
Milkyway2016
Kvinna ·
31 jan, 2017
Ärrbehandling efter plastikoperation
BröstförstoringHej! Jag läser på många internationella forum att man ska börja behandla ärr redan under läkningsprocessen: först med Embrace-plåster, sen med silikonplåster.ä och därefter eventuellt med hydroquinone. Är detta något som svenska plastikkirurger rekommenderar och bistår med eller måste man importera själv? Vet ni i så fall var och hur man kan få tag på detta?
Sortera efter
Tuttfiaa
Kvinna ·
01 feb, 2017
Borde väll kirurgerna/sköterskorna berätta om då på op dagen? Kan man tycka.. Jag har bara hört om att man ska tejpa och byta/tvätta var 10 dag. Eller det är mina direktioner jag fått från kliniken.
Gilla
Milkyway2016
Kvinna ·
01 feb, 2017
Tack för svar. Ja, verkar som att standard på svenska kliniker är tejpa och byta var 10e dag precis som du säger. Men för någon som har tendenser till tjocka och mörka ärr krävs mer aggressiv ärrbehandling. Åh då vill man helst veta innan op om det är något man måste beställa. Embrace ska ju appliceras tidigt. Jag får fråga på konsultationen.
Gilla
Tuttfiaa
Kvinna ·
02 feb, 2017
Aha ah men precis det bästa är nog att rådfråga kliniken så får dom tipsa utifrån det du säger :)
Lycka till!
Själv har jag köpt Mepitac silikontejp idag för att min hud blivit röd o irriterad o kliar massor av den vanliga tejpen jag fick från kliniken!
Vet dock inte om jag ska byta nu direkt eller vänta tills 10 dagar har gått innan jag byter.. :/ bytte första gången för två dagar sedan
Gilla
Milkyway2016
Kvinna ·
02 feb, 2017
Men jobbigt att behöva klia i en vecka till!! Det är säkert helt ok att byta till Mepitac redan nu. Det viktiga är väl att inte låta snittet vara öppet en längre stund just nu. Men byta tejp gör du på noll-tid. Hoppas Mepitac funkar bättre för dig!
Gilla