
Sabbesabbe
Kvinna ·
14 feb, 2016
Besvär efter bröstoperation
BröstförstoringJag opererades i torsdag och smärtan blir bara mer och mer överjävlig men dom 2 senaste nätterna så har jag vaknat av att min högra hand domnar bort hela tiden, kan detta ha ngt med min op att göra?
Sortera efter
LillSofy
Kvinna ·
14 feb, 2016
Stjärnfall
Kvinna ·
14 feb, 2016
sosu
Kvinna ·
14 feb, 2016
Min vänstra fot domnade bort första veckan och hade nedsatt känsel ovanpå foten.. Kändes som att det hängde ihop.
Kanske behöver du få lite starkare dos eller läkemedel än vad du har nu?! Kontakta din kirurg, jag åt morfin på "schema" första tre dagarna och slapp känna den jobbiga smärtan. Så värt när det bara handlar om ett par dagar. Så viktigt att få vila!
Hoppas du blir bättre snart, Ta hand om dig!
anilina
Kvinna ·
14 feb, 2016
Åh! Kämpa på, jag är inne på dag 18 nu, och känner ingen smärta alls.
Det enda som återstår nu är att slippa BHn som skaver och kliar. Men allting känns så himla värt det!!
Jag hade jätteont första 7 dagarna. Hade stickningar, domningar båda armarna, huvudsakligen överärmen som fortfarande känns stel.
Så håll ut!!De kommer bli bättre. Jag fick morfin att använda 3 gånger per dag i 3 dagar. Men istället sparade jag dem så att jag kunde ta en på kvällen i 6 dagar, för jag tyckte de var värst på kvällen. Och de va underbart för det gjorde att jag kunde somna gott varje kväll och slippa känna så mycket. Men när jag slutade med dem blev jag "morfinbakfull" och var yr och kräkte dag 7, men då fick jag skylla mig själv! haha.
Sen blev det bra bättre och bättre. Ha det bra!
Sabbesabbe
Kvinna ·
14 feb, 2016
Sabbesabbe
Kvinna ·
14 feb, 2016
Plattfall
Kvinna ·
14 feb, 2016
Nbtv
Kvinna ·
04 okt, 2018
Det har nog med operationen att göra (såvida du inte känt så innan?). Skulle tippa på att du fått otur och att några nerver hamnat i kläm. Men det kan ju vara annat också. Jag hade ringt kirurgen och berättat. Bättre en gång för mkt än för lite. Hoppas det blir bra snart 🙂