
Plastikfreak
Kvinna ·
äta mycket kolhydrater 7-8 timmar innan op?
Min sköterska ringde mig i söndags och ville påminna mig om att jag ska äta mycket kolhydrater dagen innan op och att jag ska äta ungefär 7 timmar innan, alltså typ innan jag går och lägger mig för att jag inte ska bli så himla hungrig på morgonen.. och säkert äre för att kroppen ska orka operationen?
Är det någon annan som har gjort så? har era kirurger/sköterskor påpekat att ni ska äta mycket kolhydrater innan op? om det är inte är nödvändigt så vill jag helst inte göra det.. inte direkt bra att sätta sig och käka en makarontallrik innan man går och lägger sig..
men för övrigt är jag J*VLIGT förväntansfull och nervööös! 👍
Sortera efter

Nyfikan
Kvinna ·

Plastikfreak
Kvinna ·
kör du lchf? men jag tänkte mer på dom som äter normal kost och ifall någon som hört liknande? skulle vilja veta ganska fort för jag går snart och lägger mig :o känner mig lite hungrig redan nu..

Malin88
Kvinna ·

Plastikfreak
Kvinna ·
precis! men jag tog en macka och ett glas mjölk :) oj! kan inte sova.. är så himla pigg