du ska se till att de skrivs i journalen vad dem korrigerar till dig utan

kostnad, de räcker alltså INTE med vad ni PRATAR om innan. Sedan ska du begära hem journalen och läs den

så att den verkligen stämmer med de dem skulle skriva. Journalen är din försäkring (förenklat). Annars är du överkörd!

Jaq vet!!!!

Gilla
honeybunny

honeybunny

Kvinna ·

Jag har muskelpåverkan dock inte mycket bara då jag ska anstränga muskeln tex när jag ska gymma bröst och armar. Annars är jag nöjd med mina bröst hade db ett tag men det har försvunnit :)!

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Jag har mfd, muskelpåverkan, synlig rippling och kanske kapselbildning. Ska träffa min kirurg i augusti o prata om korr. Kommer kanske lägga i fastare implantat o kolöa på kapseln. Opererade mig på citadell. Men komplikationerna beror inte på vilken klinik det är utan på ens egen kropp o vilket implantat man väljer. I vissa fall är det iofs kirurgens fel också.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Rippling och en störd kirurg. Ska korra nu i aug.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Du verkar extremt missnöjd med din op får man fråga vad som gick feloch var du opa dig?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Twinky: Gör du alla dina op hos Cosmo kostnadsfritt?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Har du fått någon förklaring till vrf det har blivit så många komplikationer för dig?

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Ja, jag behöver inte betala något för korrigeringarna. Jag vet inte varför jag har sån otur, hade ett fint utgångsläge utan häng och såpass mkt egen vävnad att jag inte borde fått rippling men det vet man ju tyvärr aldrig innan. Jag har dock tunn hud och lite underhudsfett så det kanske har med det att göra. Jag har träffat 5 andra kirurger för andra utlåtanden och två av dem har sagt att jag antagligen har en mkt tunn kapselvävnad vilket ökar risken för BO eftersom kapseln oxå hjälper till att hålla implantatet på plats. Men det betyder oxå att jag aldrig behöver oroa mig för jobbig kapselbildning...förutsatt att jag inte får en infektion förstås. Jag hoppas att min DB beror på att min gamla vävnad är för fast för då kan man snitta vecken på insidan och "öppna upp" vävnaden. Men det vet min kirurg inte förrän han kan känna efter på insidan.

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Efter 1:a op BO, DB och rippling (synlig på utsidan)

Efter 2:a op BO och mer rippling (fortfarande bara utsidan)

Efter 3:e op DB, lite BO på ena sida och ännu mer rippling (synlig på utsidan och insidan)

Kirurgen har sytt upp fickorna underifrån flera ggr. Han har öppnat upp fickorna utåt för att förbättra ripplingen men det hjälpte inte. Han har satt in mentor coh 2 istället för perthese men ripplingen blev bara värre. Till hösten kommer jag att göra min 4:e op och byta till släta Natrelle soft touch, sy upp implantatet på ena sidan och förhoppningsvis få några tvärgående snitt i bindvävnaden för att mjuka upp DB vecken. Min kirurg har varit mkt tillmötesgående och gör allt han kan för att förbättra resultatet.

Edit: Jag har även muskelpåverkan men den är "inom ramen för vad som är normalt med en bakommuskelplacering". Ingen smärta eller deformation som tur.

Gilla
sofia_

sofia_

Kvinna ·

Intressant att höra om era komplikationer. Blir egentligen inte avskräckt heller, vet ju att det finns en liten risk att det blir komplikationer men frågan är om det är en risk jag skulle våga ta utan bra försäkring. För Twinky, som du beskriver och vi säger att det inte överhuvudtaget har något med kirurg eller klinik att göra, så är det bara tur att det blev just Citadell som har gratis försäkring vid komplikationer egentligen! Inte så kul att behöva betala ännu mer pengar pga att det inte blivit nå bra. Skulle kunna bli så jäkla arg och förmodligen deppig av det! Det går nog inte att säga vem som kommer få komplikationer heller.

Jag har också rätt tunn hud och lite underhudsfett, men är ändå byggd med ordentliga kurvor förutom brösten då, så hoppashoppas att kroppen välkomnar propertioneliga bröst med öppen famn haha :)

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Jag valde citadell bl a för att jag hade läst mkt om deras förmånliga korrigeringspolicy så det var inte bara tur 😉. Personligen tyckte jag att det var bra att läsa om komplikationer och korrigeringar innan så att jag var inställd på att det kunde bli fel. Hade jag inte vetat om det hade det nog varit mkt svårare att acceptera.

Gilla
sofia_

sofia_

Kvinna ·

Haha nej det är ju sant, men att du ändå beslutade dig för just Citadell och piroriterade försäkringen var ju bra. Det är ju ändå något att glädja sig åt! Tror det är mest värt med Citadell då ändå, i och med det. Jag har ju kollat åt Proforma men, dom har ju som inga bra försäkringar och sådär. Har du bokat tid för korrigeringen till hösten? :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

opererad på proforma jag har muskelpåverkan och db

Gilla
vimijo

vimijo

Kvinna ·

Opad på kkab och fick BO väldigt fort efter operationen. Dom korrade helt utan protester och det ser fortfarande toppen ut nu 4 mmån efter korren. Så jag hoppas att det håller i sig. 

Twinky: När upptäckte du att BOn kom första gången och efter dina korrigeringar? Jag har/är fortfarande supernoga med stödet. Har tight bh och sporttop dygnet runt. Funderar på när jag kan känna mig någolunda "säker" på att det har läkt på plats. Min bo kom 2 veckor efter första operationen.

Gilla
Purina

Purina

Kvinna ·

Jag opererade mig på KKAB 2006, opererades för kapselbildning på ena bröstet i maj detta år. Fick betala 16000:- De satte in samma implantat igen.

Nu verkar jag ha fått tillbaka kapselbildning i samma bröst. 😲 Ska på ett till besök i höst för att se om det blivit värre. Om jag måste operera igen så byter jag ut båda implantaten mot nya, då får jag betala 19000:-

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Purina: Tar KKAB 19000 kr om man op:ats där tidigare och behöver/vill byta ut implantat??

Gilla
Purina

Purina

Kvinna ·

19Carro81 skrev:

Purina: Tar KKAB 19000 kr om man op:ats där tidigare och behöver/vill byta ut implantat??

Jag vet inte vad det kostar egentligen, men de sa att jag får det priset eftersom jag haft så mycket problem nu.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Det var ett bättre pris än Citadell. 24.000 för implantatbyte vill dom ha.

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

sofia_ skrev:

Har du bokat tid för korrigeringen till hösten? :)

Nej, jag måste vänta tills kliniken öppnar den 15:e aug. Hoppas kunna få en tid i sep.

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

vimijo skrev:

Twinky: När upptäckte du att BOn kom första gången och efter dina korrigeringar? Jag har/är fortfarande supernoga med stödet. Har tight bh och sporttop dygnet runt. Funderar på när jag kan känna mig någolunda "säker" på att det har läkt på plats. Min bo kom 2 veckor efter första operationen.

Efter 1:a korren kom d ganska snabbt, kanske 2-3 mån. Min kirurg var nog lite väl optimistisk ang hur länge jag skulle behöva extra stöd så jag började leva "som vanligt" för tidigt. Efter 2:a korren hade jag bygel-bh 24/7 i typ 4 mån. Sen började jag sova utan bh. När jag tog bilder efter 6 mån såg jag att ena implantatet hade åkt ner lite igen. Det är som tur inte lika mkt som tidigare så det går åt rätt håll iaf. Kanske kan få min kirurg att lägga några permanenta stygn nästa gång.

Jag skulle nog fortsätta 2 mån till om jag var du, bara för att vara helt säker. Jag kommer iaf inte börja sova helt utan bh nästa gång utan börja med en skön bh/top som ändå håller saker o ting på plats. Håller tummarna för att du inte ska behöva korra igen.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem