Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Ljus

Ljus

Kvinna ·

ångest inför narkosen

Bröstförstoring
Jag behöver höra lite lugnande men även lite allmän fakta om narkosen.. jag är så himla livrädd för narkosen så jag vet inte var jag ska ta vägen. igår kväll var de så illa så att jag funderade på att ställa in op. jag vill jätte gärna ha mina efterlängtade bröst, men de e inte värt att dö för de :( är säkert överdrivet men får sån ångest så att jag tror att jag helt plötsligt har problem med både hjärta, hjärna och lungor.. feströkte även igår vilket jag inte borde gjort då jag opar mig den 7de januari.. kirurgen lyssnade på hjärtat på konsultationen men räcker de för att veta att hjärtat e ok?
aahh så löjlig jag e, men antar att andra känner likadant? :)
6

Sortera efter

yra

yra

Kvinna ·

Jag var också orolig för narkosen men man behöver verkligen inte vara det. Det var jättemysigt! Och man är inte sövd speciellt länge. Jag kände mig bara trött och skönt dåsig efteråt. Frågade sköterskorna på kliniken hur många dom söver varje dag och hon sa 15-20 personer och då lugnade jag mig. Tänk hur många som sövs på sjukhus hela världen runt varje dygn utan att det händer något. Ofta söver man ju svårt sjuka människor och opererar utan att det är några som helst problem. Det kommer gå bra, jag lovar!
Gilla
hallonbär

hallonbär

Kvinna ·

Narkosen är det du behöver oroa dig minst över! Det går så fort att somna, sen känns det som att du vaknar efter 3 sekunder men har sovit otroligt djupt och skönt. :)
Gilla
Ljus

Ljus

Kvinna ·

Okej vad skönt med lite lugnande ord, men man har ju hört om de som skulle gjort bröstoperation men dött.. Vad kan de ha berott på?
Gilla
hallonbär

hallonbär

Kvinna ·

Har för mig att ett fall handlade om att personen åt medicin som den inte hade uppgivit till kirurgen att den åt. Men är inte 100% säker. Är du ung och frisk så är det absolut ingen fara. :) Gör en vanlig hälsokontroll på vårdcentralen eller husdoktorn om du är orolig. Jag gjorde det innan min op.
Gilla
Allie

Allie

Kvinna ·

Jag var också nervös över narkosen, sist jag sövdes ner var jag 3 år, så hade inget att jämföra med egentligen. Men det gick jätte bra. Personalen var super bra och fick mig att känna mig jätte bekväm och sedan så gav dom mig lite medicin som fick mig att slappna av och tog bort det nervösa som jag kände innan. Sen vart jag lite skönt snurrig som m man hade druckit lite för mkt men utan att må illa, det var bara trevligt :) kom ihåg att dom sa att nu skulle jag sova och jag frågad rom jag skulle räkna baklänges från 10 och dom sa att jag kunde göra det om jag ville, men orkade inte och sen sov jag. Vaknade upp i uppvaket och viste att det var klart. Men det är som hallonbär säger, var ärlig med vilka mediciner du äter så kan dom ha koll på sånt. Jag är allergisk mot rätt så mkt mediciner och har astma, men det gick super!
Gilla
Asdfghjkl

Asdfghjkl

Kvinna ·

Nu är det säkert länge tills jag kommer att behöva sövas inför min bukplastik operation då jag endast ska på konsultation imorgon men det är klart man är nervös över många saker. När jag förlöstes med kejsarsnitt för ca 2 år sedan så var jag i vaket tillstånd med bedövning bara, vilket jag trodde skulle skrämma skiten ur mig, men då jag var så trött och utmattad orkade jag inte bry mig om rädslan. Dock totaldäckade jag direkt efter och sov ca 6 h. När jag vaknade upp var jag helt borta, torr i munnen och utmattad och var helt säker på att jag blivit sövd då jag höll på att kräkas när de skulle sy ihop mig. Jag trodde i 8 månader efteråt att jag blivit narkos sövd efteråt och trodde alla blev det! Tydligen var väl inte fallet så. Något som skrämmer mig mer är att sova utan att ha kontrollen att lyckas vakna... Kan man drömma under narkos? För jag har ofta ofta hemska mardrömmar som väcker mig i panik. Kan man vakna ur en narkos pga en kraftig mardröm?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem