
biggerboobs
Kvinna ·
Beslutsångest! Väljer jag rätt??
Jag bokade konsultation igår och är redan nervös för bara den (undra hur de ska gå när de är op dags). Jag bokade i alla fall hos Helena Sveinsdottir på Citadell. Men har nu lite beslutsångest ifall jag kanske skulle ta Tuve Mårtensson istället. Jag vet ju att man kan gå på mer än en konsultation för att känna att man hittat rätt. Läste att Helena va specialist i plastikkirurgi och att Tuve är överläkare i plastikkirurgi, då undrar ju jag. Vad är skillnaden? Vem ska jag välja... Ååh
Sortera efter

Vonkan
Kvinna ·
Hej jag tycker att du borde gå till båda då känner du vem som känns rätt för dig :) kram
Gilla

Duenna
Kvinna ·
Jag tycker att du borde gå till båda, det var verkligen SÅ skönt att ha ngt att jämföra med. Det gjorde liksom att man nu kan känna sig ännu stoltare och gladare över sitt val. Jag trivdes superbra med Tuve och är så glad att det är just han som ska operera mig - men jag hade säkerligen inte varit lika glad och säker på min sak om jag inte träffat Johan också. Man behöver något att jämföra med, helt enkelt. Hade jag bara gått till Johan hade kanske det känts superbra, men i jämförelse med mitt möte med Tuve kändes det inte alls bra liksom. Det går inte att bilda sig en uppfattning utifrån forumet, träffa båda och gå på DIN magkänsla. De är ju båda sjukt duktiga och du hamnar i goda händer hos vilken som. Tuve och Kerstin ("hans" sköterska) tyckte båda att jag gjorde helt rätt som gick på konsultation his två olika, så känn inte att det känns pinsamt eller jobbigt. :)
Gilla

biggerboobs
Kvinna ·
Ja de får nog bli att jag går till dom båda. Får nog boka en till konsultation med Tuve så att jag verkligen kan känna efter.
Vet ni vad skillnaden är på en specialist och en överläkare?
Gilla