
Wonderland
Kvinna ·
Beslutsångest 400cc eller 450cc runda hp. Åsikter tack!!
Jag var på konsultation igår hos Anders Nilsson på Polarkliniken och fick redan tid om en månad! Jag testade både 400cc och 450cc runda mentor hp. Jag blir så förvirrad när jag kollar på bilder för på vissa ser 450 så stort ut och på vissa helt normalt. Jag vill ju såklart inte att det ska se ut som två bomber. Jag är inte direkt smal, väger 70kg och är 168cm lång. Idag har jag ca 80A/75B i bhstorlek och en fråga är ju hur mycket det påverkar resultatet om det kommer upplevas mycket större jämfört med någon som har helt platt utgångsläge. Väljer jag 400 är jag rädd att jag kommer ångra mig om ett par år när de hängt till sig lite att jag inte valde större men samtidigt så är ju en halv deciliter till inte supermycket så man kanske inte ska tveka ens? Tar gärna emot lite åsikter och tankar från er!
Sortera efter

Julia92
Kvinna ·

Anonym användare
Du kommer inte kunna se någon skillnad på 400 cc och 450 för det skiljer så lite, man måste gå upp minst i 100 cc för att kunna se skillnad på storlekarna.

Wonderland
Kvinna ·

Anonym användare
Det var inte så jag menade. Jag menade att oavsett om du tar 400 eller 450 så kommer inte du komma se någon skillnad (storleksmässigt) på slutresultatet eftersom de bara skiljer ca. 50 cc som motsvarar ungefär 3 matskedar. Det är en sån liten skillnad att ögat inte ens kan uppfatta det.
Finns flera trådar om ämnet:
https://plastikoperationsforum.se/plastikoperationer-plastikkirurgi-forum/kropp/brostforstoring/velar-mellan-450cc-och-500cc-panik
https://plastikoperationsforum.se/plastikoperationer-plastikkirurgi-forum/kropp/brostforstoring/hur-mkt-skiljer-50-cc

Anonym användare
Ta det som du känner dig mest bekväm med🙂Jag tror att det blir bra oavsett vad du väljer.
Jag ska själv ha 440 cc hp och är lite längre än dig och väger mindre och jag tyckte det såg bra ut (inte för stort eller för litet).
Har 3d-bilder på min profil som du kan kolla på.

flickan
Kvinna ·
Jag är väldigt liten, nätt och smal (men inte spinkig) ja har nyss lagt i 450, det är stora bröst MEN jag är så nöjd att ja inte tog mindre.. i kläder så känns de inte alls stort! möjligen lite stort naken kanske men ja trivs skit bra :D fast dom är svullna haha!
ska lägga ut nya bilder nu efter en vecka så du kan hålla koll! du är ju större än mej så 450 ser troligen bra ut på dej och blir inga mega bomber :)

Körsbärsblomma
Kvinna ·
450! Mycket större risk att du ångrar att du gjort för små än att du ångrar för stora. Dessutom ingen större skillnad på storleken. Jag valde mellan 445 och 505 och mellan dem är det bara några millimeters skillnad i put. Skillnaden blir på bredden och det är ju det som är snyggt! Jag är väldigt liten och lade in 505 vilket ser riktigt stort ut när jag är naken, men med en lite slappare tröja tänker man inte ens på dem. Så 450 kommer absolut inte se ut som bomber på dig, kommer bli jättefint! Sedan skiljer slutresultatet självklart om man har mycket egen vävnad mot om man har lite. Jag försökte också hitta någon med liknande proportioner men det är jättesvårt! Dock så hittade jag en bloggerska som hade lagt in 550 och hon hade massor av bilder som verkligen var bevis på vilken storleksskillnad det blir beroende på vad man har på sig. Är nog även därför det kan se så olika ut. Ristestet kan också vara ett alternativ om du är osäker men i regel blir man nöjdast om man tar den större storleken när man velar mellan två :)

Wonderland
Kvinna ·

Anonym användare
Ah förlåt missförstod dig 🙂 Jag tror inte det blir för stort utan lagom med 450 ^^