Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Kontrast

Kontrast

Kvinna ·

Bakomplacering på mig? *bilder* Tips, råd och åsikter?

Bröstförstoring

Hej POF-töser!

Har nu tagit bilder på mina bröst *lagom ångest laddat* och mottager gärna tips och råd hurvida bakomplacering kommer vara rätt för mina bröst!

Jag har haft konsultation med Örjan och vi har planerat in delvis bakomplacering, högprofil, 425cc i det högra och 450cc i det vänstra.
Placering, profil och storlek rekommenderade han efter att jag berättat vilket slutresultat jag sökte, dvs större, fylligare in mot klyftan och även ovanför bröstvårtorna. Gärna ett hyfsat "naturligt" resultat. Ska dock nämna att han även sa att han var öppen för framförplacering om jag så önskade.
Han sa direkt att jag har ökat risk för DB då han måste flytta ner bröstvecket ca 3cm, jävligt trist men superbra att veta om riskerna!
Men han sa inget annat, har läst här på POF att man även har ökat risk för DB om man har fast vävnad, men det sa han inget om?
Ingen aning om jag har fast eller inte? Sen så har jag heller ingen aning om hur mkt cc min egna vävnad är?

Vad tror ni om bakomplacering för just mig? Är VÄLDIGT tacksam för svar!!!
Men håll gärna ett öppet sinne och en trevlig ton ;)

16

Sortera efter

Malin88

Malin88

Kvinna ·

du skulle kunna ha både framför o bakom då du inte har jättemkt egen vävnad. men om örjan tror du har ökad risk för db kanske det är bättre med framför? bara du överväger för o nackdelar med de båda placeringarna. men du har lite mer vävnad än vad jag hade o jag har bakom. fast har fåt muskelpåverkan o mfd så om jag hade mer vävnad hade jag valt framför för o slippa de komplikationerna

Gilla
Boobydoll

Boobydoll

Kvinna ·

Ser typ ut som mig fast aningen större än mig. Jag har en egenvävnad på 150 och 200. Jag skall lägga bakom, 410 och 440cc. Men jag vill inte ge dig några tips då jag inte ännu har någon riktig erfarenhet.

Gilla
Kontrast

Kontrast

Kvinna ·

Malin88: Örjan sa att jag hade ökat risk för DB just eftersom han måste flytta på vecket, men jag förstod det som om att han ändå måste flytta vecket även om jag lägger framför? Har förstått att DB givetvis är vanligare bakom men att det ändå förekommer vid framförplacering och Örjan sa att han inte trodde att valet av placering skulle påverka utgången av DB i mitt fall?.
Har just börjat på att sätta mig in i det här med fastvävnad, får för mig att min vävnad är rätt fast men vet inte riktigt vad definitionen av fastvävnad är? Ghaaa... så svårt allt är >_<

Tycker för övrigt att dina bröst är superfina,verkligen ett resultat jag skulle gilla! Trist bara att du har fått komplikationer och inte är nöjd med storleken =/ Håller tummarna för att det löser sig!

Boobydoll: Berättade din kirurg för dig hur mkt cc din egna vävnad är eller uppskattar du? Skulle gärna vilja veta min nämnligen :)
Varför väljer du att lägga bakom? Alltid kul att höra hur folk tänker :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Om du har en kirurg som föredrar både framför och bakom placeringar och säger till dig att du har en liten risk att få DB vid bakom då hade jag valt en framförplacering man vill ju inte gärna riskera en omop.

Gilla
Kontrast

Kontrast

Kvinna ·

Mjo, visst är det sant att man absolut inte vill riskera omop om man kan undvika det! Men det finns juh nackdelar med framför oxå, annars skulle jag utan tvekan valt det! :) Och som jag skrev så säger min kirurg att risken för DB fortfarande finns vid framförplacering, iaf med mitt utgångsläge. Men jag har som sagt inte bestämt mig helt 100% procent för placeringen än så intressant att höra era åsikter :)

Gilla
lajsa123

lajsa123

Kvinna ·

 vad är det för nackdelar  med framför du tänker på? som ej finns med bakom

Gilla
Boobydoll

Boobydoll

Kvinna ·

kontrast: ja det var kirurgens uppskattning, han mätte lite å så.

Just nu kan jag inte komma på nått bra svar på varför jag väljer en bakomplacering. Tycker att cosmo gör drömbröst och har bekanta som har bakomplcering som funkat hur bra som helst för dom, har även två bekanta med framförbröst som enligt mig inte blev lika bra. låter säkert jävligt blåst :P

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag hade mer vävnad en vad du har och har mindre inplantat en vad du vill ha men då kunde jag välja inplantaten efter mitt utgångslägen alltså för att kunna gå in i mitt gamla bröstveck och inplantat men bäst brädd för mitt bröst vilket vart 350cc M+  .

Jag är jätte nöjd mina!!:D är dock bara 2 veckor !:)

Har bilder om du vill kika!

Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

kontrast: jag tycker med det är svårt o avgöra vad som är fast vävnad, kanske om den är mer kompakt?:P är ju bra örjan lägger framför med, så han kan iaf flytt afram o mde inte funkar med bakom. de är ju en trygghet iaf. men amn vill ju helst slippa göra om dom. är lite av en chansning när ma väljer implantat, placering osv. kan gå fel med båda o de är svårt o veta vad som blir bäst. du får gå på magkänslan :)

tack så mkt! jag hoppas det blir bättre med korr, bara de inte blir värre. som jag skrev tidigare, allt är en chansning :S

Gilla
Kontrast

Kontrast

Kvinna ·

Lajsa: Min absolut största anledning till bakomplacering är att jag verkligen gillar hur de ser ut! Tycker att de bakomtuttar jag sett är mkt snyggare och mer lika det resultat jag vill ha! :) Sen så är jag väldigt orolig för mer kännbar/synlig rippling, speciellt ovanpå brösten. 
Men det är verkligen sjukt svårt, velar konstant angående placeringen!!! Får känslan av att jag inte skulle gilla hur gungiga och "tunga" brösten skulle kännas vid framförplacering? Vet att stöd i form av sportbh är väldigt viktigt vid båda placeringarna! Men visst DB och muskelpåverkning är juh verkligen inge kul heller...
Har bara en känsla av att jag borde lägga bakom, kan inte riktigt förklara det o_O

Boobydoll, intressant att höra dina anledningar, jag älskar verkligen oxå hur bakombröst ser ut!!

MissJ: Kul att du är så nöjd med dina tuttisar! Önskar verkligen att det var ett alternativ att gå in i mitt gamla(nuvarande) bröstveck vid operation, men det skulle inte funka för mig då bröstvårtan skulle titta ner/hamna under bröstet. Fick testa ett mkt mindre implantat som skulle kunna funka med mitt gamla veck men dom blev löjligt små på mig så då kändes det rätt värdelöst med op ;p

Malin88: Hehe, klart svårt! Frågade min kille och han ville väl mena att jag hade rätt fasta bröst om man jämförde med andra tjejer han känt på, men å andra sidan så hade jag absolut minst bröst oxå och då upplever man dem juh som fastare oxå. Hade juh varit en komplimand i vanliga fall men vid bröstop är det snarare dåligt :p

Ja det är skönt att Örjan lägger framför, då slipper man byta ställe om det blir komplikationer vid bakom samt att han lägger framför om jag ändrar mig innan första operationen. Det tråkiga är att man måste betala för omoperation.. Är fortfarande mest inne på bakom, det är vad magkänslan säger, tvillingsyrrans oxå, men skönt att ventilera med adra POF-töser.
Lycka till med korren, håller tummarna för dig! :)

Gilla
Kontrast

Kontrast

Kvinna ·

*Puff* Ingen mer som vill tycka till?? 😢
Lagom ångestladdat att ha bilderna ligga uppe så vill gärna att det ska leda till lite feedback oxå 😇

Please help me girls!!!

Gilla
Pixel

Pixel

Kvinna ·

Förstår mig inte på Örjan. När jag var på konsultation med honom så sa han till mig med att jag hade ökad risk för DB med min fasta vävnad, skarpa bröstveck och han skulle sänka bröstvecket på mig med de implantat jag ville ha. Och sen sa han att det var ovanligt liksom att man löpte högre risk för DB, att 9 av 10 tjejer som kommer in till honom är inget problem alls men att jag råkar vara den här 10:e som hade oturen att löpa den risken. Det jag inte fattar är att varenda en som jag läst om på senaste tiden som varit på konsultation med honom har fått samma kommentar. Om bara 1 av 10 löper en högre risk för DB, varför säger han då det till varenda kotte som knallar in på hans kontor? Sen är han också den enda kirurgen i Sverige som jag känner till som påstår att DB-risken ska vara lika stor framför som bakom. Skitmysko! Jag själv har bestämt mig för att inte lita på det längre förrän jag har fått träffa en till kirurg och fått ett andra utlåtande. Tycker att alla bör göra det innan man bestämmer sig för något.

Gilla
Marie90

Marie90

Kvinna ·

Pixel: Jag håller med dig. Under mina 2 konsultationer frågade jag om jag hade ökad risk för db och om han trodde jag att jag kunde få det (då hade jag bestämt mig för 325cc)Han sa nej och åter nej. På opdagen när han ritar (har då bestämt mig för 350) men så går jag upp till 375cc, då säger han att an tycker jag borde lägga i mer för att minska risken för db eftersom jag redan har egen vävnad. tror ni inte jag får en chock när jag redan står där och är jättenervös? och så får jag höra ordet db. (vet att jag velade ganska mkt mellan storlekarna, men är jättenöjd me 375cc :P)

Kontrast: jag är inte så duktigt på sånt här men har du gått på konsultationer hos andra kirurger också?:) vad har dom tyck t isf?

Gilla
Marie90

Marie90

Kvinna ·

btw så fick jag db på höger bröst också... men känns ibland som att det börjar försvinna och ibland inte. mina är 7v gamla

Gilla
sofia_

sofia_

Kvinna ·

Marie90: La du bakom eller framför? Eller vad orsakade DB:n egentligen? Hoppas det går till sig på nåt vis!

Gilla
Marie90

Marie90

Kvinna ·

Sofia_:Jag har lagt bakom, efter Örjans råd. Jag vet faktiskt inte, det är ganska svårt att förklara hur det ser ut. Dbn går inte över hela bröstet, utan från klyftan in mot bröstvårtan, mitt på bröstet typ. Var lite orolig först om det var ngt annat, men det är db:/ Men har jag tur så ändrar dom till sig ändå, det har hänt väldigt mkt bara den senaste veckan:)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem