
Hanna_ceo
Kvinna ·
Behövligt pepptalk! *6 dagar gamla bröst*
Tog av min bh för första gången idag och studerade mina nya bröst. Det vänstra är jag så himla nöjd med, men som även innan op hänger inte det högra med. Jag vet att realistiska förväntningar är nödvändigt men just nu känns det väldigt tungt. Bröstvårtorna är inte i samma höjd och formen på brösten är olika. Väldigt tråkigt då symmetrin var det jag upplevde som viktigast med hela operationen. Något jag var väldigt noga med att påpeka. Så just nu känner jag att jag behöver lite fint pepptalk av er med mer erfarenhet där ute! Finns det hopp?
Sortera efter

Rubyw
Kvinna ·

missZ
Kvinna ·
Hejsan, de ser enligt mig väldigt fina ut. Tänk på att det tar runt 6 månader innan de är helt klara, minst 3 månader innan du ser något slutresultat. Jag var också förtvivlad i början men det blir bara bättre och bättre! :)

Lumiess
Kvinna ·

Hanna_ceo
Kvinna ·

Rubyw
Kvinna ·

Elle
Kvinna ·

Katarina
Kvinna ·
Jag op för 2 mån sedan och inte förän nu har mina börjat få samma form o stl. Bröstvårtorna sitter ojämt hos mig med men det gjorde dom innan op också så det hade endast kunnat justeras med att flytta ena. Mitt vänstra har varit runt hela tiden men det högra har faktiskt sett fyrkantigt ut och jag fick förklarat det med att implantatet hade inte vecklats ut till normalt läge, jag hade ångest länge över det högra var ful form men nu är det runt och fint.
Jag tycker inte du ska kasta in handuken än, vänta till dom är 2-3 mån man kan börja ana slutresultatet som dom kommer bli när dom blir 6 mån. Håll ut!

Minisessan
Kvinna ·

Vonkan
Kvinna ·

Fyrtornet
Kvinna ·

Pamina
Kvinna ·
Jadu, vad ska man säga. Mina ser likadana ut efter 15 veckor, samma kirurg har vi också. Det har bara gått sex dagar för digsom sagt men ändå.
Har du bröstvecken i samma höjd? Jag upptäckte redan efter en vecka eller två att mitt högra bröst satt längre ner. BO antagligen, men har också en storleksskillnad samt ojämna bröstvårtor. Det vänstra implantatet sitter antagligen högre upp under muskeln och ser därav mindre ut..
Vet inte om fickorna helt enkelt inte blev jämna från början eller om det blivit fel under läkningen. Tråkigt är det! Konstigt nog har jag sett fler som op. av Gerlee med likadant resultat.
Det enda jag kan tipsa dig om är att inte titta på dem, låt dem bara vara, det finns ingenting du kan göra åt resultatet just nu. Blir det inte bättre av sig själv så får du korrigering och det kommer ändå dröja några månader. Jag lät mina vara bara, nu idag är jag ändå ganska nöjd förutom att jag vill korrigera alla ojämnheterna såklart! Vill ju inte ha det så. Jag förstår dig iaf, hoppas att det blir bättre än för mig. :)

Hanna_ceo
Kvinna ·

Rosett
Kvinna ·
Jag opades för över 6v sen och mina bröst är fortfarande inte jämna eller runda i profil.
Jag vaknade upp med riktiga strutar, och då menar jag inte lite spetsiga utan riktiga vägkoner. Hade kunnat spetsa någon med dom. Utöver det så var de jätteblåa och bröstvårtorna hade svullnat upp till den dubbla storleken. Vad jag än satte på mig var det två enorma vårtgårdar som stack ut genom kläderna. Hade uppklippt läkbh efter op så de var ingenting som höll in dom.
Läste mycket här om att de jämnar till sig de första dagarna, och att de händer mest de första två veckorna.
Var typ förtvivlad över att det inte hände ett skit med mina. V4 började jag se skillnad, de blev snyggare framifrån men de var fortfarande fula i profil. Vänsterbröstet började få mer underpol. Sen hände det ingenting mer fram till exakt 6v då det på två-tre dagar rundade till sig ordentligt och svullnaden på vårtorna gick ner. De är fortfarande inte helt schyssta från sidan, och det högra ligger efter i utvecklingen med mindre underpol.
Det jag vill ha sagt är att även om det går sakta så ha is i magen, det är inte för alla som det sker jätteförändring på en gång.

Mysan71
Kvinna ·
Du ska nog se att det blir bra så småningom 👍

Pamina
Kvinna ·

Hanna_ceo
Kvinna ·

Pamina
Kvinna ·
Så lite så, man vet ju hur det känns.. många gånger jag har hatat dem stackars brösten under månadernas gång här nu. Så skönt att det äntligen känns bättre, en annan sak som hjälper lite är att tänka att det inte är någon annan som ser skillnaden med bh/bikini på. Jag tänker boka in korr efter sommaren då jag hellre är den enda som ser skillnaden topless (och sambon men han ser ingenting förutom att det är snyggt han haha), istället för att behöva gå med läkbh och stöd och det ena och andra igen på semestern. :)
Kan absolut skriva efter mitt återbesök, det ska bli intressant!