
Freedom
Man ·
05 jun, 2013
Allergan responsive eller soft touch? Vad har du?
BröstförstoringHej alla :) Jag håller på att vela fram och tillbaka om jag ska välja responsive el. soft touch. Jag vill ha fasta bröst men inte så det blir det där bolliga utseendet och att de ser jätte opade ut. Vad rekommenderar nI? Ni som har Allergan, hur kom ni fram till vilket av de ni skulle välja ? 🙂
Sortera efter
Anonym användare
05 jun, 2013
Jag har soft touch och hatar dom.. Ska göra en korrigering nästa vecka och byta till responsive. På mig ser det ut som två bollar med skarpa konturer efter implantaten i klyftan och på utsidorna. I profil har jag typ obefintlig skidbacke och brösten är hårda. Jag har väntat i flera månader på att bli av med stenarna och få något mjukare för mina bröst är knappt klämbara.
Valde släta soft touch för att motverka rippling vid första op när jag hade framför. Nästa operation som var en korr fick kirurgen välja vilka jag skulle ha, det blev texturerade soft touch bakom. = grövre rippling pga textureringen och hårda bröst. Nästa vecka byter jag till släta responsive.. Vill egentligen ha mjukare men jag vågar inte ta tex mentor då dom är underfyllda till skillnad mot allergan. Jag vill inte riskera mer rippling än jag redan har så jag hoppar att släta maxfyllda kommer funka nu..
Gilla
Dewdrop
Kvinna ·
05 jun, 2013
Jag har de mjukaste inläggen och brösten är absolut fasta ändå. Mjuka om man klämmer på dem men man behöver inte ha BH om man inte vill. Sitter på plats och håller formen. Jag valde inte det själv utan det gjorde min kirurg, jag var inte så insatt då. Jag sa hur jag ville ha det och han valde. Ibland blir det bra fast man inte kan så mycket. :-)
Gilla
turisten
Kvinna ·
05 jun, 2013
Jag har släta responsive och jag tycker de är ganska fasta, men de har väl inte fått sin slutgiltiga mjukhet än. Under konsultationen klämpde jag på flera olika märken och jag tyckte att till och med Perthese som är det mjukaste märket var onödigt hårt, men jag vågade inte, precis som tin, välja annat än ett maxfyllt implantat då jag har så lite bröstvävnad och underhudsfett, för då hade rippling kommit som ett brev på posten sa kirurgen.
Mina har ingen kant eller bullighet upptills alls nu efter två månader, så jag är väldigt nöjd. De ser ut som min väns anatomiska som hon haft i några år.
Gilla
Candycane
Kvinna ·
05 jun, 2013
Jag har soft touch och de väldigt mjuka nu 6.5 månad senare. Det är inte lönt att fråga folk som har gått mindre med sina än 6-7 månader för mjukheten ändras mycket under det första året. Speciellt för fastare och anatomiska implantat. När jag ligger ner är de fasta men så är det med alla implantat då det plattas mot bröstkorgen och kan ingenstans att ta vägen. Allt beror på dina förutsättningar och var du placerar dem. Bakom muskeln blir fastare än framför och har man egen vävnad bidrar det också till mjukheten. Jag är iallafall nöjd med mina.
Gilla
Molly90
Kvinna ·
05 jun, 2013
Vad är det för skillnad med att ha Mentor eller Allergan om man ska ha framför muskeln? För mig lutar det åt att lägga framför för jag vill kunna träna obehindrat, har ävenegen vävnad. Har kollat runt lite här och det är en del som har allergan, är den att föredra om man ska lägga framför? Vad blir skillnaden om man har släta eller texturerade?
Gilla
backtoboobs
Kvinna ·
05 jun, 2013
Allergan är maxfyllda som bidrar till miskad risk för rippling.
Släta eller texturerade verkar vara väldigt olika hur det funkar från person till person med komplikationer!
Gilla
Freedom
Man ·
07 jun, 2013
hmm.. ja man blir fasen inte klockare om vad man ska välja... Kanske bättre att låta kirurgen välja så det blir bra :)
Gilla
Molly90
Kvinna ·
12 jun, 2013
Det är verkligen en hel djungel! Pratade med Örjan idag som tycker att jag ska ha allergan eftersom jag är rädd att få rippling, nämnde också det här med släta och texturerade men han har inte märkt någon märkbar skillnad på sina patienter angående rippling. Han sa också att kapselförsäkringen inte ingår om jag väljer släta, någon som vet varför? Men nu har jag hittat här om Mentor att plus modellen är "maxfylld", motsvarar den lite av fastheten som Allergan? Eller ska man köra på allergan som han rekommenderade?
Gilla
BlueAnemone
Kvinna ·
12 jun, 2013
Ja verkligen en djungel med alla dessa implantat! Jag har också börjat fundera på att ta allergan istället för mentor eftersom jag vill ha framför, vill inte skära i en frisk muskel. Vill också opa mig hos Örjan men kommer inte boka konsultation förens till hösten eller senast våren så får väl se vad han säger, allergan kostar ju lite mer men det kan det ju vara värt.
Gilla
Molly90
Kvinna ·
13 jun, 2013
Ja det gör ju det! Jag brukar alltid tänka det värsta, att han vill att jag ska ta allergan för att få in lite mer pengar men har läst en hel del positivt om dom så får hoppas att han tänker på mitt bästa och inte för att tjäna mer pengar ;) Örjan är jätte bra(så som jag känner hittills), jag ska på konsultation på måndag men jag skickade redan nu en hel hög med frågor jag hade, fick skicka lite bilder på mina bröst nu och sen skulle han försöka hinna ringa mig under veckan. Han ringde upp samma dag och tog sig verkligen tid att svara på alla frågor jag hade, pratade i 40 min! :) och det kändes verkligen som han lyssnade och förstod. Det var skönt för man har så mååånga frågor :D
Gilla
Freedom
Man ·
13 jun, 2013
Ja verkligen en djungel haha! men jag kör på magkänslan, Allergan är dock väldigt fasta MEN har i princip bara hört positivt om det :) Och dessutom verkar dom vara ett "säkrare" inplantat Tack för alla svar tjejer!
Gilla
backtoboobs
Kvinna ·
13 jun, 2013
Jag tror inte de tjänar mer på att lägga in Allergan, de kostar mer att köpa in. Jag tror de har sin op kostnad och sedan kommer implantaten utöver det. Så jag tycker inte du ska tro att det är för att tjäna mer utan för att de är bäst! Haha! Jag har ju Allergan så möjligtvis lite jäv :)
Gilla
Molly90
Kvinna ·
13 jun, 2013
Nej då säger han nog det för att det är bäst! ;) vad har du för implantat/storlek och placering?
Gilla
backtoboobs
Kvinna ·
13 jun, 2013
Jag har Allergan anatomiska, 280cc mellanprofil och 295cc hög, framför :)
Gilla
Sockertoppen
Kvinna ·
13 jun, 2013
Jag har allergan soft touch framför muskeln, 335 cc. Jag ville att dom skulle se "fejk" ut därför valde jag dessa. Jag är jättenöjd!
Gilla
OPsugen
Kvinna ·
13 jun, 2013
Jag har framför allergan responsive (ser mer detaljerat på min signatur) och de är nu lite mer än tre månader gamla! Älskar dom, kunde inte blivit bättre! Jag ville ha ett resultat som såg naturligt ut men att man skulle tänka "snygga boobs, undrar om det är äkta eller fejk" och det fick jag :) Mina är rörliga, klämbara och gosiga men sitter ändå där dom ska, min pojkvän älskar dom hehe! Jag valde framför för jag tycker det ser mer naturligt ut än bakom och beter sig mer naturligt med, alltså mer rörliga och följer inte musklen, sen ville jag heller inte skära i musklerna, men alla tycker olika :) Sen att välja responsive var nog alltid ganska självklart för mig efter timmar av efterforskning om de olika implantaten :) lycka till!
Gilla
Molly90
Kvinna ·
13 jun, 2013
Sockertoppen och backtoboobs, har ni släta eller texturerade? Jag står i valet om man ska ha släta eller texturerade... Ger släta mindre risk för rippling eller har det ingen betydelse med Allergan? Hur upplever ni det?
Gilla
backtoboobs
Kvinna ·
13 jun, 2013
Mina är en vecka imorgon så jag vet inte än, men jag såg att Candycane skrev att hon fått rippling i klyftan av Allergans coh 2 texturerade. Det beror mycket på din egna vävnad, hur mycket som täcker.
Jag har också texturerade Allergan men coh3 eftersom min kirurg sa att det var minst risk för rippling med dem. Man är ju aldrig garanterad någonting dock..
Tror det var Ollie som skrev att hon fick mindre rippling med släta för hon har haft båda, så som sagt, det är svårt att säga!
Gilla
Molly90
Kvinna ·
13 jun, 2013
Så svårt att veta i förhand också eftersom alla är olika. :/ Vem opererade dig? Fick du välja själv eller gick du efter hans rekommenderade? :)
Gilla
backtoboobs
Kvinna ·
13 jun, 2013
Kirurgerna är normalt väldigt måna om att du ska välja själv. De rekommenderar bara vad de tycker är bäst. Jag opades av Patrik Höijer på L&E.
Jag frågade en massa frågor och gick sedan på vad han rekommenderade. Storlek sa han inte mycket om utan visade på 3D och sa att den bilden jag visade på bröst med bra storlek nog skulle bli liknande om jag valde 280. :)
Gilla