
Gustavs-offer
Kvinna ·
Sortera efter

Panik
Kvinna ·

Gustavs-offer
Kvinna ·
Till väldigt stor del men även vad du har för typ av hud, hur bra läkningsförmåga din hud har och vad man äter kan påverka.

Panik
Kvinna ·

Gustavs-offer
Kvinna ·
Hur försiktig har han varit när han sytt? Hur hårt har han spänt tråden i huden? Hur klumpigt har han sytt när huden blivit rynkig efter snittet? Hur tätt har han sytt? Om han syr kant mot kant så glider kanterna mot varandra och ärren blir bredare.

Aia
Kvinna ·

Panik
Kvinna ·

Gustavs-offer
Kvinna ·
Din kvalité på huden påverkar mycket. Om det blir för stramt och huden är tunn eller känslig kan det spricka men det kan finnas en annan anledning också men jag skrev vad jag känner till. Hade du sytt om på det känsliga stället och det spruckit igen då är det för att huden blivit extra känsligt säkert av samma anledning som det sprack för från första gången. Min hud är tunn men elastisk. Min kirurg har dragit hårt i stygnen och det skapade väldigt tydliga linjer, stygnen blev även skrynkliga för att han haft olika längder att sy på från huden men han har även vikt min hud när han har sytt. Han sydde så tight i min tunna hud att det blev en indragning i huden som trådar inifrån nu trängt igenom. Jag skyller på tunn hud i kombination med hans arbetssätt och jag tycker att han skulle varit mer försiktig. Har du haft samma kirurg varje gång?