
Summer dress
Kvinna ·
Att INTE kompensera storleksskillnad?
Jag har ca 50 cc storleksskillnad på mina bröst. Peter rekomenderade därför att lägga in 345 cc i det mindre bröstet och 300 cc i det större bröstet. (Perthese sensitive, 128 mm bredd)
Då har jag samma bredd på implantaten men det skiljer 6 mm i projektion och han menade att det borde kompensera min storleksskillnad perfekt då mina bröst är lika breda men mitt högra har 6 mm mer put. (egen bröstbredd 129 mm)
Med andra ord, implantaten är ju mer eller mindre klippta och skurna för mig.
Nu har jag dock blivit osäker på om jag kanske ändå vill lägga in lite större implantat och då kommer mitt problem, det finns inga implantat som passar lika bra. Storleksskillnaden går inte att kompensera om jag inte väljer olika bredd på implantaten och ändå är det så sjukt svårt att få det att matcha. Peter säger att nästa storlek som kan funka är 325/380 men att han fortfarande rekommenderar 300/345. Större än så verkar svårt att få till om man vill kompensera för storleksskillnad.
Men om man då skulle skita i att försöka kompensera min 50 cc skillnad. Är det dumt? Blir skillnaden mindre eller större efter operationen?
Storleksskillnaden har faktiskt egentligen aldrig stört mig. Men visst, kan man rätta till den så vore det ju underbart.
Blir 300/345 litet? Jag är inte ute efter några bomber men jag vill ju ändå inte lägga 42000 på något som inte syns. Och flickor, helt ärligt, blir man någonsin klar i sina funderingar inför operationen? 💡
Är det någon annan här som haft liknande storleksskillnad men som ändå valde att lägga in samma storlek på implantaten?
Ursäkta att jag plågar er, har mailat Peter men inte fått svar än så jag vänder mig till juryn under tiden. ;)
Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare
hej!
Jag ser att du har B-C kupa sedan innan. jag hade A kupa och la in 320, det blev skillnad! så att lägga en halv dl skillnad i brösten är nog värt för att jämna ut dem.
Jag har dock inga förebilder, gillar inte dom. men fyllde knappt ut en 70A. nu drar jag 60F-G, dock är dom inte så stora att de är stötande. de flesta tänker faktiskt inte på det när jag har kläderna på. bara när jag har urringat eller något supertajt :)
haha mina inlägg blir alltid så flummiga, det jag vill säga är iaf att du kommer att se skillnad om du lägger in 300!

Summer dress
Kvinna ·
Nu har jag uppdaterat trådstarten med bilder så att ni lättare ska kunna ge råd. Tror ni att jag gör ett stort misstag om jag skulle lägga in ca 400 i bråda brösten? Eller kommer jag att kunna få snygga bröst med 300/345?
Mina bröst ser inte ens ut som att jag skulle ha C-kupa. Ändå väller ena bröstet över lite i en C-kupa och det andra passar. Men det beror nog på att jag har så breda bröst, att ha 129 mm i bredd till min storlek är nog ganska ovanligt. Men jag har väldigt breda axlar och bred bröstkorg.
Samtidigt syns inte storleksskillnaden jättetydligt och Tuve verkade förvånad när han mätte mina bröst med skålen och såg hur pass mycket som ändå skiljer. Men det är väl för att det främst är på putet min skillnad sitter.
Så vad tror ni? Om ni hade mina bröst, hur mycket hade ni lagt in?

twinky
Kvinna ·
Om du har en storleksskillnad rekommenderar jag absolut att ta olika stora implantat. Jag hade ca 30cc skillnad innan min första op och min kirurg tyckte att jag kunde ta samma storlek men skillnaden syntes bara mer efter op. Jag bytade till implantat med bara 25cc skillnad och det blev mkt bättre. Om du vill ha större finns det ju andra alternativ oxå. Du har perthese standard, mentor och allergan.

Summer dress
Kvinna ·
Där sa du nåt! Jag har inte ens kollat de andra implantatmärkena. Det kan ju faktiskt vara värt att kolla upp. Jobbar även Peter med de märkena?
Kanske är sant som du säger, att det är dumt att inte försöka kompensera. Och även om jag nu lägger in 300/345 så blir det ju skillnad. Frågan är väl bara hur stor.
Men å andra sidan känns det för mig viktigare att brösten blir snygga än stora. Om du fattar. 😀 Peter har ju en del erfarenhet och han rekomenderar 300/345, kanske ska lita på hans vana öga. Han menar att jag kommer att få ett par bröst som passar till min kropp men att om jag vill pusha upp dom så kommer dom att synas.
Med tanke på att jag nog kommer att hålla operationen hemlig för hela min familj kanske man ska satsa på den lite diskretare looken.
Argh så jävla svårt!!

Anonym användare
Kollar jag på dina bilder så tkr jag inte att det ser så jättestorl skillnad ut på dom ändå, kolla mina får du se !!
jag lade med bara 25cc skillnad och jag hade 75B innan OP, lade in 375/400cc MENTOR. (blev lovad en D kupa typ)
Och ska jag i ärlighetens namn säga nu så ångrar jag att jag inte lade 400 i båda för den som var mindre innan har ett bredar implantat på 3mm och jag tycker det syns mkt, för de bröstet har helt plötsligt blivit större än det andra :/
hoppas det ändrar sig lite när svullnaden går ner ordentligt för det är ju bara 8 dagar sen OP.
lycka till i ditt beslut.....
Mvh Mysan

Summer dress
Kvinna ·
Det är just det jag vill undvika, att ha olika bredd på implantaten.
Ett annat alternativ är att lägga in 325/375 mentor coh 1 som har 129 i bredd på båda implantaten men där det skiljer 3 mm i put.
Dock är det mer put i perthese sensitive så frågan är om 300/345 i perthese då ser större ut än mentors 325/375?
Mentor har i put 36/39 och Perthese 40/46. Vilka tror ni då upplevs som större? Det skiljer trots allt bara 1 mm i bredd så rent spontant känns det då som att perthese borde upplevas som större?

Summer dress
Kvinna ·
mhilleberg: Jag tycker dina bröst ser jättefina ut! På bilderna ser inte jag någon storleksskillnad, men det kanske syns mer irl?

twinky
Kvinna ·
Summer dress, när det bara är nån mm hit och dit spelar d inte så stor roll för helhetsintrycket. Jag har precis gått upp 70 cc med ca 1cm projektion och jag kan inte riktigt se nån skillnad jämfört med mina gamla. Möjligen att de känns lite fylligare men det kan lika gärna vara svullnaden. Det sägs ju oxå att man ska gå upp minst 150 till 200 cc om man vill ha större implantat för att faktiskt kunna se en skillnad.
Peter använder (eller har iaf använt) alla tre märken. På mig började han med perthese standard, sen mentor, sen allergan.

Summer dress
Kvinna ·

Anonym användare
Fy ja ja, jag var oxå helt uppe i varv men sen bestämde jag mig bara !! det fick bli 375/400, jag trivs jättebra med strl men som sagt det ena ser bredare ut än de andra och det ska jag ta upp med kirurgen nu när jag träffar honom på måndag, hoppas bara på svullnad och att det går åt rätt håll ! när jag vaknade i morse och kollade mig i spegeln så tyckte jag att dom har blivit ännu mer lika än va dom va igår! köpte en ny BH igår som är mkt bättre än den jag fick av kirurgen så det kan vara den oxå som sitter precis perfekt för mina bröst :)

Anonym användare
tycker det knabbt syns att dina e olika.
Jag hade med lite olika innan op, inget som stört mig direkt innan o inget som stör mig nu efter OP heller.
Det finns nog inte en enda kvinna som har identiska bröst.
Tycker du ska göra ristest hemma med olika storlekar o ta det som känns bäst.
har du inte stört dig innan kommer du nog inte göra det efter heller :)

Summer dress
Kvinna ·
Jag vet inte ens om jag egentligen vill ha stora eller om man bara har blivit påverkad här. Från början var jag inne på att lägga in runt 250 kanske och nu är jag ändå uppe på 300/345 vilket var min övre gräns förut. Kanske man blir lite påverkad här av många som väljer större.
300/345 var ju det jag tyckte kändes bäst vid konsultationen, enklast vore väl bara att stå fast vid den tanken och försöka att inte påverkas av alla andra. Men det är svårt. Man vill ju verkligen inte att dom ska bli för små heller.
Men framför allt vill jag se snygg ut naken. 👍

Anonym användare
haha det är en bra tanke ;) jag tkr du ska ta det alt. du valde först !!

Anonym användare
Jag har ganska stor storleksskilnad tycker jag men inte min kirurg, vi har tittat på 500 cc och han sa att när man komer upp i den storleken så skulle tydligen inte skilnaden synas.... men hadde jag valt mindre inplantat typ 350 då hadde jag fått lägga in mer i det andra.