Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
michan

michan

Kvinna ·

Asymmetriska bröst + graviditet

Andra bröstoperationer

Hej! Jag opererades i oktober för mina asymmetriska bröst och undrar om någon annan också har gjort det och sedan blivit gravid? Går det att amma? Kirurgen sa till mig att det är 50/50 på det och jag vill så gärna kunna!

4

Sortera efter

tutt

tutt

Kvinna ·

 Jag hoppas på att kunna amma och jag tror faktiskt att jag kommer kunna det (peppar peppar) eftersom jag har full känsel i hela bröstet och bröstvårtorna och inte har tagit bort någon vävnad utan bara hud. Min kirurg sa att min amning inte skulle påverkas eftersom de inte tar bort några mjölkproducerande körtlar eller skär bort bröstvårtorna utan bara rör huden runt om. Så jag hoppas ju att det stämmer. :) Sen finns det ju alltid en chans att man inte kan amma naturligt ändå.

Gilla
Z_6

Z_6

Kvinna ·

Följer, då jag ska opereras för samma sak snart.
Gilla
Two Face

Two Face

Kvinna ·

Jag har precis skrivit ett inlägg med samma fundering. Vill korrigera mina men är rädd för att inte kunna amma efter. Mycket intressead av att höra från någon/några som har den erfarenheten.

Gilla
michan

michan

Kvinna ·

Nu nästan 2 år senare, jag kunde inte amma mer än 2 månader. Under tiden jag ammade så fick jag ändå ge ersättning efteråt till dottern så jag orkade inte längre än 2 månader för mitt psyke sa nej.. Hur har det gått för er?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem