Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
vivaloca

vivaloca

Kvinna ·

Assymetriska bröst o bröstkorg, motiva corse 650 och 725? (bild)

Bröstförstoring

Hej! Tänkte bara göra en tråd för o skriva av mig o se om någon kan ge mig nåt råd! Jag har som ni ser på bilden två helt olika bröst. Dessutom är min bröstkorg helt sned, sk kölbröst, den högra sidan (vänster på bild) buktar ut väldigt mycket.

Mitt drömresultat är ganska stora runda bröst som ser lite fake ut. Jag var på konsultation hos Tuve på Citadell för några veckor sen. Han mätte mina bröst och sa att de var ca 13 cm. Jag hade alltid tänkt att jag skulle ha lite bredare implantat än min egen bröstbredd eftersom jag har så stort mellanrum mellan brösten och ville minska det. Men han sa att det går inte, på den sidan där benen i min bröstkorg putar ut (vänster på bild) så kan jag inte ha bredare än 13 cm för då kommer implantatet liksom "trilla" över kanten o det kommer se konstigt ut.

Han rekommenderade i alla fall att ta ett mindre implantat i högra bröstet (vänster på bild). Det största jag kunde få var ett från Motiva, den lite fastare silk surface, 650 cc, 13 cm bredd, corsé (uhp). I vänstra bröstet kunde jag då gå upp till 13.5 i bredd och få 725 cc.

Jag tyckte implantaten  verkade bra och storleken också då jag vill ha lite större, bolligare bröst.

Men då mina bröst är så olika undrar jag om det inte finns något mer att göra? Finns det någon här som har ett liknande utgångsläge? Vad kan man göra för att brösten ska bli mer lika, förutom att ta olika stora implantat? Man kanske bör ta olika put också?

Det högra är ju mycket hängigare också ?

Jag ska på konsulation på Bellakliniken snart också, så ska bli spännande o se om han tycker samma.

Hade varit kul o höra om det finns någon därute som har liknande förutsättningar, men jag antar att det är ovanligt att ha både assymetriska bröst och bröstkorg.. tacksam för alla råd o svar jag kan få

2

Sortera efter

Lindi

Lindi

Kvinna ·

Följer då jag är i samma läge och har inåtlutad bröstkorg. Är intresserad av Motiva 725cc och ca 650cc Corsé.

Gilla
vivaloca

vivaloca

Kvinna ·

Lindi skrev:

Följer då jag är i samma läge och har inåtlutad bröstkorg. Är intresserad av Motiva 725cc och ca 650cc Corsé.

Jaså! Det syns inte på dina bilder. tycker du det blev bättre efter förstoringen, alltså att inåtlutningen syns mindre med implantat? Vi har väldigt lika vikt o längd också! Jag är rädd för att 650 o 725 ska bli lite för stort.. vill ha stora men inte enorma så att det ser oproportioneligt ut..

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem