Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Trebarnsmorsa

Trebarnsmorsa

Kvinna ·

Alla som opererats på Citadellkliniken

Bröstförstoring

Nu har jag läst på så mycket om allt så jag tror att det är omöjligt att vara mer påläst såhär innan konsultation. Det som hindrar mig från att ta steget är rädslan för hur min kropp ska fungera efter operation. Så alla ni som opererats på Citadellkliniken Landskrona. Hur känns det efter op? Är komplikationerna många? Hur fungerar musklerna? Finns det träning etc som du gjort förr som du inte kan göra längre pga implantaten? Jag är ute efter absolut max d kupa i slutresultat, är det skonsammare med "mindre" byst? Jag får känslan av att detta är en bra klinik. Och vill gärna göra lite efterforskning på deras slutresultat. Så hjälp mig så jag kan bestämma mig nån gång. Tack!

11

Sortera efter

Amerigo

Amerigo

Kvinna ·

Jag opererades av Tuve för ca 3.5 månad sedan. Super duktig och gjorde ett fantastiskt jobb på mig som hade ett fruktansvärt dåligt utgångsläge (och envisades med att slippa lyfta brösten). Jag la mina framför muskeln för att slippa alla eventuella "problem" som kan uppstå vid en bakomplacering (självklart kan det uppkomma "problem" med framför också men för mig är de mindre "allvarliga") så kan tyvärr inte svara på dina frågor ang. bakomplacering. Det finns ju olika kirurger där så du får läsa på om den/de du tycker verkar intressantast, du kan boka en konsultation med samtliga du är intresserad av. Alla sköterskor är super gulliga och när man opererats blev man uppvaktad som en prinsessa 24/7, de kom med mat, värktabletter, dricka osv så fort du ringde på klockan :) Tuve är iaf jätte snabb med att svara på mail och svarar både kvällar & helger. Citadellklinken har ju väldigt bra garantier osv om det skulle uppstå problem. Lycka till :)
Gilla
Trebarnsmorsa

Trebarnsmorsa

Kvinna ·

Tack för svar. Fler som opererats där? Hur mår ni? Hur fungerar kroppen/bröstmusklerna?
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Opererades av Tuve för ca 2 veckor sedan. har inte haft ont alls, men tog tabletter i förebyggande syfte ändå så vet inte om de kan ha påverkat. Har inte kännt någon påverkan på bröstmusklerna än iallafall. Var och tog bort tejpen 1 vecka efter på återbesöket, Tuve sa att allt såg bra ut. Har haft problem med ett stygn som gått upp och tajt klyfta men förhoppningsvis löser det sig! Kan verkligen rekommendera citadellkliniken
Gilla
Catalina

Catalina

Kvinna ·

Jag op där april-16, hade ont några dagar, men var fullt hanterbart! Op av Tuve, helt klart bäst, och jätte nöjd m citadell! Kunnat träna efteråt ingen muskel påverkan, och jag har inte små implantat, så lycka till!!!
Gilla
Hästtjej

Hästtjej

Kvinna ·

Har op av Peter Cosmo, mkt nöjd med resultat, bemötande och hela kliniken, innan, under och efter op! Jag har ett mkt tungt och rörligt jobb samt tränar yoga och rider. Måste säga att jag mådde skit (!) efter op, kunde knappt röra mej. Hade ont vid rörelse och mkt allmän påverkad. Men, det blev bättre varje dag. Och nu, 3 mån efter är det inga problem alls!
Gilla
Trebarnsmorsa

Trebarnsmorsa

Kvinna ·

Tack, än så länge bara bra med denna kliniks resultat alltså. Gärna fler berättelser, och specifikt hur kroppen/musklerna fungerar efteråt.
Gilla
Glimma

Glimma

Kvinna ·

Tuve opererade mig för fyra månader sedan. Han är jättebra, kliniken också. Jag har 450cc högprofils-implantat bakomplacering och har viss muskelpåverkan. Ett tag var det värre men faktiskt har det blivit bättre med tiden, nu har jag bara problem vid vissa rörelser då man använder bröstmusklerna specifikt (kan tex inte göra armhävningar). Upplever inte att det är ett stort problem men för mig som tränar mycket är det klart jag hade önskat att jag sluppit det. Större problem har jag med att implantaten glider ner i armhålorna på mig när jag ligger på rygg. Du kan gärna läsa lite av de trådar jag skapat där jag beskriver mer. Jag ångrar inte min operation men jag har mina moments då jag ändå funderar på hur jag kommer känna om jag har samma bekymmer om ett par år. Aldrig kunna ligga på rygg mer... känns ju sådär.
Gilla
Amerigo

Amerigo

Kvinna ·

Glimma skrev:

Tuve opererade mig för fyra månader sedan. Han är jättebra, kliniken också. Jag har 450cc högprofils-implantat bakomplacering och har viss muskelpåverkan. Ett tag var det värre men faktiskt har det blivit bättre med tiden, nu har jag bara problem vid vissa rörelser då man använder bröstmusklerna specifikt (kan tex inte göra armhävningar). Upplever inte att det är ett stort problem men för mig som tränar mycket är det klart jag hade önskat att jag sluppit det.
Större problem har jag med att implantaten glider ner i armhålorna på mig när jag ligger på rygg. Du kan gärna läsa lite av de trådar jag skapat där jag beskriver mer.
Jag ångrar inte min operation men jag har mina moments då jag ändå funderar på hur jag kommer känna om jag har samma bekymmer om ett par år. Aldrig kunna ligga på rygg mer... känns ju sådär.

Har du pratat med Tuve om att implantaten glider åt sidan när du ligger ner? Det kanske är så att det kan korrigeras på något vis? :)
Gilla
34an

34an

Kvinna ·

Låter så tråkigt med implantaten som glider ner så! Stackare . Ska op hos Peter i februari ocj kliniken verkar kanon . Jag har valt 300 cc ergonomix för nattirligast resultat och inte för stort då jag inte bars vill ha bröst som största fokus .
Gilla
Precious_1974

Precious_1974

Kvinna ·

Jag opererades av Tuve för snart 7 veckor sedan och jag är sjukt nöjd med mina bröst. Tuve är verkligen duktig, rak i sin kommunikation och väldigt lätt att ha att göra med. Han svarar utförligt på ens frågor trots att han måste fått samma frågor många tusen gånger tidigare.. :-) Jag har haft ganska ont fram till 6:e veckan och gick länge på Alvedon + Ipren. Jag blev väldigt stram på insidan av armarna vilket begränsade min rörelseförmåga mycket till en början. Det var mest det och att det drog i ärren som gjorde ont. Det såg ut och kändes som att en sena satt fast i ärren och det kändes ända ner till handleden. Det har gått över nu, precis som Tuve sa att det skulle göra. Jag haf också upplevt samma känsla i brösten som när mjölkutdrivningen sätter igång. De liksom drar ihop sig kraftigt under 10-15 s för att sedan slappna av igen, flera gånger om dagen. Jag har också fram tills nu egentligen, vaknat minst en gång varje natt med känslan av att behöva amma för att brösten är fulla med mjölk. Det har hjälpt att ta av bh+bröstband och massera brösten en stund. Till slut gjorde jag det mer eller mindre i sömnen. För 1-1,5 v sedan kom det också ut mjölk när jag masserade dem. Jag har 500 cc Full-profil bakom och besväras inte särskilt mycket av påverkan på bröstmusklerna men så har jag inte gått tillbaka till träningen än. Jag kan känna och se lite rippling när jag böjer mig framåt men ingenting när jag står. Mins bröst är stora och runda och ser ut precis som riktiga. Älskar dem! För mig var Citadell det enda tänkbara alternativet, och av de bilder jag sett av andra kliniker/kirurger både före och efter, så känns beslutet mer än rätt.
Gilla
Glimma

Glimma

Kvinna ·

Jag har haft kontakt med Tuve om att mina implantat glider ner i armhålorna när jag ligger på rygg. Han säjer att det brukar gå att korrigera genom att sy som en inre bh men tyvärr måste man då gå in via bröstvecket vilket skulle ge mig nya ärr där jag inte alls önskar (ingång via armhålan var ju en anledning till att jag valde Citadell). Så jag fortsätter fundera lite på om det är värt det eller om jag kan leva med det här.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem