Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
lilla-My

lilla-My

Kvinna ·

Är rädd att inte se smal ut!

Bröstförstoring

Idag har jag ingen vävnad whatsoever. Har gärna på min en bh-topp (ni vet sån helt utan kupa med reglerbara axelband som bara döljer och inte ger nåt stöd) så man ser ju att jag inte har bröst. Jag är smal, tränar ofta och är rätt "benig", dvs mina revben och nyckelben syns och man kan se revbenen upptill i bröst"klyftan". Jag har en väldigt liten fettprocent och är vältränad så jag har ju även ett sexpack på magen då musklerna blir väldigt framträdande när det inte finns nåt fett som döljer dem.

Har alltid önskat mig större bröst och tycker att det är så fint (små, men större än vad jag har). Men jag är alltså livrädd för att jag kommer se "större" ut. På andra tycker jag att kurvor is the shit, men på mig själv... nja. Är rädd att om jag sätter på mig en oversized tröja och har ett par pattar därunder så kommer det se ut som att jag har en stor mage därunder också om jag inte har ett skärp som markerar midjan. Förstår ni hur jag menar? Vet att jag är ytlig i de här tankebarnorna, men det är ju ytligheten som gjort att jag vill förstora brösten från första början..

Jag kommer göra små bröst, bara 275 cc, men ändå. Tänk om jag ser mullig ut!

Ni andra (för jag vet att ni är många) som är smala/ väldigt smala och har gjort förstoring, hur har ni upplevt det? Känner ni er större? FÖR stora? Måste man ha på sig supertajt alá Kissie för att se smal ut (är ju verkligen inte min stil))?

12

Sortera efter

via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Nu är jag ingen smal tjej direkt, har kurvor och extrakilon. Men när jg gjord min första förstoring så såg jagenbart tjock ut men idag när jag fått öka på volymen har det förvandlats till kurvor. Alltså tror jag att rätt storlek till rätt kroppstyp ger en kvinliga kurvor istället för att man enbart ser tjockare ut.

På din beskrivning så låter det som att 275cc kommr ge dig en lagom förstoring.

Gilla
lilla-My

lilla-My

Kvinna ·

via_dolorosa skrev:

Nu är jag ingen smal tjej direkt, har kurvor och extrakilon. Men när jg gjord min första förstoring så såg jagenbart tjock ut men idag när jag fått öka på volymen har det förvandlats till kurvor. Alltså tror jag att rätt storlek till rätt kroppstyp ger en kvinliga kurvor istället för att man enbart ser tjockare ut.

På din beskrivning så låter det som att 275cc kommr ge dig en lagom förstoring.

Jag hoppas verkligen det! Storleken kändes bra på konsultationen men då hade jag ju på mig en tajt liten tröja och det går jag ju inte runt med i vanliga fall. Den storlek jag valde var även den storlek som kirurgen tyckte att jag skulle ha (fast det sa han inte förän efteråt) så på så vis känns det ju bra.

Är så van vid att se ut som en "benget" och jag gillar ju den looken på mig själv, vill inte att det ska förändras för att jag får bröst och vill inte heller behöva ändra min klädstil, som ju i sitt bidrar lite till min personlighet.

Gilla
via_dolorosa

via_dolorosa

Kvinna ·

Jag både hoppas och tror att du kommer bli nöjd! :) Lycka till nu tjejen :D
Gilla
artgecko

artgecko

Kvinna ·

man ser revbenen på mig med ovanför brösten trots att ja har opat mig... men upplever inte alls att ja ser tjockare ut nu än innan, kan bero på att ja gått ner ~5kg sen op. tycker nästan det är tvärtom, att man ser tunnare ut med lite bröst, då det fåt midjan att se smalare ut rent proportionellt iaf

Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

lilla-My; Jag var jätterädd för att mina nya bröst skulle få mig att se tjock ut. Det var den största anledningen till att jag tvekade att operera mig från början. Men jag ser fortfarande smal ut, trots att jag har stora bröst. Jag känner mig lika smal, men nu känner jag mig mer som en kvinna - och inte som en flicka, vilket jag gjorde förut. Preics som artgecko, så ser man fortfarande revben och bröstben ovanför brösten på mig, och jag trivs med det.
Du har ju valt att inte lägga in några superstora implantat, så jag kan inte tänka mig att du kommer att se mullig ut med dina nya bröst - snarare tvärt om. Större bröst ger ju precis som via_dolorosa skriver, en mer markerad midja :)

Gilla
Miss Anastasia

Miss Anastasia

Kvinna ·

Det finns viss klädsel som man helt enkelt får hoppa... :( Jag är smal överallt, förutom höfterna då... Men en oversize tröja är inte spec klädsamt på mig nu. Lösare passform i linnen funkar inte heller :( snyggat blir det med kläder som sitter åt men det är väl oxå en smak sak :)
Gilla
Vanessa88

Vanessa88

Kvinna ·

Man ser större ut med större bröst... Men är man riktigt smal ska de inte vara någon fara =) alltså är man knubbig så tycker ja inte de är snyggt med större bröst då man bara ser större ut då enligt mig.

Gilla
Lovely Lily

Lovely Lily

Kvinna ·

Hej, jag har inget sexpack och en hel del deg efter två barn men annars är vi rätt lika viktmässigt och innan barn hade jag stora fylliga D kupor och såg alltid "tjock"/stor ut ( iallafall var känslan så eftersom alla kläder som inte satt pr lyftes ut från kroppen av boobsen) men nu med mina nya fixade c boobisar varken ser eller känner jag mig tjock :) så jag håller med föregående som skrev att med rätt storlek blir det perfekt! Tror 275 blir toppen, ristesta
Gilla
Milia

Milia

Kvinna ·

Vilken kroppsform man än har finns det alltid kläder man känner sig ful/tjock i. Jag var rädd som du att brösten skulle göra att jag såg större ut, men som många ovan säger blev det tvärtom. Midjan ser smalare ut och formerna kommer fram på ett annat sätt. Det är många kläder som sitter snyggt nu som jag aldrig kunnat ha innan. Visst, en del kläder som jag hade innan vill jag inte ha längre eftersom de framhäver brösten lite väl mycket haha. Men det är mer som har kommit till än som jag har fått ta bort. 

Gilla
LipziL

LipziL

Man ·

Det ser ju bara ut som man har mindre mage när man får på sig ett par bröst som inte heller hänger ner till golvet.

Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Miss Anastasia skrev:
Det finns viss klädsel som man helt enkelt får hoppa... :( Jag är smal överallt, förutom höfterna då... Men en oversize tröja är inte spec klädsamt på mig nu. Lösare passform i linnen funkar inte heller :( snyggat blir det med kläder som sitter åt men det är väl oxå en smak sak :)

Samma för mig fast jag har smala höfter och en ganska rak kroppsform. Tajta kläder gör sig helt klart bäst. Lösa plagg gör bara att hela jag ser stor ut.

Gilla
Sjörövare

Sjörövare

Kvinna ·

Håller med. Klär man sig i tighta linne/tröjor så ser man smal ut. 
Oversize tröjor är ett big NO!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem