Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Emmarol profilbild

Emmarol

Kvinna ·

10 dec, 2014

Bh stl med 400-425cc?

Bröstförstoring

När jag läser att folk som haft A kupa och lagt i 350cc har stl E/F kupa blir jag nervös. Jag har 425/500cc högprofil bakom muskeln ochjag har 75D nu efter 2 mån, Hade 75 B innan.

De har inte fallit ner nånting alls ännu och är mest fylliga upptill fortfarande om det är därför?

Bokade återbesök hos min läkare den 16/1 och får då förhoppningsvis veta varför det är såhär.

Skulle nästan tro att de fastnat eller nått och inte kan ploppa ner och bli sin storlek, Men det är bara en teori.

Ni som har 400cc-500cc vad har ni för Bh storlek ? 

Och Blir de större när de faller ner ?

Just nu är jag så ledsen och besviken på både storlek och att de ej fallit ner :(

7

Sortera efter

Geléhallon91

Kvinna ·

10 dec, 2014

Jag tror att det är större chans att du använder fel bh storlek. En D kupa kan vara större i omfång än en F kupa. Läs den här länken som en tjej la upp här på forumet för några dagar sedan, den förklarar väldigt bra :) ! http://www.veggieboards.com/forum/33-women-s-health-issues/138224-everything-you-know-about-bras-wrong.html#/forumsite/20453/topics/138224

Gilla

Emmarol

Kvinna ·

10 dec, 2014

Jag förstod inte så mycket utav det där haha men jag har 69cm i omfång undertill iallafall.

Gilla

Saendra

Kvinna ·

10 dec, 2014

Då ska du ha 60 eller eventuellt 65 i underband på Bhn så det är därför som du "bara" har D nu :)

Gilla

Geléhallon91

Kvinna ·

10 dec, 2014

Dvs du ska förmodligen ha 65E/F. Kom ihåg att alltid knäppa på yttersta haken och stegvis hå innåt när elasticiteten släpper i bh-n. Kolla på bilderna på länken så ser du ju exakt hur en bra bh ska sitta och vad man ska undvika :)
Gilla

Emmarol

Kvinna ·

11 dec, 2014

Aha, Då måste jag testa ite bh'ar då med andra ord. :O

Gilla

Emmarol

Kvinna ·

11 dec, 2014

Jaha, Blir att testa lite mer bhar då :O

Gilla

Emmarol

Kvinna ·

11 dec, 2014

Kan med lycka säga att jag testade bh'n jag har på bilden nu igen och då bullade brösten över i kuporna och den var då för liten! :D Så jag antar att de växer lite när de rör sig neråt? Ingen är gladare än jag iallafall! 

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem