
Anonym användare
25 okt, 2011
bästa behandlingen mot bristningar?
Vilken är den bästa behandlingen för att få bort tigerränderna?
Dermaroller har jag prövat en gång hemma..blev ytterst lite bättre.
Så in med tips o erfarenheter :)
Sortera efter

miffo11
Kvinna ·
25 okt, 2011

Anonym användare
25 okt, 2011
Ja hoppas nån svarar, jag hatar mina ><

miffo11
Kvinna ·
25 okt, 2011
Jo jag har nog också haft mina perioder med hat till dom.... men har dock kommit till insikt om att man nog får leva med dom.... MEN OM det skulle vara så att ngt nytt kommit på marknaden som VERKLIGEN funkar så vill man bli av med dom.

Anonym användare
25 okt, 2011
jag har så mkt :( vill ej leva med mina, har på höfterna, magen låren, rumpan o vaderna :s

miffo11
Kvinna ·
25 okt, 2011
Ja du dom är tradiga... jag har på låren och rumpan och har haft dom sedan jag var tonåring. Fattar inte att jag fick dom... jag var elitidrottare då...men som sagt dom är väl hormonella.
Har provat någon typ av laserbehandling för många år sedan i stockholm.... dom liksom brände i huden och så skulle det läka ihop och då skulle bristningen va borta.
Dom provade på en yta som var 0.005mm... eller nästan och när det väl läkte såg jag inte ens vart det hade varit så jag vet fan inte om det funkade..hahah!!!!!!! Orkade i alla fall inte fixa mer med det då.... hade ej ekonomi och möjlighet att sitta och åka till stockholm.
Hoppas ju på nu att utvecklingen gått framåt....

Marina
Kvinna ·
25 okt, 2011
Ibland hör man rekommenderas fraxel-laser... Var det det du testade?

miffo11
Kvinna ·
26 okt, 2011
Kan ha varit något sådant... men som sagt jag vet inte igentligen hur bra det var.

Anonym användare
02 nov, 2011
Ingen???

karma
Kvinna ·
02 nov, 2011
frågade min mamma om hur hon gjorde med sina bristningar på magen t ex när hon var gravid, och hon sa att olivolja tydligen ska hjälpa :)

Anonym användare
02 nov, 2011
hmm..det tror jag inte alls funkar tyvärr...

leiali
Kvinna ·
03 nov, 2011
Jag tror dessvärre att det enda som verkligen hjälper är en bukplastik, som slätar ut dem lite, själv har jag tyvärr jättemånga och mycket särskilt på magen, men har troligtvis kommit fram till att jag inte vågar utföra en bukplastik då det verkar vara stor risk för komplikationer med tex. sår som går upp osv. Har däremot försköt hitta all info jag kan om icke kirurgiska behandlingar mot just detta, har provat dermaroller, vilket än inte syns så stor skillnad, vet inte om jag rollar för lite länge... har nyss provat nbe 1000, ska jämna ut bristningarna + strama upp huden ( jag har väldigt sladdrig lös hud på magen- jätteugly :( ) kan ha blivit en liten skillnad efter en gång, köpte också en kräm slim and firm som är speciellt framtagen för just den behandlingen som jag stryker på 2 ggr per dag, och måste faktiskt säga att huden har blivit lite fastare och bristningarna lite mindra "fåriga" ska ge nbe 1000 någon till chans då man egnetligen ska göra en kur på den ca. 5-10 behandlingar, men har inte råd med så mycket extra just nu eftersom jag snart ska opa brösten.
nbe 1000 är alltså radiovågor, inget bestående resultat tyvärr, man måste underhålla det ungefär varannan månad + minus en månad beroende på hur bra förbränning man har. Före och efterbilden på magen man får fram om man googlar på denna metoden ser vädigt bra ut, och där ska just magresultatet ha varit efter 4 behandlingar.
Men om det nu fungerar så bra är jag egentligen ganska skeptisk till, vill så gärna tro det bara :)

Anonym användare
03 nov, 2011
min mage är med hemsk...men jag vill göra bukplastik. det kan ej va värre än kejsar snitt iaf.
Jag har funderat på spray tan..de kanske syns mindre då :)

Opticruise
Kvinna ·
03 nov, 2011
min mage är med hemsk...men jag vill göra bukplastik. det kan ej va värre än kejsar snitt iaf.
Jag har funderat på spray tan..de kanske syns mindre då :)

Pixel
Kvinna ·
03 nov, 2011

Anonym användare
04 nov, 2011
jag har på heeela kroppen :/
jag har med testat dermarollen, men bara en gång.
Tog på höftbenet (fettet på sidorna) blev rejält röd, när det lagt sig såg det faktiskt liiiite bättre ut.
Men usch orka rolla hela kroppen ><
ska nog pröva en spray tan. e ju inte lika skadligt för huden. hittade ett ställe för 330kr helkropp.
för sola i solarium fixar jag inte, skit läskigt o e livrädd att jag ej ska komma ut ifrån det :O

Magicpain
Kvinna ·
17 nov, 2011
Mina har bleknat i solen, så dom itne syns då mkt, och på mina bröst som jag inte har solat nåt än använder jag wedela havandeskapsolja, vilket dom har bleknat av, men inget som gör att dom försvinner helt och hållet tyvärr.

lalle
Kvinna ·
18 nov, 2011
mina är snart 4 år på rumpan och jag tänker inte på miona och ingen gör det i min närhet!
jag är så sexig så det är det minsta folk kollar på ;)

Anonym användare
19 nov, 2011
ja fast jag mår ju dåligt av de själv..o käner man sig osexig uppfattas man som osexig

lideluxe
Kvinna ·
30 dec, 2011
Dermaroller funkar ju. Håller med om att det gör ont, men skaffar man en bedövningskräm (finns att köpa på utländska sidor) så bör det lindra. Jag har bristningar på sidan om låren, har haft dessa länge och de stör mig inte. Men för tre år sedan fick jag tre stora bristningar på "kärlekshandtagen". Jag hade inte gått upp i vikt så mycket och därför jag blev väldigt ledsen över dessa nya ärr. De var så förbannat röda kommer jag ihåg. Var desperat och hittade på sidan "stylesearch" en tråd om dermarolling. Köpte en och rollade med två/tre veckors mellanrum. I ärlighetens namn så försvann det röda snabbare och de läkte ihop bättre. Nu syns de knappt. Har på något sätt smält in i resten av huden. Funderar på att köpa en dermastamp. Den rollar man inte större ytor, utan man punktrollar ist, vilken jag tror är smidigare då man inte "smärtar" mer hud än onödigt.
Det är absolut värt att testa!! Jag ska göra det mer, fast med denna gång med bedövningskräm.

Solitary
Kvinna ·
06 jan, 2012
Dermaroller kan jag tipsa om!!
Man får ha tålamod, kan ta upp till ett år beroende på hur djupa dom är osv.
Det finns en skit bra tråd på stylesearch som handlar om dermaroller där dom nämner hur ofta man ska rolla och hur osv!
väntar med spänning på vad du får för svar... jag har fundering som du...