Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Minnie Mouse profilbild

Minnie Mouse

Kvinna ·

01 mar, 2014

Art Clinic Uppsala, bemötande efter op?

Bröstförstoring

Hej! Ni som gjort en bröstförstoring på Art Clinic Uppsala. Hur har ni upplevt bemötandet från kliniken efteråt? Har ni haft några komplikationer, fick ni betala korrigering själva osv? Får man deras avtal skriftligt så man som patient själv har skriftligt på vad som gäller vid ev. komplikationer? Förstår inte mina egna anteckningar angående detta från konsultationen, det var så mycket i huvudet vid besöket. Som jag förstod det ingår inte kapselförsäkring utan att det kostar 4 500 kr att korrigera om det uppstår inom två år (när det kommit upp till en viss grad)? Minns jag rätt eller är jag helt ute och cyklar? Tacksam för svar!

Sortera efter

Vivalaboobs profilbild

Vivalaboobs

Kvinna ·

01 mar, 2014

Jag är opererad på art clinic i Göteborg.. Borde inte samma saker gälla? I Göteborg hade dem ingen kapselförsäkring att köpa till, utan all ta var inbakat i priset och de korrar gratis inom 1år :)
Gilla
Minnie Mouse profilbild

Minnie Mouse

Kvinna ·

02 mar, 2014

Justja, så var det med kapsel! Men sen kostade det 4 500 kr om det skulle uppkomma under två år efter det. Fick du hem allt skriftligt så du kunde läsa i lugn och ro? Tack för hjälpen :)
Gilla
Minnie Mouse profilbild

Minnie Mouse

Kvinna ·

02 mar, 2014

Korrar dom allt inom 1 år? Alltså alla komplikationer som kan uppkomma?
Gilla
Vivalaboobs profilbild

Vivalaboobs

Kvinna ·

02 mar, 2014

Det där med 4500:- fick jag ingen info om. Ja de korrar alla komplikationer, men jag troooor inte att rippling räknades dit. Såvida de inte är riktigt grov :)
Gilla
Vivalaboobs profilbild

Vivalaboobs

Kvinna ·

02 mar, 2014

Jag fick en lapp om priskostnad och sådär och sen när jag bokade OP så. Fick jag hem massa papper att tänka på och tiden efter, hur operationen går till osv. Samt två kontrakt som du ska skicka in påskrivna där de står att de korrsr inom ett år ;)
Gilla
Minnie Mouse profilbild

Minnie Mouse

Kvinna ·

02 mar, 2014

Jaha, inte det med 4 500 kr? Det kanske är nytt.. Det var det typ det enda jag förstod av mina anteckningar. Okej, tack så mycket! Jag har bara 2 veckor till op. efter den andra konsultationen. Den är bara prel. bokad men man kanske hinner förbereda sig på den tiden ändå?

På tal om rippling. Jag är skit rädd för det eftersom det kanske inte går att korra om det skulle uppkomma. Jag har gjort mina val av implantat baserat på att minska risken för komplikationer samt lite av mina önskemål såklart. Men fastighetsgrad, kan det påverka risken för några komplikationer eller är det enbart hur man vill att dom ska kännas efter? Mjuka eller hårda..

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem