Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Cornelldi_88

Cornelldi_88

Kvinna ·

Allergisk reaktion efter op, någon?

Bröstförstoring

Hej 8 dagar efter op fick jag utslag på armar och mage senare på natten vaknade jag av riktigt stark klåda, gick upp och titta mig i spegeln och ja jag såg verkligen ut som en prickikorv, hade då nässel utslag över hela kroppen förutom ansiktet. Jag åkte in, allergisk reaktion, fick betapred och antihistamin utskrivet. Är det någon som reagerat såhär efter op? Jag har varken ätit eller gjort något annorlunda, läkaren kunde inte svara på vad jag reagerat på. Har du erfarenhet av detta? Hur länge tog de innan utslagen försvann? Jag har fortfarande utslag över hela kroppen som kliar, svullnaden är bättre! Mvh

9

Sortera efter

ettannatnamn

ettannatnamn

Kvinna ·

Ingen erfarenhet om detta. Min kropp kliar bara överallt men tror det kan vara descutan, jag har inte klarat av att duscha än. Hoppas det går åt rätt håll
Gilla
stilettogirl

stilettogirl

Kvinna ·

lustigt.. vad har du för implantat?

är du allergisk mot något?

Gilla
nannin

nannin

Kvinna ·

Det behöver ju inte ha något samband med op. Men min väninna fick en allergisk reaktion efter en operation som läkaren sa berodde troligtvis på latex-överkänslighet (latexhandskar).

Gilla
3unicorn

3unicorn

Kvinna ·

Jag har reagerat sådär på penicillinet Kåvepenin och får sedan dess inte äta det och måste alltid informera om det. De behandlade mig som en "antibiotika-allergiker" under operation. 

Gilla
CEH

CEH

Kvinna ·

Antibiotika kan ge exakt dessa symptom, alltså nässelutslag. det borde väl läkaren ha sagt? Eller trodde dom att det inte berodde på det?

Gilla
CEH

CEH

Kvinna ·

Jag tentapluggar, ett utdrag ur mina studier:

"Bredspektrumintibiotika (BSA) ges då inflammationen beror på bakterier. Bredspektrumantibiotika verkar genom att angripa cellmembranet på bakterierna så de spricker och bakterierna dör. Bredspektrumantibiotika verkar på många olika bakterier, därför ges det vid oklar orsak till inflammation. Det ges även i förebyggande syfte exempelvis inför operationer för att undvika postoperativa infektioner. Biverkningar kan vara diarre, illamående och kräkningar.

Risker med antibiotikabehandling: eftersom antibiotikan angriper många olika typer av bakterier så angrips även den normala bakteriefloran i ex tarmen. Det kan ge upphov till diarre. Det kan också leda till att pat kan drabbas av clostrideum som är en typ av bakterie som ofta är resistent. Det är en infektion som ger upphov till kraftiga diarrer och ibland kräkningar som kan leda till dehydrering. Bakterierna i tarmen har en viktig funktion för att skydda oss mot patogena bakterier, men man blir mer infektionskänslig vid användning av antibiotika då de goda bakterierna påverkas. Vissa personer tål inte antibiotika och kan få nässelutslag, vissa är så allergiska att det kan leda till svullna luftvägar och blodtrycksfall. Resistensutveckling är ett stort problem. Antibiotika ska alltid hanteras varsamt, med handskar och slutna system. Det får ej kasseras i vanliga soporna."

Gilla
CEH

CEH

Kvinna ·

Det är ju inte säkert att det är antibiotikan du reagerat på, men förmodligen. nu har du ju fått behandling för dina symptom, men det kan ju vara bra att veta att man ev är känslig mot antibiotika i framtiden om du blir behandlad med det igen. Ibland räcker dt att byta till ett annat antibiotika för att slippa besvären.

Lycka till! O smörj med mjukgörande kräm, duscha med olja, vädra rummet innan sänggående, svala, rena sängkläder och löst sittande kläder i naturmaterial som bomull så brukar besvären kännas lite lättare.

Kram

Gilla
Leeto

Leeto

Kvinna ·

Jag fick så av antibiotikan Cefadroxil tror även morfin tabletterna oxynorm kan ha den biverkningen
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Nu är ju detta en äldre tråd men tänkte ändå lägga in min erfarenhet. Jag är dels överkänslig mot den ”vanligaste” antibiotikan, vilket jag informerade om vid op. Nu, 10 dagar efter op har jag fått röda utslag lite överallt. Jag gissar dock att detta är pga oxynormen och celebra/celecobix som jag ätit i 10 dagar. Båda dessa har som vanlig eller mycket vanlig biverkning att man får utslag och eller klåda (blad en uppsjö andra biverkningar!) Slutar idag med båda tabletterna och hoppas på att klara mig enbart på alvedon även när jag börjar arbeta på måndag :S
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem