Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
opfeb2014

opfeb2014

Kvinna ·

Bedövning under och efter op "bröstpump"???

Bröstförstoring

Hej Gjorde konsultation igår och ska göra op den 17/2. Läkaren föreslog någon form av bedövning som injiceras in och kostade 1800:- men 99% kvinnorna som använde denna gick hem samma dag ca 6-8 Tim efter op. Op-koprdinatorn sa att det är någon slags bedövning som jag själv kan reglera efter uppvak och trycka på. Han sade att de gör fortfarande ont men inte på långa vägar samma smärta som utan. Den här skulle räcka ca 2-5 dagar även efter op. Har någon erfarenhet av detta? De var så mycket info att ta in på konsultationen så jag är inte helt säker på begreppen vad de kallades.

23

Sortera efter

Ophelia

Ophelia

Kvinna ·

När jag pratade med deras narkosläkare innan operationen sa han att de vill största delen försöker att inte använda narkotika Och han är specialist på smärtlindring och undervisar i området. Så konstigt att din läkare tar extra betalt för just det som de försöker undvika då det finns många läkemedel som inte är beroendeframkallande som ger bra smärtlindring. Jag gjorde både lyft och förstoring och smärtan var som när mjölken rinner till efter en förlossning. En molande värk. Verkar lite överkurs att ha en pump med starka mediciner, som annars använder till cancerpatienter nära slutet för att lindra sista tiden vid ett inte allt för stort ingrepp. Tror du klarat dig galant med morfininjektioner och sen i tablettform. Men din läkare kanske fick det att låta som det var nödvändigt och du tid konsultationen hade tankarna på storlekar osv. Och de bara blev så. Känner många som opererats där och inget fått det förslaget eller betalat extra för en natt eller någon smärtlindring. Han måste haft en snål dag;-)! Ska höra med Janne vad han anser om det när jag ser honom senare i mars. Att de arbetar så olika och en del får betala extra för något de nog inte behöver. Men lycka till nu! Hoppas allt går bra! :-)
Gilla
Ophelia

Ophelia

Kvinna ·

"blev dubbelt inlägg" . Se nedan :-)
Gilla
opfeb2014

opfeb2014

Kvinna ·

Hej tänkte bara komplettera/avsluta den här tråden ang smärtlindringspumpen nu när op är klar och man har lite mer info. Smärtlindringspumpen är ingen morfinpump utan lokalbedövning. Det är en liten rund boll som innehöll smärtstillande och som kopplades på mig under op. Det var en tunn slang till varje bröst och bollen har jag i en väska eller i byxfickan. Bollen med bedövning blir mindre och mindre och när den ser ut som en äppelskrutt ska slangarna dras ut rakt nedåt. Slangarna är väldigt tunna så jag tror inte det blir något större problem förutom att de möjligtvis kommer kännas lite obehagligt. Jag har ju som sagt inget att jämföra med eftersom jag aldrig op före och utan den här, men för mig har det fungerar bra. Jag har ganska stora implantat så visst känns det men det är inget större problem. Hur mycket lokalbedövningen rakt in i brösten har hjälpt vet jag inte men enl läkaren reducerar den smärtan med ungefär hälften. Nackdelen är väl att det är lite knöligt att bära runt på eftersom slangarna är tejpade på magen och det blir lite snurrigt att hålla reda på. Sen får man inte duscha förrän den är borttagen.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem