Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
aliice profilbild

aliice

Kvinna ·

07 dec, 2011

Att sova utan gördel..........

Bukplastik

I måndags var det 4 veckor sedan jag opererades för bukplastik. Enligt Citadellkliniken ska man sova utan gördeln efter 4 veckor och fortsätta ha den på dagtid ytterliggare 2 veckor. Så nu har jag sovit utan gördeln i två nätter och det är faktiskt riktigt skönt. Har läst om en del som har vaknat och tagit på gördeln efter halva natten, men för min del har det inte varit några problem. Ok jag kanske inte sover så djupt för det känns lite mysko utan "skyddet". Men det som känns konstigt nu när man är bara "skinnet" är att man känner hur hård magen är! Är det bekant för er andra?

2

Sortera efter

tezzanjansson

Kvinna ·

07 dec, 2011

Det låter precis som det var för mig. Den där läskiga känslan försvinner snart ska du se. För mig blev det bara bättre och bättre. =)

Gilla

aliice

Kvinna ·

08 dec, 2011

Ja det känns faktiskt redan bättre. Nu ser jag framemot att slippa gördeln helt, men det kommer säkert också att kännas "läskigt i början.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem