
minou
Kvinna ·
Anatomiska kontra runda
Sitter i valet och kvalet mellan om jag ska välja anatomiska eller runda gele. Rent estetiskt så har de anatomiska bröst som jag sett på bild den form som jag själv vill ha (dvs droppformade). Vad jag är osäker på är vilken konsistens dessa har, då jag skulle vilja ha mjuka följsamma bröst. Vad jag förstått är att dessa enbart kommer i en mjukhet och att de kan verka onaturliga när man ligger ner (dvs implantaten är hårdare). Ni som har opererat med anatomiska, hur naturligt var själva mjukheten i implantaten?
Samtidigt har jag läst att man kan välja mjukare implantat med runda gele och att dessa får en droppformat utseende med tiden. Ni som har opat er med runda har formen ändrats med tiden och blivit mer droppformade? De bilder som jag sett är oftast bara 6mån efter op och har ett mer toppigt utseende vilket jag själv inte är ute efter.
Vore tacksam om någon kunde ge mig lite hjälp i bröstdjungeln :)
Sortera efter

Green Muse
Kvinna ·

Green Muse
Kvinna ·
Förlåt, såg nu att du bestämt dig för att placera bakom! (;
Samma här! Tror att det verkligen är bäst. Vill man vara fin får man lida pin

Anonym användare

Anonym användare

Malin88
Kvinna ·
du kan få droppformade med runda också, speciellt med de mjuka implantaten. anatomiska ha coh 3, alltså är de fastaste. så jag hade valt runda om du vill de ska kännas naturliga. jag hade perthese o de kändes nästan som naturliga, jag hade inte känt skillnad iaf. och hade en skidbacke. nu har jag bytt till allergan som är coh2 o de är lite rundare i formen. fasthteten gör rätt mkt om de blir skidbacke eller inte tror jag

ollie
Kvinna ·
jag trivs väldigt bra med mina anatomiska iaf. gillar att formen ser äkta ut naken, hade det inte vart för ärren hade man inte tänkt på att de ärfejk.
runda e oxå fina och fördelarna e väl att de är mjukare och snurrar det syns d inte lika mkt om alls. men jag tycker i regel även när de runda blivit sk. droppformade så ser de fejk ut.

Green Muse
Kvinna ·
Frågan är om runda verkligen ser så fejk ut om de placeras bakom muskeln och dessutom inte är enormt stora..
Ett runt, stort (typ 600) placerat framför muskeln, på en tjej med lite underhudsfett och bröstvävnad kommer definitivt se fejk ut!
Hej!
Jag funderade över exakt samma sak innan jag hade varit på min konsultation. Vill verkligen ha så naturliga som möjligt, därför hade jag bestämt mig för anatomiska innan jag kom till konsultationen. Men väl där så fick jag det förklarat för mig att de anatomiska är aningen hårdare än de runda geléhallonen och att dessa är svåra att "forma" i en bh.. Låt säga att du vill ha en push-up effekt någon gång är det svårare med anatomiska implantat. Ett runt, mjukare är mer flexibelt och följsamt.
Det Jag (vi, jag och Dr.) valde var ett par runda, ganska mjuka implantat. Dels så känns de mer verkliga när man tar på dem (man vill ju också att de ska kännas verkliga) och dessutom blir de droppformade när de "hänger" i profil eftersom att gelén i dem är lite mjukare och påverkas av gravitationen såklart. Med andra ord kommer de se anatomiska ut.
Sen påverkas ju också resultatet beroende på var du placerar det. Hade du tänkt framför eller bakom muskeln?