
Anonym användare
04 aug, 2014
Ärrets läketid vid öppna näsoperationer?!
Näsoperation - NäsplastikNi som gjort en öppen näsplastik, hur var läketiden gällande era ärr?!
Sortera efter
Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer
Anonym användare
05 aug, 2014
Mamamia
Kvinna ·
11 sep, 2014
Anonym användare
12 sep, 2014
Men tack vad snällt! Värmer verkligen att höra sådant.
Jag vet att han främst skulle ta bort brosk, då det var just den "broskiga" tippen jag ville få bort. Han frågade vid ett tillfälle om han skulle "lägga till" lite på näsan för att få den rak, detta sa jag nej till då jag vill ha en liten näsa (som jag egentligen redan hade) och inte en större så jag hoppas att han inte gjorde det.
Shishi
Kvinna ·
12 sep, 2014
Hej
Jag har förminskat mina näsborrar så jag har också två ärr som är röda och syns ganska tydligt. Jag opererades för två veckor och tre dagar sedan.... jag har använt Cicatrix sedan stygnen togs bort... ingen hade rekommenderat den och sköterskan som tog bort stygnen sa att jag skulle använda Vaseline. Googlade och hittade denna salva (Cicatrix) som är silikongel och hjälper ärr att läka snabbare och ärren blir tydligen mer synliga. Jag kan ej säga att det har hjälpt mig jätte mycket då jag bara använt den i 10 dagar. Men prova och se om det kan hjälpa dig :) KAn köpas på apoteket för 330 kronor om jag minns rätt.
Lycka till
Anonym användare
14 sep, 2014
Hej!
Tack för tips! Jag hittade också den krämen men då kändes det "försent" för att börja, men jag tyckte att den verkade bra. Mitt ärr är nästan borta nu, rodnaden är helt borta. Krämade in det med dagskräm varje dag och är noga med att tvätta ansiktet, använder då min vanliga tvål från Clinique som är mild. Möjligtvis kan man se det om man vet om att det finns, men det ser mer ut som att näsan har en skugga.
Tack för tipset och lycka till!
Shishi
Kvinna ·
14 sep, 2014
Det va så lite så... skönt att ärret nästan är osynligt! Hoppas blir samma med mina två ärr...
Lycka till och ha det bäst!!!