Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Sabbesabbe profilbild

Sabbesabbe

Kvinna ·

14 feb, 2016

Besvär efter bröstoperation

Bröstförstoring

Jag opererades i torsdag och smärtan blir bara mer och mer överjävlig men dom 2 senaste nätterna så har jag vaknat av att min högra hand domnar bort hela tiden, kan detta ha ngt med min op att göra?

8

Sortera efter

LillSofy

Kvinna ·

14 feb, 2016

Det har nog med operationen att göra (såvida du inte känt så innan?). Skulle tippa på att du fått otur och att några nerver hamnat i kläm. Men det kan ju vara annat också. Jag hade ringt kirurgen och berättat. Bättre en gång för mkt än för lite. Hoppas det blir bra snart 🙂

Gilla

Stjärnfall

Kvinna ·

14 feb, 2016

Ja, ring och fråga men det är säkert nerver i kläm eller om det kan vara nya som bildas? Hoppas du får svar och att det blir bättre:) Och smärtan är ju väldigt jobbig första dagarna, tycker fortfarande nätterna är jobbiga med hugg i vissa lägen & så ryggläge förstås. Tar alvedon fortfarande, 2 v imorgon.
Gilla

sosu

Kvinna ·

14 feb, 2016

Min vänstra fot domnade bort första veckan och hade nedsatt känsel ovanpå foten.. Kändes som att det hängde ihop.

Kanske behöver du få lite starkare dos eller läkemedel än vad du har nu?! Kontakta din kirurg,  jag åt morfin på "schema" första tre dagarna och slapp känna den jobbiga smärtan. Så värt när det bara handlar om ett par dagar. Så viktigt att få vila!

Hoppas du blir bättre snart, Ta hand om dig!

Gilla

anilina

Kvinna ·

14 feb, 2016

Åh! Kämpa på, jag är inne på dag 18 nu, och känner ingen smärta alls.

Det enda som återstår nu är att slippa BHn som skaver och kliar. Men allting känns så himla värt det!!

Jag hade jätteont första 7 dagarna. Hade stickningar, domningar båda armarna, huvudsakligen överärmen som fortfarande känns stel.

Så håll ut!!De kommer bli bättre. Jag fick morfin att använda 3 gånger per dag i 3 dagar. Men istället sparade jag dem så att jag kunde ta en på kvällen i 6 dagar, för jag tyckte de var värst på kvällen. Och de va underbart för det gjorde att jag kunde somna gott varje kväll och slippa känna så mycket. Men när jag slutade med dem blev jag "morfinbakfull" och var yr och kräkte dag 7, men då fick jag skylla mig själv! haha.

Sen blev det bra bättre och bättre. Ha det bra!

Gilla

Sabbesabbe

Kvinna ·

14 feb, 2016

Ska och ta bort bandaget imorgon och får höra med dom ... Ska bli så skönt att få bort det... Jag har både oxigyn och oxinorm. Tror jag dom heter och dom hjälper lite men inte mot all smärta. Tusen tack gör ers snälla ord :)
Gilla

Sabbesabbe

Kvinna ·

14 feb, 2016

Min mage har ju svällt upp som en ballong oxå :(
Gilla

Plattfall

Kvinna ·

14 feb, 2016

Att din mage sväller upp beror på medicinerna, det går över några dagar efter att du slutat med dem. Glöm inte ta laxerande medel utfall du blir förstoppad (vanligt när man tar starka mediciner) Hoppas du snart blir bättre! Kram!
Gilla

Nbtv

Kvinna ·

04 okt, 2018

Hej . Är opererad 4 dagar sen och har.domningar i höger arm. Så.jag undrar om du vill uppdatera mig hur det gick till slut med dina Domningar
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem