Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Är detta normalt? *bild*

Bröstförstoring

Ska korra min db på torsdag och granskar kanske mina bröst lite väl mycket just nu.
Ang. bilden så tänker jag främst på hur det ser ut mellan mina bröst. På bilden kutar jag med ryggen så mycket jag kan, och det blir då ett "hudveck" mellan mina bröst som inte syns annars. Det är inte som huden lossnat från bröstbenet eller så, alltså inte någon typ av symastia eller tenting (tror jag att det heter).
Egentligen är det inget som jag direkt stör mig på eftersom det bara syns när jag böjer fram överkroppen ordentligt. Jag är mer nyfiken på om det är normalt/vanligt att det blir så?? Bara så att det inte är ytterligare en sak som jag bör korra..

6

Sortera efter

annzz

annzz

Kvinna ·

Jag ska också korra db ;/ fast den 27 feb. Hoppas ditt blir bra! Detta är min fjärde operation så nu hoppas jag verkligen på ett bättre resultat för min del med.

Håller verkligen tummarna för dig!

Men det var inte det jag skulle skriva egentligen, haha.

Det du beskriver och visar på bilden kan jag också få mellan mina bröst. Men mest när jag sitter ner på golvet eller böjer mig fram lite. Annars syns de inte alls så det är inget jag stör mig på. Men undra vad det är?

Gilla
Summer dress

Summer dress

Kvinna ·

Jag har inte sett nåt sånt förut. Men jag tänker att det kanske blir så för att implantaten tynger i huden på nåt vis? Blir såklart sugen att testa själv och kolla. haha. Måste göra det sen. Då återkommer jag!

Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

annzz; Tack söta du! Jag ska hålla tummarna hårt för dig också! 
Jag skulle tro att det bara är som huden veckar sig. Alltså typ som en valk. De flesta får ju tex veck på magen när man sitter eller böjer överkroppen.

Summer dress; Ja, antagligen är det ngt sånt. Implantaten tynger ner huden när man lutar sig framåt. Haha! Återkom när du kollar läget :P

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Tror inte det är nåt konstigt :) jag har liknande, tror jag får en valk under brösten och över klyftan. Så de är nog bara fett som trycks ihop :) dina bröst ser väldigt fina ut, synd du fått db bara. Lycka till på din korr! Och din med annz!
Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Skönt att höra att det är fler som har liknande. Då kan jag känna mig mer lugn :)
Tack snälla Malin!! 

Gilla
Smultron

Smultron

Kvinna ·

jag har också en sådan grej pytte litet, men känner den bara om jag typ ligger ner och typ kutar ryggen eller om jag sitter skräddare och lutar mig långt fram, det känns lite lustigt men det är ju inget som syns i normalfall eller som gör ont. Litte lättad blev jag nu när jag hörde att ni andra också har lite så!

Kan dock inte fånga den på bild!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem