Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

22 sep, 2011

Ångrar mig :(

Bukplastik

Det är bara några dagar sedan jag gjorde min bukplastik och jag vet att jag snart kommer till att vara glad för den...Men nu har jag så ont att jag ångrar den jättemycket :( Dom sydde ett 10 cm glapp i bukmusklerna samt tog bort nästa 2 kg hud från magen så jag antar att det SKA vara smärtsamt.När kunde ni börja ha en någorlunda "normal" vardag igen då ni kunde sitta ordentligt i soffan,ligga normalt i sängen och vara ute och gå bland folk?

44

Sortera efter

Anonym användare

02 okt, 2011

Tack alla :)

Nu kan jag säga med all säkerhet att jag INTE ångrar mig,men första tiden är hemsk. Magen är platt och fin,hänget är borta och ärret läker otroligt fint (förutom på ena sidan där det fortfarande blöder lite).

På dag 10 vände allt, jag gick obehindrat,kände ingen smärta alls och kan nu leva som innan förutom träningen. Men hade jag bara fått hade jag nog gått in nästa vecka och tagit ngt gympass bara för att testa...Men det gör jag ju inte :) Nu mår jag kanon och ska tillbaks på andra återbesöket imorgon,förhoppningsvis tar dom stygnen och tejpar då.

Gilla

ellionore

Kvinna ·

02 okt, 2011

Vad skönt att allt känns bättre!

Lycka till med läkningen nu, och tänk på att inte göra för mycket trots att du orkar.

Kram E

Gilla

MissM

Kvinna ·

02 okt, 2011

Vad härligt newbie!! Njut av din fina mage nu!!

Gilla

Anonym användare

11 nov, 2011

Hur gör man med ärret. Jag opererade bort blindtarmen och jag har ett helt för jävligt ärr kvar. 10 cm, 0,5 com brett och rött.

Efter en südan här operation gür väl ärret längs hela nedre delen av magen. 

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem