Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mrs V profilbild

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Är så jävla KNÄCKT!!!

Bröstförstoring

Det är två dagar innan op. och jag får mail av min läkare att han han har mottagit min undrat om större storlek 450 istället för 400cc. Han skrev att jag har rätt att undra men han tror inte längre jag kommer bli nöjd över op. så han vill inte operera mig längre.

TVÅ dagar innan operation. Jag har gått sen november och haft detta planerat, jag har tagit ledigt från jobb som jag förlorar pengar på, jag har gjort flera resor till Citadell som jag förlorat pengar på. Och bara hela denna jävla resan mentalt endå sen november.

Jag bryter ihop, jag sitter här med stortårar.. Ställer han in operationen för jag frågade om 450?!?! Eller slår det han NU efter 2 månader att operationen inte kommer bli bra med det vi bestämt.. efter tvåååå jävla månader.. och han säger det NU två dagar innan.

Jag kan inte sluta gråta alltså.. och jag egentligen orkar inte ens skriva detta.. jag känner mig så förlamad

76

Sortera efter

Malin88

Kvinna ·

23 jan, 2011

jag tror det löser sig och att de är ett missförstånd. hoppas han svarar imån bara! men om du förklarar hur de ligger till så tror jag inte de bara kan avboka en optid utan anledning

Gilla

lajsa123

Kvinna ·

23 jan, 2011

hoppas allt löser sig! du måte uppdatera oss här i tråden om hur allt blir... lycka till!

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Ja jag mailade direkt och förklarade. Och jag vet jag inte bör tänka på det nu utan får ta det imorgon,för kan endå inte göra något nu. Men det är så oerhört svårt att inte tänka på det.

Jag har inte gråtit och brytit ihop så här på evigheter. Min underbara dag från att ha min första dag med mina vackra kattungar hemma och känna glädje att operationsdagen är så nära.. så händer detta.

Jag vet inte vad jag ska göra om jag måste börja på ny kula.. just nu känns allt så förvirrande, för det gick så fort.. har känts jättebra med Ron och känts tryggt med operationen.. till detta. Så jag kan inte släppa det idag även om jag försöker men tårarna och en otroligt jobbig känsla finns hela tiden nära mig :(

Gilla

cupcake

Kvinna ·

23 jan, 2011

Hej där!

Detta är något av det märkligaste jag läst. Som någon innan skrev; 50 cc är inte så stor skillnad i volym. Om du inte hade mailat, hade han då inte ställt in operationen? Kan något annat vara orsaken till detta?

Om din operation inte blir av så hoppas jag att du får ut en kompensation samt alla resekostnader och andra utgifter i samband med detta.

Jag förstår att ud är väldigt ledsen och chockad. Hade detta hänt mig 2 dagar innan min operation hade jag suttit o storgrinat på golvet o varit helt otröstlig.

RING kliniken. Ta reda på OM han får ställa in din operation med detta som grund.

STORT LYCKA TILL OCH EN VARM KRAM!

Gilla

åttiofyran

Kvinna ·

23 jan, 2011

Men oj! Kan inte det inte bara vara så att han inte vill operera 450... Fast det låter ju konstigt -inte jättrestor skillnad, hoppas att det löser sig!

Gilla

Uniica

Kvinna ·

23 jan, 2011

Har suttit och funderat lite på dig nu och tycker verkligen jätte synd om dig, varför kunde han bara inte ha sagt det från början. Vad jag tror är att han inte vill operera dig och det handlar nog inte om själva storleken i sig utan resultatet. Du har jätte fina naturliga bröst men jag förstår samtidigt att du vill göra om dom inget fel med det. Du är bara en svår pasient och med det utgångsläget du har. Men samtidigt blir jag arg att han gör så 2 dagar innan operation och att han dessutom inte ber dig komma till han så han får förklara det mer vettigt så att du också kan förstå varför han inte vill. Hur löser det sig med pengarna?
Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Ja så tänker jag med, hade jag inte mailat och sagt något om 450 hade det då blviit av? Om det endå inte hade blivit av.. vad har då dröjt honom 2 månader att säga att han tror inte jag blir nöjd?! På första konsultationen hade jag förstått om han hade sagt att han nte tror han kan göra det jag vill. Men jag har varit där 2 gånger och vi kom bra överrens. 3dje gången kom jag förbi men fick då träffa Mia för se hur implantatet såg ut (för de hade inga inne de andra gångerna och jag ville ju se hur det såg ut och kände)

Men allt har känts bra.. jag har följt hans råd om vad han tror blir bra på mig och jag ha känt att det känns bra. Sen har jag som de flesta andra här inne velat lite gällande storlek.. är det konstigt när det är så stort ingrepp.. så jag tänkte att jag jag ju alltid fråga för säkerhetens skull..se vad han säger, om han säger det inte blir bra med 450 så hade jag litat på honom.. 350-375-400cc är vad han rekommenderat och jag har känt mig nöjd med 400cc.

Men så ville jag bara fråga vad han hade sagt om 450c men eftersom han är i Holland ringde jag kliniken och pratade med Mia, hon sa hon skulle maila min fråga till Ron och sen skulle Ron kontakta mig (hon va inte alls trevlig mot mig, har gjort en tråd om detta innan).

Men så fick jag idag detta mailet från Ron:

"Mia från Citadellkliniken mailade mig och berättade om samtalet ni hade. Tidiagre har ni varit hos mig 2 gånger. Samtalen handlade mycket om storleken. Ni har visa synpunkter som ni absolut får ha. Det enda jag måste och vill se till är att alla mina patienter blir nöjda efter operation.

I ditt fall, V***, tror jag inte du kommer bli nöjd efter operationen. Det är därför (för din skull) att jag har bestämt mig för att inte utföra ingreppet.

Jag beklagar, men jag är helt säker på att detta är rätt. Jag ringde Johan Nordquist på Citadellkliniken och han vill gärna prata med dig om ev. möjligheter. Om du vill prata med honom kontakta Mia på måndag.

Mvh Ron Van Raath"

Jag personligen fattar inget.. detta för jag undrade om 450cc? Och jag känner mig frustrerad över det "tror inte du kommer bli nöjd efter op"  Varifrån kommer det? För jag undrade om storlek? Undrar inte alla patienter över storlekar? Och kunde han inte prata med mig INNAN han bestämmer sig för att han inte tror jag kommer bli nöjd (för jag hade kunnat ta 400 för har ju varit inställd på det) och innan han säger nej till op. och två dagar innan op.

Asså detta knäcker mig.. förlåt jag ältar

Gilla

Nova

Kvinna ·

23 jan, 2011

Jises! helt otroligt!! han borde inte kunna ställa in op bara för att du undrar? och om han nu skulle tro att 450cc passar så kan han ju säga att "ja det går men vi har inga inne så då måste vi skjuta på op".Eller "nej det blir för stort, vill du fortfarande ha 450cc får du uppsöka annan klinik annars tar vi 400cc." Känns väldigt oproffsigt att bara rätt och slätt ställa in utan en konversation!! 

Jag hoppas och tror faktist att ni reder ut detta i morgon. Måste vara som tidigare skrivit att de helt fått snurren på kliniken. Annars ska du verkligen ha ut för kostnader och etc. 

Håller tummarna för dig nu att det löser sig!! 

Kram

Gilla

Anonym användare

23 jan, 2011

Hej! Detta är ju helt sjukt, lider med dig. Måste kännas hemskt när du varit inställd på detta så länge. Tänker på dig och hoppas allt löser sig för dig gumman!

Styrkekram!

Gilla

minafi1

Kvinna ·

23 jan, 2011

Shit vilken öken! Blir oxå lite förbannad över detta! Som sagt ring det första imorgon bitti o hör! Tror oxå att det är nåt skumt missförstånd som hänt, och att du kommer få dina boobs-helst på samma dag o tid som var bestämt!

Uppdatera imorn!

Stora Kramar!!! 🙂

Gilla

Uniica

Kvinna ·

23 jan, 2011

Jag som själv är så känslig får nästan tårar i ögonen jag förstår alla känslor du känner nu och att det inte går att styra. Även om han var riktigt klantig nu och sa det två dagar innan kanske det var lika bra, tänk om han hade opererat dig och resultatet hade blivit för jävligt och svårt att korra eller att du skulle få komplikationer. Vad jag känner av mailet är att det har inget med storlken att göra utan att du behöver gå till en kirurg som är bättre. Samtidigt som jag känner att han gjorde fel mot dig att han inte kunde vara ärlig mot första början. Berätta att du vill ha en förklaring varför han inte vill operera dig
Gilla

Anonym användare

23 jan, 2011

Vet inte vad man ska säga, tänker kanske mest att det var tur i oturen - att du slipper bli opererad av en sådan kirurg som har mage att bete sig på det viset, missförstånd eller ej. Att inte ens lyfta på luren angående en så otroligt viktig fråga. Fy fan.

Nej, ta det som ett tecken att det kansake inte var rätt kirurg för dig & resultatet du önskar. Och hitta en kirurg som inte har lika stor avsaknad av empati.

 View Full Size Image

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Har fått mail tillbaka av ron nu där han skriver:

"Hej V****

 
För mig som läkare finns principer som gäller framför allt annat. Det viktigaste är att jag kan ta fullt ansvar för de ingrepp jag utför och att jag är övertygad om att patienten blir nöjd efter ingreppet. Det handlar aldrig om att en patient ställer en fråga och att jag pga det, inställer en operation. Som patient har du, V****, rätt att uttrycka alla dina önskemål och förväntningar. Min plikt är att använda all den erfarenhet och kunskap jag har för att göra en realistisk bedömning av din specifika situation och dina förutsättningar. Att jag däremot endast skulle tillgodose dina önskemål och helt bortse från min läkarroll skulle vara ett grovt tjänstefel. I slutändan gynnar denna inställning givetvis även dig som patient.
Eftersom det fanns frågor vad gäller storleken på implantat så vill jag diskutera detta med dig igen på onsdag. Implantat på över 400cc i ditt fall kommer inte bli aktuellt under några omständigheter. Det viktiga är att du blir nöjd med 400cc och att det i efterhand inte finns oklarheter kring valet av dessa implantat.
Om vi båda är överens om att 400cc är det bästa för dig så har jag inga problem med att utföra operationen på onsdag.
 
Med vänlig hälsning,
 
Ron van Raath, plastikkirurg" 
Gilla

Malin88

Kvinna ·

23 jan, 2011

ooh vad skönt att de blir av om du vill. nu är de ju upp till dig vad du vill göra o om du blir nöjd med 400cc. men han säger ju att 450cc inte blir bra på dig av en anledning säkert! så du ska kanske lita på att 400cc blir bra. de kommer ju bli stort! är jag helt hundra på! :)

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Fick skriva ett nytt inlägg för krånglar lite. Men det va mailet..och jag vet inte, allt känns som en berg&dalbana just nu. Jag vill göra op. men jag tyckte han kunde skrivit detta mailet INNAN han skrev han inte tänker op. mig.

Då hade jag haft större förståeelse..för nu ger han mig underlag, ett svar.. innan va det bara "jag tänker itne utföra ingreppet"

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Ja asså jag har ju redan varit inne på 400.. men jag har ju som de flesta, tänker.. ska man ta större/mindre osv så jag ville bara fråga och det första mailet då.. att skriva man inte tänker utföra op. Sen mailade jag tbx och skrev hur jag hade tänkt, det va inte att jag hade bestämt mig för 450.. bara en fråga.. och hans andra mail knde ja..  så kunde han skrvit i första mailet och sen om jag ndå tänkt ta 450 skriva han inte tänker utföra op. på mig

Gilla

Malin88

Kvinna ·

23 jan, 2011

tycker me de va dåligt att han bara gav ett rakt svar o bara sa han inte ville utföra operationen. undra varför han inte skrev mer utförligt direkt. han borde ju förstå hur hemskt de borde kännas o bara få ett kallt mail att man inte ska få sin operation gjord när man förväntat det.

du får väl helt enkelt försöka glömma de andra mailet o prata med han riktigt på onsdag om storleken o hur han resonnerar

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Ja, jag har huvudvärk och illamåeende så som jag suttit och gråtit och alla tankar har flygit. Verkligen en av de hemskaste dagarna jag upplevt på länge. De må låta löjligt eller ytligt. Men när man i lite mer än 2 månader varje, varje, varje dag sitter och tänker, letar info, förbereder sig mentalt, man ställer sig själv tusen frågor fram och tillbaks om allt möjligt som omfattar ingreppet.

Jag har gett så mycket energi och tagit detta beslut på största allvar.. så det mailet. Helt svårt att förklara..som allt och samtidigt inget som dök upp i kroppen och huvudet.. det kändes som ett enormt slag så tömdes man samtidigt på allt man har i kroppen. Jag kunde ju inte ens stå upp när jag såg det.

Ja får prata med honom på ons.. vill han med som han skrev i brevet

Gilla

Anonym användare

23 jan, 2011

Tycker att han redan skrotat förtroendet med sitt förjävliga beteende, det är inte acceptabelt. Om du blir missnöjd med storleken HAN valt, kommer du få en gratis eller rabatterad korr? Svaret är förmodigen nej. Och tycker inte att du ska slänga dig in i operationen helt på hans vilkor, endast för att han ställer ett ultimatum. Det är du som är kund & det är du som ska bli nöjd.

Råder dig att avvakta & samla dina tankar lite gumman även om du är djupt besviken, och även gå på fler konsultationer hos andra kirurger där du kanske har fler alternativ. Det ska inte få gå till på det här viset. Du har valmöjligheter.

Gilla

Mrs V

Kvinna ·

23 jan, 2011

Jag vet HannibalLecter.. jag känner mig lite sviken.. som jagskrivit, det andra mailet.. så kunde han skrivit i första. Då hade jag forttfarande förstått. Men sen är jag inte helt ute på 400 iheller, det är det jag har velat men sen började jag udndra om 450.. därför jag frågade och sen blev det denna åkbanan

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem