Välkommen till nya Plastikoperationsforum
Catmar profilbild

Catmar

Kvinna ·

21 feb, 2014

att ta steget- konsultation och tubulära bröst

Tubulära bröst, korrigering

Nu har jag läst igenom många trådar som alla handlar om tubulära bröst. Och jag tillhör den kategorin. Har funderat i flera år på att göra något åt det men inte kommit till skott. För det verkar så himla jobbigt att gå på en konsultation och dra av tröjan och "hej kolla mina fula bröst" Att stå framför en läkare. jag vet inte om jag klarar det. Det känns så jobbigt... jag skulle vilja veta hur ni, som tagit tag i saken, varit på konsultation och sen opererat er, tänkt i frågan? 

Sortera efter

sockerdricka profilbild

sockerdricka

Kvinna ·

21 feb, 2014

Nu hade jag inte tubulära bröst men jag skämdes över storleken och formen så vet ändå lite vad du menar. Tänk så här: kirurgerna har utbildat sig i flera, flera år just för att få göra förbättringar och skillnad! Dem har tittat och tittar på tusentals bröst genom åren och dina bröst kommer inte få kirurgen att höja på ögonbrynen. Du har ju själv läst massor med trådar och sett bilder på turbulära bröst, du är inte ensam om ditt utgångsläge! Prata med kirurgen innan tröjan åker av och berätta att du tycker det är jobbigt så att han/hon vet om dina känslor inför avklädningen. Då kan ni ta det i din takt :) Sist men inte minst, det är inte konstigt att det känns jobbigt utan det är helt okej att du känner som du gör. Du blottar något du inte tycker om för en vilt främmande människa som ska göra en bedömning av dina bröst, det är läskigt. Men vet du? Det kommer vara så värt det när du sitter med dina nya bröst! Kram <3

0 Gilla

mydream profilbild

mydream

Kvinna ·

21 feb, 2014

Vet inte om ja kan hjälpa dig så mycket egentligen. Men ja va i samma sits med att ta steget och visa brösten för kirurgen, fruktansvärt att boka in konsultationen och gå dit med tanken på att någon ska se mina bröst, vilket aldrig någonsin händer. Nu har inte jag tubulära bröst men som kirurgen sa har jag "ledsna hund öron" kul.. Men när jag kom in till han så sa jag direkt att jag är fruktansvärt nervös och mår inte så bra med att ta av mig, men på nåt sett kändes de helt okej och säkert att göra de. Även om jag hade fått stora röda kliande nervösa utslag över hela överkroppen så låtsades han som ingenting och de gjorde allt bättre. Jag tror att även om de känns skitjobbigt nu innan så kommer de nog kännas lättare när du väl är där, för tänk att han eller hon ser bröst vaarje daag, alla olika sorter, storlekar, tubulära och hund öron. Så försök att "bara göra de" och lägg inte så mycket tanke på de förutom att du kommer få superfina bröst efteråt :) Hoppas de va till någon liten hjälp :) lycka till

0 Gilla

sara2014_ profilbild

sara2014_

Kvinna ·

21 feb, 2014

Jag förstår verkligen vad du menar med att inte våga ta steget!

Jag hade en operation i tankarn flera, flera år innan jag tog steget att boka in en konsultationstid .. Men när jag väl hade bokat den där tiden så känndes det så jävla bra. Äntlien hade jag tagit tag i det och tänkte ta mina tankar till en ny nivå. Jag hade läst otroligt mycket på internet om olika bröstoperationer och kliniker men det var inte förän jag fick träffa en kirirg som jag verkligen bestämde mig för vad jag ville.

Sedan tyckte jag också att "ta av sig tröjan" biten lät hemskt jobbig. Men vet du vad, det var inte jobbigt alls. Att se "fula" bröst är ju kirurgenas vardag och du är ju där för att du vill göra något åt det. Jag jobber själv på caffe och tänke att "så som jag ser på kaffen som jag gör varje dag, så ser han på brösten som han gör varje dag". Han tittar ju bara på operationsområdet och inte på dig som person..
 
Och vet du mer! Jag gjorde min operation (bröstlyft+implantat) idag och är så himla nöjd! Tänk om jag aldrg hade gått på konsultationen för att jag var rädd att ta av mig tröja, då hade jag inte legat här idag med runda, fasta och fina bröst som jag alltid har dörmt om!
 
Våga ta steget, det är så värt det! :) <3

0 Gilla

viola profilbild

viola

Kvinna ·

21 feb, 2014

Förstår precis hur du menar.

Jag fick häng tidigt i min ålder och HATADE mina bröst. Hade inte visat dom "rakt upp och ner" för någon tidigare. Jag trodde jag skulle stå där med tårar i ögonen och helt knallröd i ansiktet för att jag skämdes så dant.
Men dessa personer är vana. Det kommer dagligen folk till dom och visar sina "mindre omtyckta" kroppsdelar.
Jag tyckte inte det var så jobbigt när jag väl var där.
Înnan har jag dragit mig i många år (fast jag haft pengarna, sparade och klara) för just det där att ens visa sig för någon.
Min pojkvän har aldrig sett mig, så han har faktiskt ingen bild av hur jag såg ut egentligen. Tror inte han fattade att jag hade häng t.o.m. Kan tillägga att vi varit tillsamans i 8 år. Alla dagar man haft idrott, simhall? Sååå dåligt jag mått och försökt dölja mig så gott det går.
En dag förra året tänkte jag, att OM jag ska operera mig så måste jag göra det på min semester. Jag minns när dom ringde och jag var ute i trädgården för ingen skulle höra. Dom var så snälla och fixade en tid till mig på så kort varsel. Fick komma konsultaion redan dagen efter. 4,5 timme ENKEL resa med bil, åkte direkt efter jobbet och var hemma på natten igen.
 
Jag tror att jag behövde den där pressen. Skulle jag inte bestämt mig eller mailat skulle dom aldrig ringt upp mig. Skulle dom inte gjort det, skulle jag inte haft en operation i augusti 2013. Klarade inte av en till sommar eller inte kunna bära vissa plagg.
Nu har jag t.o.m korrats för att det inte blev riktigt bra. Men så glad att jag är där jag är idag.
Och kunna visa mig från topp till tå utan att må dåligt eller försöka dölja mig.
 
Det är endast min pojkvän som vet att jag gjort det här. Har hållt det alldeles för mig själv.
 
Våga ta steget och sök dig till en klinik du känner bra för.
Jag lovar dig, du kommer inte ångra dig. Snarare vara stolt och oerhört glad över att du tog tag och gjorde det.
Stor kram och lycka till!

0 Gilla

Catmar profilbild

Catmar

Kvinna ·

22 feb, 2014

Tack så mycket för era svar- och ni har ju rätt i allt  ni säger. :) Ska försöka tänka på det. 

Men har ni liksom aldrig varit rädda för att det kan gå riktigt fel, för vissa gör det ju det...dvs korrigering på korrigering och i den sitsen vill man ju helst inte hamna. 

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem