
Maria_S
Kvinna ·
Är det normalt?
Hej.
Har gått 4 snart 5 dagar sedan op nu, och jag känner mig jättehängig, trött, illamående, lite ont i magen, känner mig febrig, svettig sen frysa osv.
Är det så det ska vara?
Kollade tempen precis och den sa 37.1 så ingen feber men samtidigt går ja ju på citodon också så då kanske man kan ha iaf?
Jaja svara gärna om ni vet =)
Sortera efter

pepsi80
Kvinna ·

Anonym användare
Kroppen genomgår en stor process nu för att läka.. Man svettas av tabletterna, jag svettades på nätterna första dagarna så jag kunde typ simma i sängen..haha..blää..
Men är du orolig så ring din klinik och berätta hur du känner dig, dem kan nog lugna dig mer än vad vi här inne kan :)

Anonym användare
Hej!
Vad kul att se någon som Dr. Ranquist opererat!
Jag ska opereras den 10 februari.
375 FF höger och 350 FM vänster.
Min fråga: Är du nöjd med höjden?
Jag är rädd för att man skulle vilja att bröstet "stått ut" mer från kroppen...

Anonym användare
Jag hade velat ha mer "put" om jag fått välja nu..men jag ska absolut inte klaga på mitt val jag gjorde heller för brösten är helt perfekta..jag är så nöjd.. Inte för stora och inte för små..kan döljas i kläder, men även framhävas om jag vill :)
Ska du operera dig på Victoriakliniken du med???

Anonym användare
Ja ok. Jag funderar på att ringa och prata med Charles imorrrn.
Så ja jag ska opa mig på Victoriakliniken.
Fick ett så himla bra bemötande när jag va där.
Hur länge var du borta från jobb?
Tycker dina ser jättefina ut på profilbilden!

Anonym användare
Det låter helt normalt, så det är inget att oroa sig för.

Anonym användare
jag levde ochså i ångest om det var normald.
och jag hadde skit høg feber, som man normalt villa ringd ambulansen før,
men det er ju et stort ingrepp och kroppen måste bara få lite tid til och ta til sej implantaten.
Den e ju inte riktigt vand vid at ha silikon inni sej :o)
det kommer at bli bettre, och så lange du inte har feber tror jag bara det ar en prosess mens kroppen vender sej. men ring kliniken och hør, for sakerhetens skuld:) hoppas du snart føler dej bettre :o)

Anonym användare
Jag opererades en måndag och låg i sängen tills lördag kväll då jag orkade sitta i soffan och kolla på tv. Mådde skit hela tiden så det är nog inte onormalt att du mår dåligt nu. Som sagt, kroppen måste ha tid för å hämta sig och iom att man äter tabletter med så kan det ju kännas att man mår lite konstigt av dem.

Anonym användare
om du går på tramadol så kan det handa at det ar dom du bliver lite så dar skakig av ochså, for at jag blev jette konstig af dom, så ju snarare du inte trenger deom, ju bettre.

Anonym användare
Jag var borta i 3 veckor sen kunde jag jobba lite lätt, inga lyft och så.. Jag hade inte speciellt ont heller så det beror kanske på det..jag var liite stel men annars okej :)
Gud va kul att fler opar sig där..tycker inte det verkar som att sååå många här på forumet har gjort operationer där..men jag är nöjd över valet av både klinik och kirurg :)
Snaaaart är det din tur 🤭

Anonym användare

Mrs V
Kvinna ·
Jag mådde också dåligt, hade skakningar, ont i magen o så.. men jag hade turen att min smärta avtog redan andra dagen (lagt framför så) så jag slutade med smärtstillande 3 dagen och därefter har jag återhämtat mig helt snabbt.. gått 6 dagar och jag känner mig som vanligt nu.
Jag har bara normala konstiga känningar ibland i brösten, dem läker ju. Men jag va glad jag kunde sluta så snabbt med smärtstillande för jag tror kroppen mår bättre av att inte också behöva arbeta för att rensa ut allt det med. Men har man ont så har man.. då tar man det hellre :P

Anonym användare
doinit - Jag var beredd på att håret skulle bli helt eländigt efter Descutan-behandlingen. Men håret är precis som förut! Så en del hår klarar tydligen av den tuffa behandlingen!
Ett tips är ju annars att köpa hem en riktigt bra hårinpackning ifall det trasslar till sig.

Maria_S
Kvinna ·
Jag mådde också dåligt, hade skakningar, ont i magen o så.. men jag hade turen att min smärta avtog redan andra dagen (lagt framför så) så jag slutade med smärtstillande 3 dagen och därefter har jag återhämtat mig helt snabbt.. gått 6 dagar och jag känner mig som vanligt nu.
Jag har bara normala konstiga känningar ibland i brösten, dem läker ju. Men jag va glad jag kunde sluta så snabbt med smärtstillande för jag tror kroppen mår bättre av att inte också behöva arbeta för att rensa ut allt det med. Men har man ont så har man.. då tar man det hellre :P
Va skönt att jag inte är ensam =)
Jag försöker att bara ta panodil om jag inte har JÄTTEont men om ja får jätteont så tar jag en tramodol och två panodil samtidigt. oftast tar jag bara så mycket inför natten så jag ska kunna sova ordentligt.

Anonym användare

Anonym användare
Jag jobbar i en spelbutik så inte så tungt jobb :)
Nej jag råkade halka in på deras sida när jag skulle hjälpa min kompis att leta klinik och hon fastnade direkt..och även jag så det fick bli VK för oss båda :)
Ja du håret blev..torrt och risigt eller hur jag ska säga..haha men jag tvättade det 3 dar efter operationen.. Har man långt hår kan man ha det i fläta under operationen det såg jag att flera hade när jag opade mig :)

Anonym användare
När operationen är över måste man ju få använda hårinpackning? Däremot får man ju inte göra det vid samma tillfälle som när Descutan används.
Det ska säkert gå bra!

Anonym användare

Anonym användare
Det ska nog inte vara nå problem med extensions under operationen..jag kan inte en förstå varför man måste tvätta det stackars håret med descutan då man ändå har en sån där snygg mössa på sig haha :P
Jag köpte på halens.se..den jag har i mitt galleri den vita i spets.. Den säljs i 2pack..vit+svart och nu även ljusgul+ljus rosa så nu har jag beställt hem flera hehe..jag är kär i dessa..har inte haft nå skönare på mig tror jag..och brösten blir inte tillplattade, man får en fin klyfta.. :D
Länken kommer här.. http://www.halens.se/Product/046747?phrase=bWp1ayBiaA==&sortBy=Default&sortDirection=Ascending&oc=027
Nu var det nog 3:e gången jag länkade till den sidan haha..undra hur många av oss tuttfior som kommer ha dessa toppar haha :P

5kidzLater
Kvinna ·
Till mig sa dom att feber var helt normalt men att man skulle se upp om den blev uppåt 39 grader eller man fick ont. Skakigheten tror jag kan bero på värktabletterna, jag blev helskakig, mådde dålig och fick som nästan andnöd. Allt förvann när jag slutade med dom å bara tog Alvedon. Hoppas det vänder snart för dig!
jag kände mig febrig och hängig några dagar efteråt emn blev nog bättre dag 4 tror jag....
hade bara 37.5 i temp, men åt citodon då. men efter en op kan man få temphöjning skrev någon här.