Sofie83
Kvinna ·
23 jan, 2016
Att tänka på efter stor bukplastik
BukplastikHej! Nu närmar det sig för min bukoperation och jag undrar om Ni har några bra tips att tänka på tiden efteråt? Ex. Bekväma kläder, vad man bör tänka på mm
Sortera efter
Frufroberg
Kvinna ·
24 jan, 2016
Sofie83
Kvinna ·
24 jan, 2016
Sofie83
Kvinna ·
24 jan, 2016
starstripes
Kvinna ·
24 jan, 2016
Saram88
Kvinna ·
02 feb, 2016
Vilka smarta tips som jag inte hade tänkt på. Hoppas din op blev bra:) jag har min bokad 1/3
malinsofie
Kvinna ·
02 feb, 2016
malinsofie
Kvinna ·
02 feb, 2016
jullis
Kvinna ·
03 feb, 2016
Ett annat tips för magen är kokosfett, jag tar alltid en klick i kaffet på morgonen. Smakar ingenting, min mage har aldrig varit såhär bra! Snart dags för operation här med.
Annat tips är ljudböcker!
Malö
Kvinna ·
08 feb, 2016
Viktigt att hålla magen igång efter operation. Andra tips är ju som alltid att dricka mycket vätska (ej kaffe eller te då inräknat som torkar ut), chiafrön i alla former håller oxå tarmarna i form. Är det en stor bukplastik du ska göra på Citadellkliniken? Ska göra den ca två veckor efter dig den 3/3 på samma klinik. Har typ samma längd och vikt samt ålder och antal barn som du så det är ju lite spännande om du vill hålla mig/oss uppdaterade!
jullis
Kvinna ·
08 feb, 2016
Malö, om det var mig du menade 😀 så skall jag göra en stor bukplastik, sy ihop magmusklerna och fettsugning. men tiden går så långsamt nu tycker jag, vill bara att det skall bli måndag så vi kan åka ner!
Malö
Kvinna ·
08 feb, 2016
Det var dig jag menade jullis. Såg dessutom nyss i en annan tråd att du även besväras av ryggproblem och "svaghet" i buken. Jag har ju aldrig återfått någon bra hållning eller styrka i bålen sedan mina graviditeter trots träning av olika de slag genom åren. Hopps du delar med dig av dina tankar och erfarenheter kring operationen för det känns som du "matchar" mig väldigt bra och kommer ju ligga ca 2 veckor före mig. Vore trevligt att få följa dig på din "resa". Förstår att tiden går sakta nu men snart är du där! Lycka till!!
Sofie83
Kvinna ·
15 feb, 2016
Sofie83
Kvinna ·
15 feb, 2016
Sofie83
Kvinna ·
15 feb, 2016
Fridelina
Kvinna ·
08 mar, 2016
Superfia
Kvinna ·
19 jun, 2016
Bra med tips, det är ju inte helt lätt med två barn hemma :)