Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

MillionVoices

MillionVoices

Kvinna ·

Behöver snabbt svar OP

Bröstförstoring

Hej poffisar! Jag sitter med tårar längs kinderna, produkten av att jag är stressad. Egentligen skulle jag korrat BO och töjda fickor imorgon på L&E kl 18:00 men nu ringde receptionisten och sa att tiden var ändrad till 09:30. Jag har skola mellan 10-12:30 imorgon och skulle bla få personlig hjälp med mitt gymnasiearbete (ligger efter mycket i skolan pga depression). Jag börjar tveka på om det verkligen är rätt att korra nu... En korr förstör både skoltid och gymmande samt begränsar socialt liv en tid därefter. Jag skulle även behöva sitta med läkbh till och med juli... Jag har inte gymmat på ett tag pga mycket att göra och jag känner mig verkligen ful och äcklig, dessutom har jag lagt på mig några kilon. Jag vet verkligen inte hur jag ska göra! Snälla hjälp mig att resonera kring situationen, just nu är allt bara ångestfyllt :(

8

Sortera efter

stilettogirl

stilettogirl

Kvinna ·

stackare, förstår att du känner dig stressad och säkert lite nervös inför op!! det var jag med.

men tänk vad skönt det är när det är över :) då kan du lägga all din fokus på skolan och ta igen allt du missat. du har ju säkert gått å väntat på att få korra och om du inte vill leva med dina bröst du har idag är det ju bäst att få det "överstökat" så fort som möjligt. tro mig, det kommer inte bli kaos i skolan bara för att du missar någon dag :)

jag har själv korrat och korren var MKT MKT MKT lättare än den första operationen, så tror inte alls du kommer ha problem med att du har ont eller så :) det stora arbetet är ju redan gjort. så du kan säkert börja plugga redan om 2-3 dagar. själv jobbade jag efter 3 dagar..

köp lite frukt och annat gott ikväll och njut av att du slipper fasta lika som du hade gjort om du varit vaken alla dom timmarna istället hehe. det kommer gå bra!! kramis

Gilla
madeleinep

madeleinep

Kvinna ·

Jag gjorde ett implantatsbyte och sydde in töjda fickor den 29/2. Jag tyckte att det gjorde så mycket ondare vid andra operationen men smärtan gick över SÅ mycket fortare. Idag har jag inte ens ont och sover som vanligt på mage igen :) Det kommer gå kanon, lycka till! :)
Gilla
Gymtjej

Gymtjej

Kvinna ·

Jag gjorde om omperation den 24 feb och hade väldigt ont iärren efter men gick över snabbt och jobbade några dagar efter.

Gilla
Jenascia

Jenascia

Kvinna ·

Stackars dig. Förstår att det kanske inte känns lägligt just nu, men frågan är om det någonsin blir läge nog? Om du inte opererar dig imorgon när kan du isf få en ny tid? Som ovanstående skriver så vill man ju kanske ha en om op gjort så fort som möjligt för att sen slippa fokusera på det. Du kan inte försöka få en ny tid när du har lov i skolan eller på en fredag så du kan vara hemma och vila över helgen och kanske vara tillbaka i skolan på måndagen igen? Jag studerar precis som du och känner att tiden egentligen inte är rätt men vill inte vänta heller för jag vet ju inte hur mitt liv kommer se ut i framtiden så det kanske inte är rätt då heller. Att vara stressad över något är ju det jobbigaste som finns, men om du nu gör korren slipper du ju stressa över det i framtiden, så kanske lika bra att göra det imorgon så det är ur vägen och därefter försöka fokusera på skolan? Gymmandet tycker jag inte att du ska fundera över, det kommer du ha massor med tid över till hela livet :)

Gilla
MillionVoices

MillionVoices

Kvinna ·

Ska träffa Patrik på torsdag så får vi se!
Gilla
stilettogirl

stilettogirl

Kvinna ·

Vad bra. Då skippade du op imorgon? Du kanske inte borde operera dig,speciellt om du är deprimerad:/ utifrån dina bilder du la upp förut tycker jag dom ser jättefina ut!
Gilla
MillionVoices

MillionVoices

Kvinna ·

Precis! Nja jag vet inte, första opn gjorde jag i samma tillstånd! Tack :)
Gilla
stilettogirl

stilettogirl

Kvinna ·

MillionVoices skrev:
Precis! Nja jag vet inte, första opn gjorde jag i samma tillstånd! Tack :)
Aha ok, jag förstår! Men då får du betala eftersom du avbokade endast dagen innan??
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem