Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Veras80 profilbild

Veras80

Kvinna ·

25 feb, 2015

Att ta med sig inför sin operation?

Bröstförstoring

Vad behöver man och vad är bra att ha med sig till in bröstoperation? Ska opereras på Citadellkliniken med övernattning och tänkte höra om ni har några tips på vad man ska ha med sig och vad man inte får glömma :)

11

Sortera efter

McvSt

Kvinna ·

25 feb, 2015

Jag har inte opererats just där men man får allt man behöver. Jag hade med mig iPad så skulle kunna kolla på tv om jag ville, vilket jag inte orkade, sov mest tills det var dags att gå hem 24 h efter op. Rymlig skjorta att ha vid hemgång, kan vara svårt krångla på sig en tröja, skor som är lätta att ta på är också skönt. Lycka till!
Gilla

Marstuttar2015

Kvinna ·

25 feb, 2015

Ifylld hälsodeklaration och antibiotika ;)
Gilla

Tinis_13

Kvinna ·

25 feb, 2015

Följer gärna detta inlägg då jag ska opas den 17 mars på citadell med övernattning :)

Gilla

Marstuttar2015

Kvinna ·

25 feb, 2015

Rena underkläder att ta på efter duschen på plats. Tidning/bok/mobil+laddare att fördriva tiden med. Kläder - hoodie med dragkedja till att ha efter op då man inte ska lyfta armarna över Huvudet. Byxor som inte sitter för tight pga svårigheter att ta på. Tandborste och såntdär. Ska dit själv om två veckor. Kan lägga upp tips efter det ;)
Gilla

Speedymike

Kvinna ·

26 feb, 2015

Opererades i förrgår och stannade över en natt på kliniken. Jag önskar jag hade haft med mig ett par mjukis shorts att ha på mig efter operation då vet var för varmt att ha på tshirten, plus att det var krångligt att ta på sig den hela tiden. Så varje gång jag skulle gå upp på toaletten fick ja ta på mig mina mjukisbyxor och gick runt i det och läkningsbhn. Ett par mjukis shorts hade varit toppen att ha på sig då man både kan knalla runt i dem samt inte är för varma att ha på sig i sängen :) jag hade med mig en dricka och en godispåse också och det var vääääldigt gott med lite sött när man vaknade upp!! Lycka till! :)

Gilla

gunillap

Kvinna ·

26 feb, 2015

bra att veta:)

Gilla

Mrs_Loco

Kvinna ·

26 feb, 2015

Tinis_13 skrev:

Följer gärna detta inlägg då jag ska opas den 17 mars på citadell med övernattning :)

Då kanske vi möts i dörren när du ska därifrån ;)
Gilla

Veras80

Kvinna ·

26 feb, 2015

Tack alla! Hur är det med tv? Finns det på rummet? Några andra medel att ta till för att lindra smärtan??
Gilla

Tinis_13

Kvinna ·

02 mar, 2015

Haha, ja kanske det :)

Vilken tid ska du opas? Man skrivs ut kl 09 tror jag!

Gilla

Mrs_Loco

Kvinna ·

07 mar, 2015

Ska checka in kl 9 :)
Gilla

Tinis_13

Kvinna ·

08 mar, 2015

Haha kul om vi stöter på varandra ;)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem