
Anonym användare
Är det möjligt att få till trötta amningsbröst utan lyft?
Vad tror ni, är det någon som har haft liknande utgångsläge som jag (trötta påsar ;) och fått tilldet genom en liten förstoring (helst så liten som möjlight) och utan lyft?
Novis inom området, och ny på forumet :-).
Tack!
Sortera efter

Smurftjejen
Kvinna ·
Har ungefär som du och ska enbart lyfta om 3 veckor!
Gilla

GoldenHeart
Kvinna ·
Det beror på hur mycket häng och tom hud du har som måste "fyllas ut". Om du har häng och inte gör lyft blir det ofta ett mer naturligt gung på resultatet och inga superfasta bröst. Så det beror också på vilket resultat du är ute efter. Sen beror det också på om bröstvårtorna pekar ner, eller fram/upp.
Det bästa är helt enkelt att boka in en konsultation med kirurg och ta reda på dina specifika förutsättningar.
Jag hade ganska små tomma bröst innan op. Har inte fött barn eller ammat, men pendlat mycket upp och ner i vikt. Och jag behövde ultra hög profil för att fylla ut den tomma huden och få ett fint resultat.
Gilla

Anonym användare
Ja, det är egentligen alternativet... Om jag inte bara kan "fylla ut", så blir det nog bara lyft (utan implantat)...
Tre veckor, oj, spännande. Lycka till!
Gilla

Anonym användare
Ok. Har förstått att det är ultrahöga som kanske gäller. Är lite rädd för att de ska kännas för fasta...
Jag antar att vägen framåt är att boka tid för konsultation som du säger, men tänkte också ta en titt här på forumet för att ha lite bakgrundsinfo :-)
tack för tips :-)
Gilla

GoldenHeart
Kvinna ·
Bakgrundsinfo är alltid bra! Det skadar inte att vara påläst innan konsultationen, blir så mycket lättare att veta vad man ska ställa för frågor och vilka alternativ som finns.
De UHP som jag har, Mentor, är i coh1 (den mjukaste varianten) och de är absolut inte hårda. Sen blir det ju aldrig lika mjuka som ett par riktiga naturliga bröst.
Gilla

GoldenHeart
Kvinna ·
Perthese har ju också implantat som är UHP och motsvarande coh1, eller ännu mjukare :)
Gilla

Anonym användare
Ok, tack. Ska kolla upp det :-)
Gilla