Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

QueenS

QueenS

Kvinna ·

Ang chans att få OP Clinic Strömstad

Bröstförstoring

Hej alla,

Jag har beslutat mig för att jag vill OPa mig i Juni(bäst förusättningar då jag är ledig osv). Dock vill inte dem på Clinic Strömstad ge mig en garanterad OP tid så långt fram eftersom jag inte vart på konsultation än, vilket jag tycker är konsitgt.

Ser på mångas signaturer att ni har 2 månader emellan operation och konsultation. Därför tänkte jag nu omboka konsultationen tills April istället för Maj. Vill ju verkligen OPas under min semester i Juni. Ni som vart på konsultation förut, man får väl själv välja datum? Dem kan väl inte "neka" en operationsdatum 2 månader fram, om jag går på konsultation i Apr?

Sorry för osammanhängande tråd, detta är en bra bit fram. Men vill liksom nu se till att göra allt för att verkligen kunna OPas i Juni. 

3

Sortera efter

Jenascia

Jenascia

Kvinna ·

Jag var och träffade Bo i fredags. Har över 50 mil till kliniken så skulle först tagit konsultationen på mejl men efter ca 5 veckors väntan på svar orkade jag inte vänta längre så bokade in en konsultation i Stockholm dit jag har ca 45 mil. Försökte få sköterskan att boka in mig på operation innan konsultationen för jag precis som du ville vara garanterad en tid men det gick inte. På konsultationen sa Bo att de var ca 6-8 veckors väntetid och att jag inte bokade in operationen med honom utan med Emelie. Emelie ringde ca en timme efter konsultationen och eftersom jag har ganska långt att åka ville jag ha operationen på en fredag så min sambo då ska slippa ta ledigt så mycket från jobbet. Dom hade 3 tider kvar innan juni så gick inte att anpassa tiden efter mina önskemål utan fick välja en av dom tiderna :) dom har tydligen sjukt mycket att göra nu innan sommaren och hon sa att de som gått på konsultationen måste ha förtid att boka in innan andra kan boka in eftersom de är så lite tider. Nu är ju Bo i Norge varje fredag också så då blir det ju ännu färre tider, men om det finns tider att välja mellan kan du ju säkert bestämma själv men det kan ju bli så att du bara bli tilldelad en tid. Dom har semesterstängt också i juli tror jag. Hade velat ha en annan tid men är jättenöjd med bemötande :)
Gilla
QueenS

QueenS

Kvinna ·

Okej tack, skönt att någon är i samma sits som mig! Vad kul att det löst sig för dig :)

Ska boka in konsultationen i början av April och hoppas på det bästa, i värsta fall får man väl anpassa sig till den tiden man blir tilldelad, precis som du säger. Orelevant egentligen när jag OPas vill gärna anpassa det till mina studier (sluttentor i maj) men vill så gärna dehär så blir väl att man får OPas när man får tid helt enkelt!

Gilla
Jenascia

Jenascia

Kvinna ·

Förstår att du vill anpassa det till dina studier, hade jag med gärna gjort men har väntat sen i början på December på att Bo ska höra av sig och nu när jag väl var på konsultation vill jag bara operera mig så fort som möjligt :) Om du har nära till kliniken kan man ju hoppas att de kanske får ett återbud så man får en tidigare tid!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem