Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Essie profilbild

Essie

Kvinna ·

03 maj, 2018

Allt viktigt man behöver veta innan OP?

Näsoperation - Näsplastik

Vad exakt är det man behöver veta innan OP? Som man eventuellt inte kommer få höra av en kirurg..? Hur vet man att man fått tillräckligt med information? Ni som opererat er, läste ni på mycket innan? Eller tog ni bara till er det "lilla" info som kirurgen gav er?

2

Sortera efter

Annafrisk

Kvinna ·

03 maj, 2018

En kirurg kommer inte säga att de är vanligt att ångra sig och må dåligt efter gipsbortagningen men de är helt NORMALA känslor. Det tar tid för näsan att läka OCH för huvudet att ställa om att näsan ser lite annorluna ut. Min näsoperation är mitt bäst beslut i livet men just efter gipsbortagningen kändes den som mitt livs sämsta beslut. Och ett annat tips är ”tålamooooood, det är nog de jobbigaste med att göra näsan, man vill se resultatet på en gång men för tex. Min näsa tog de flera månader innan svullnaden lagt sig. Lycka till! Läs lite trådar här så får du olika vinklar av känslor efter en operation och bra tips :)
Gilla

Kinapuff

Kvinna ·

04 maj, 2018

Nu har jag inte opererat mig än men alldeles snart, men jag har skrivit ner huuuur mycket frågor som helst som ja har funderat på nu mellan konsultationen och operationen som jag ska fråga på operationsdagen. Allt mellan att sola efter och hur man förväntas må efter både fysiskt och psykiskt :) skriver ner allt jag kommer på så att jag inte glömmer något när jag väl är där
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem