iloveboobies
Kvinna ·
05 aug, 2013
Är det någon som fått blodpropp/något livshotande?
BröstförstoringHejsan alla! =) Kanske töntig tråd men är så nojjig.. Förut nojjade jag mest över alla komplikationer, att de inte ska bli som jag tänkt mig osv.
Sen när jag berättade för min pappa berättade han att hans kompis granne som var i 30-årsålder gjorde en bröstförstoring och fettsugning på samma gång, och dog sedan helt plötsligt någon vecka efter av en blodpropp.
Är det någon här inne som fått en blodpropp eller något annat livshotande? Är livrädd för det.. Förstår att det inte är så vanligt men ändå, man har ju läst om några som dött som gjort bröstförstoring.
Tänk om man har någon sjukdom i hjärtat/lungorna/njurarna man inte vet om? Och jag har aldrig blivit sövd förut, tänk om jag är allergisk mot något i narkosen?..
Sortera efter
Opticruise
Kvinna ·
05 aug, 2013
Googla på POF-medlemmen Titbits..Hon har en tråd som heter nåt i stil med.Jag har tagit ut implantaten.Hon blev ignorerad av sin kirurg när hon hade en infektion.Det slutade med blodförgiftning och akutvård.Riktigt läskig historia :( Detta hände på en av Sveriges största kliniker :S
Gilla
Opticruise
Kvinna ·
05 aug, 2013
En annan tjej punkterade en kirurg lungan på under en bröstförstoring..Hade oxå kunnat sluta riktigt illa..Tror dock det är ganska ovanligt att det blir livshotande och nån dör tack och lov :)
Gilla
Freedom
Man ·
05 aug, 2013
Jag har en tjej kompis som fick en propp i lungan och fick äta blod förtunnande medicin flera månader efter. Men det är troligtvis mest för att hon låg stilla många timmar efter narkosen :(
Gilla
Anonym användare
05 aug, 2013
Vet inte om det lugnar något men om man har ett fel i hjärtat, njurarna eller lungorna kan man ju lika gärna dö någon annan gång också knall och fall... Det vet vi ju inte. En bröstoperation är inget jättestort ingrepp, relativt kort op-tid. Ta det lugnt. Det finns vissa människor sim har en APC-resistens som ger en ökad propprisk. Din pappas grannes kompis eller vad det var kanske hade det.
Om du går i på min sida har jag en tråd som heter Fakta om Narkos, där kan du läsa lite lugnande om narkos iaf.
Summa sumarum, man kam ha en hjärntumör utan att veta om det. Vi vet inte när vi ska dö. Det är farligare att sätta sig i bilen och köra än att göra en bröstoperation. Ta det så lugnt du kan, allt ordnar sig alltid på nåt sätt! :-)
Kram
Gilla
9April
Man ·
05 aug, 2013
Ja verkligen Java!! Att åka bil är långt mkt farligare:-) det sker ytterst få dödsfall pga bröstop! Jag vet bara en tjej som ja har hört om i sverige o hon dog för att hon dolt att hon tog flera olika antidepressiva medel o de krockade med narkosmedlena. Man måste så klart va ärlig med vilka preparat man tar. Javas tråd är mkt läsvärd!!
Gilla
Anonym användare
06 aug, 2013
9april: tack och puss! ;-)
Gilla
9April
Man ·
06 aug, 2013
;-)
Gilla
iloveboobies
Kvinna ·
06 aug, 2013
Tack för alla lugnande svar! ;) Förut tänkte jag inte ens på det men min pappa har skrämt upp mig, haha. Antar väl att han bara är orolig för att jag ska dö. Får försöka ta det lugnt och tänka på att jag äntligen kommer få bröst istället :D
Gilla