Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Cloy

Cloy

Kvinna ·

Anatomiska 295/280 cc, dag 3 *bild*

Bröstförstoring

Fick panik igår när jag såg mina nya tjejer för första gången. Idag känns det mycket bättre och tycker inte dom är så ojämna som mina ögon såg igår. Men altså herregud vad stora bröst jag har just nu, hoppas verkligen dom går ner mycket i svullnad annars kommer jag göra om dom. Vill inte ha såhär stora bröst, men vet att dom är väldigt svullna i början så ska ha is i magen och ta det lugnt :-)

8

Sortera efter

tyson

tyson

Kvinna ·

De ser ju redan väldigt fina ut! Du kommer att vänja dig vid storleken, man chockar hjärnan i början då man är van vid att vara platt o helt plötsligt så sitter där något som sticker ut. Kan ta lite tid att ställa om. Men visst minskar de när svullnaden släpper, samtidigt kan de framträda mer när musklen slappnar av och släpper efter.
Gilla
Cloy

Cloy

Kvinna ·

Tack så jätte mycket! Men åh nej, hoppas verkligen inte att dom kommer framträda mer! Tycker det är jätte fint med stora bröst på andra men inte det jag var ute efter. Men tror du att dom kommer vara såhär stora? hur lång tid tar de innan man vänjer sig? vet att allt är individuellt såklart så kanske svårt att säga.. tack för ditt svar iaf :)

Gilla
Ellelil

Ellelil

Kvinna ·

De ser ju superfina ut Cloy! Tänk på alla bilder du sett på hur brösten ändras nästan varje dag efter op och föreställ dig att dina kommer göra detsamma! Jag hade varit så nöjd om jag var du :) Vilken profil och projektion har du på dina implantat? 

Gilla
tyson

tyson

Kvinna ·

Ge det 3 månader, för då har de börjat läka och format till sig o jag tror du kommer att uppleva brösten på ett annat vis då. Ge dig själv o brösten lite tid så kommer ni nog till att bli kompisar. Jag tycker att storleken klär dig väldigt bra!
Gilla
Tuttmamman

Tuttmamman

Kvinna ·

Ser superfint ut!! Hoppas du vänjer dig och att svullnaden går ned lite så du känner dig mer bekväm!! Grattis till dina nya fina bröst!!!
Gilla
Cloy

Cloy

Kvinna ·

Tack så jätte mycket Ellelil! Det känns mycket bättre idag än igår, dom har verkligen ändrats mycket på bara en dag, eller så fick jag bara en sån stor chock igår när jag såg dom. Men känns som dom rättar till sig mer å mer för varje gång jag tittar, för igår var det verkligen två sprängda strutar, idag har de ändå lagt sig liiiiite mer. Känner mig nöjd hitils, ska fortsätta titta på dom varje dag och ta kort och följa min egen utveckling så man ändå ser att de går frammåt å blir finare hela tiden lixom. Jag hade en liten skillnad på mina bröst på ena bröstet har 280 cc och andra 295, det mindre bröstet (som fick större implantat) har jag hög projektion och det "större" bröstet som fick 280 implantat valde vi medium projektion. Detta skulle tydligen jämna ut så jag inte hade nån större skillnad efter ingreppet .Paolo Montemurro är såå duktig, proffsig och lugn så du är i trygga händer :D vad har du valt för implantat och storlek?

Gilla
Cloy

Cloy

Kvinna ·

Tack så mycket tyson och tuttmamman! Jag vänjer mig förhoppningsvis, ska ta det lugnt och låta det ta sin tid🙂

Gilla
Zinya

Zinya

Kvinna ·

Hej och G R A T T I S till dina nya vackra bröst ! : ) Jag opererades också av Paolo Montemurro, men det är två år sedan nu och jag har sedan länge tillbaka vant mig vid mina förtjusande tvillingar ; ) . Jag har anatomiska implantat som du, men mina är 255 g vilket motsvarar 275 cc. Jag minns hur jag formligen älskade mina bröst redan direkt efter op, och efter att de "hittade sin plats i livet" och sjönk på plats blev de bara ännu vackrare i mina ögon. Jag hoppas och tror att du snart kommer att vänja dig, och det är bra att försöka ha is i magen. För mig dröjde det ca sex månader innan jag kunde skönja slutresultatet, men de fortsatte sedan att förändras i ytterligare sex månader. Även om det kanske inte är vad du vill höra upplevde jag att mina bröst blev större efter att de sjunkit på plats. De fick en annan mognad, och framför allt större underpol vilket jag ville ha. De känns också bredare än då de var svullna och "nybakade". Min farhåga innan operationen var att de skulle kännas för stora, men även om de känns större i dag jämfört med då de var nyopererade känns de alldeles perfekt. Så hoppas jag att du också ska känna längre fram. Lycka till och hoppas läkningen kommer gå fint! : )
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem