
Jessica.v
Kvinna ·
BH för NATURLIGT resultat? KLIPPA JA/EJ?
Jag opererades i onsdags i bellakliniken av Dr Johan och fick den kända "citadell"/"tortyr" bhn. min op var en korr och eftersom implantaten var för högt upp så sitter ärren under brösten.
Jag vill ha ett mycket naturligt resultat, fint mellanrum mellan brösten och ett fint häng på brösten med.
Ni som har erfarenhet, hur rekomenderar ni att jag andvänder BHn? Klippt eller ej? hur klippte ni och hur upplevde ni förendringen/resultaten?
Jag har för nuvarande bara klippt upp halva kuporna inifrån BHn, just nu funderar jag på om jag ska klippa upp hela nedre delen utav kupan så bröstet kan komma ut och få ett fint fall. Vad tycker ni?
PS. tips på hur man ska ha BHn för ett fint mellanrum mellan brösten med? mina implantat har en tendens att gå varandra närmare under läkningsperioden av någon aledning, hur gjorde ni för att få ett fint mellanrum?
Sortera efter

nyckelpigan
Kvinna ·

Jessica.v
Kvinna ·
Det har jag nämnt, detta är min 3dje op hos Johan (allt efter första op har varit korr.) och är ganska trött på dåliga resultat, denna gång vill jag höra folks åsikter och se om det finns något att lära, har någon klippt på ett visst sätt och upplevt att de fått bra resultat så känner jag att det kan vara något jag gärna tar upp med min kirurg.

Whatsername
Kvinna ·
Jag vet inte om jag är helt ute och cyklar men för folk som ofta sover på sidan har jag hört att vissa lägger tex en bandagerulle mellan brösten för att underlätta tyngden och hålla brösten och implantaten isär. Är det helt orimligt eller kan det jag hört vara rätt?

Jessica.v
Kvinna ·
någon?

Anonym användare
Angående mellanrummet i klyftan, ligger inte byglarna hårt ner mot bröstbenet? Dom ska ju hindra brösten från att åka ihop? Du skulle ev kunna ha en till bh ovanpå för att skapa ännu hårdare tryck ner i klyftan så fickorna fixeras och implantaten inte kan åka ihop. Thongbra kanske också kan vara ett alternativ men diskutera det med din kirurg innan du börjar exprimentera själv. Om inget hjälper får jag i så fall tanken om att fickorna kan vara töjda innåt.

Jessica.v
Kvinna ·
googlade runt lite på thongbra och det är nog precis vad jag letat efter, vet du vart jag kan hitta en sådan i butik eller måste jag beställa det på nätet? tänker på att jag inte vill slösa tid eftersom att brösten ändrar form som mest nu i början efter op.

Anonym användare
Jo jag förstår att du vill att det ska gå så fort som möjligt. Vet inte vad du bor men enklast vore om det finns nån klinik i närheten du kan ringa till och fråga om du kan få köpa en av dom annars kan man beställa från internet. Thongbra används oftast vid tenting eller symmastia. JAg har haft problem med för tajt klyfta och även att ena bröstet töjdes innåt efter en annan korr så haft thongbran flera gånger. Den hjälper till att hålla isär brösten och pressar ner huden mot bröstbenet.Testa maila johan och be om en bh?

nyckelpigan
Kvinna ·
testa thongen, gjorde jag på eget bevåg. Min kirurg tyckte inte att det var något problem, att det skulle bli bra med tiden, och han kan också ha rätt... men jag har använt thongen framförallt när jag sovit, för att kunna slappna av när jag ligger på sidan. Dessutom kan jag se en skillnad, nu tycker jag inte jag behöver korrigera mitt mellanrum längre, innan var jag orolig att jag skulle få symmastia.
Du har ju ganska stora implantat, det kan ju bidra till problemet. Kan ju också vara så att muskeln inte kan hålla implantatet på plats och har släppt från sitt fäste (?). Men det borde ju kirurgen se när han är inne och jobbar med dig. Men hoppas du slipper vidare korr.
Design Veronique har en thong som är bra och billigast på marknaden, vad jag hittat iaf. Kan man beställa på nätet. Tips: underbandet är tajt, jag har 67 cm i undermått, och tog den minsta storleken. Den sitter för tajt, och har inte töjt sig heller på 3-4 månader...

Millica
Kvinna ·

Jessica.v
Kvinna ·
Absolut! En update så länge: Jag har klippt ur kuporna ur min tortyr bh så att brösten har fått hänga fritt och samtidigt har delen i mitten utav BHn trycks ner mot bröstbenet bättre. Innan kunde jag trycka ner ca 1cm av huden mellan brösten för att nå bröstbenet med fingret men nu sitter huden precis vid bröstbenet samt separerar den urklippta bhn brösten mycket bättre nu än innan.

Mandelblom
Kvinna ·
Proforma beställe en thong-brah från eto-garments.com till mig, så den har jag använt. Det finns en bild på den under produkter och sedan klicka på första bilden (produkter för överkroppen). Bilden har inget nummer men finns mellan bilderna 607 och 608. Den har hyskor på båda axelbanden och på båda sidorna på underbandet (en bit ner från armhålan).
du bör pratat med din kirurg om detta, eftersom dom jobbar olika och därför också rekommenderar olika bh's eller t.o.m ingen bh efter op'n.