
Cupcake2
Kvinna ·
Anatomiska eller runda?
Alltid varit inställd på anatomiska för att få ett naturligt resultat men när jag kollat runt här och på andra sidor, och sett bilder - så tycker jag att runda ser bättre ut.
Och så har jag läst att det är mindre risk med runda. Att dom droppformade liksom kan vrida sig när dom väl är "på plats" i kroppen..
Men är fortfarade velig.
Anatomiska eller runda?
Sortera efter

Danni
Kvinna ·

Anonym användare

Opticruise
Kvinna ·
Tycker absolut inte det är värt att betala en massa extra för anatomiska.. Ser inte just någon skillnad mer än att bröst med anatomiska implantat ofta ser plattare ut upptill.. Runda implantat intar en droppform när du håller dem upprätt med för den delen ;)
Sen finns det ju risk att implantaten roterar, vilket iofs kirurgerna påstår är såååå ovanligt,men det gör dom ju med MFD med och visst man säljer ju inte en produkt genom att tala om det negativa.. Men personligen hade jag varit tacksam om min kirurg varit med ärlig med dessa frågor då jag är en som drabbats av just smärtsam MFD.. Är iaf nöjd med runda implantat och kommer ha det när jag flyttar fram och ökar storleken med :)

Essy
Kvinna ·
Jag har alltid tänkt på anatomiska, men när jag läser det här blir jag jätte osäker!!!
Aah, blir galen på allt det här snart!

Annette33
Kvinna ·
Sök på fler trådar som tar upp detta om anatomiska eller runda, det finns flera stycken trådar där det framkommer att flera här på POF är mycket nöjda med anatomiska implantat. (Jag är en av dem)

Anonym användare
Jag ska byta från anatomiska till runda pga bla rotation. Jag har även fått andra problem så AK står för operation av mitt ena bröst:)
Jag byter till runda för att helt eliminera möjligheten att det händer igen(rotationen) för det har verkligen inte vart roligt. Hoppar dessutom upp i storlek något!
Jag är lite ledsen över att det blir som det blir då jag verkligen vart super nöjd med formen på mina bröst, de matchar resten av min kropp men å andra sidan så väger det inte upp rädslan för att bröstet ska börja bete sig igen..
Jag har dock hört att de runda naturligt antar en något droppform när de fått lägga sig till rätta!

Cupcake2
Kvinna ·

Anonym användare
Hade bestämt mig för anatomiska framför, tills jag va på konsultation idag. Det blir runda bakom istället :)

Anonym användare
Glömde säga att AK korrigerar tackvare att jag hade en försäkring som täckte det!
Känner mig trygg med att byta från anatomiska till runda:)

Cupcake2
Kvinna ·
Vad skönt att du bestämt dig! Vad fick dig att ändra dig? :)

Flaming0
Kvinna ·

klackskon
Kvinna ·

d.e
Kvinna ·

ramn
Kvinna ·
min kompis gjorde runda hos örjan för en månad sen, och de är riktigt snygga, ska också operera mig i höst och då blir det runda:)