
jjohanna
Kvinna ·
bakom/framför/delvis bakom placering?
Jag är som många andra väldrig förvirrad när det gäller placeringen.. jag har läst mycket här och jag tycker att alla säger olika.. självklart skiljer det ju sig från person till person hur de kommer bli vid de olika placeringarna.
Har nu ingenaning om vilken placering jag vill ha om jag opererar mina. Vad exakt innebär delvis bakom?.. haha helt förvirrad som sagt :)
Jag har ganska mycket egen vävnad och därav lite häng, ska försöka ta bild och lägga ut så jag får höra vad ni tycker jag skulle behöva göra med dom! :)
Sortera efter

jjohanna
Kvinna ·

Anonym användare
Delvis bakom är det som många kallar för bara bakom. Det är väldigt sällan man sätter implantatet helt bakom muskeln.
Det är ju helt upp till dig vilken placering som känns bäst, många med lite egen vävnad och smala tjejer lägger bakom muskeln medan vi med egen vävnad lägger framför. Kort, och enkelt sagt. Nu är det inte alltid så, men i många fall. Känns dock som att framförplacering börjar bli vanligare för alla.
Kan bara tala för mig själv och jag lade framför för att jag inte vill skära i min muskel eftersom jag tränar och är rädd för alla komplikationer. Och för att jag hade egen vävnad och lite häng. :)

jjohanna
Kvinna ·

jjohanna
Kvinna ·

twinky
Kvinna ·
Kolla i den här tråden och scrolla enda ner. Där har jag postat bilder och förklaringar tidigare.
https://plastikoperationsforum.se/forum/kropp/brostforstoring/framfor-eller-bakomplacering-hjalp

jjohanna
Kvinna ·