Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Nattuglan1 profilbild

Nattuglan1

Kvinna ·

10 mar, 2024

Bh-storlek efter op

Bröstförstoring

Ni som har opererat brösten från en A-kupa eller B-kupa till något större, med runda implantat. Har ni upplevt att det är svårt att hitta en ”normal” bh som passar, dvs en vadderad med bygel eller en med push-up från ex ett vanligt varumärke som HM eller Lindex? Var nyligen på en konsultation efter att ha opererats av landstinget för tubulära bröst (hade bara 125cc och 150cc egen vävnad innan) och fått ett rätt dåligt resultat i mina ögon då underpolen är väldigt bred och stor i förhållande till överpolen som nästan är obefintlig (man satte in anatomiska resultat utan min vetskap). Detta medför att inget annat än sport-bh passar. Kirurgen jag var på konsultation hos (en annan än den som opererade mig) sade att det är svårt att hitta en bh som passar efter att man fått implantat - men kan det verkligen stämma? Många ex modeller för underklädesmärken osv har ju implantat. Mina bröst är färdigläkta nu och har provat 20 bh:ar av olika modeller och INGEN passar!!!. Bröstvårtan tittar ut med en b-kupa och en C-kupa är för stor upptill så att man ser in och så att jag inte får stöd. En ovadderad bh med bygel fyller jag inte ut och det ser heltokigt ut. Inte ens en mjuk bh med formpressade kupor går. Jag kommer oavsett att göra någon form av revidering, men jag undrar om det stämmer att det är svårt att hitta bh:s efter? Jag vill veta vad jag kan vara beredd på.

6

Sortera efter

AnnadeWinter

Kvinna ·

11 mar, 2024

Hej nej det stämmer inte alls. Jag hade liten A kupa innan min operation och har nu D kupa. Jag har absolut inga problem att hitta en passande bh och upplever snarare att de sitter mycket bättre på mig nu efter operationen . Jag har runda implantat och är jättenöjd! :) Jag hoppas att du får den hjälpen du är värd. Kram från mig.
Gilla

SkullBabe

Kvinna ·

04 maj, 2024

Innan min operation så hade jag såååå svårt att hitta en BH som satt bra på mig för jag är väldigt bred runt om bröstkorgen och hade A eller en väldigt liten B som mest.... Kollar man på BH som är stora runt om så brukar det vara en väldigt stor kupa. min BH satt aldrig kvar där dom skulle för dom tyngdes aldrig ner med bröstens tyngd. Nu efter min operation... lite mer än 10 veckor är mina bröst nu och jag är såååå glad! jag har fortfarande stöd-bhn mestadels men ibland testar jag med vanliga bh och har hittat bra på New Yorker som har vanliga kupor fast bred runt om. Jag har numera en 90D och kan säkert ha C med men har upplevt att D passar mina bröst bäst och jag är himla nöjd. Äntligen sitter BHn där den ska trots att ja lyfter armarna eller liknande så äntligen kan jag njuta av att ha en BH. Ser fram emot när jag kan ha vanlig BH på heltid. Så du kommer hitta en som passar dig med ska du se! :)
Gilla

Nattuglan1

Kvinna ·

07 maj, 2024

Tyvärr verkar det rätt kört för mig. Haft möte med en av mina kirurger som medgett att dem råkat sänka mitt bröstveck för mycket. Det i kombo med bröst som sitter långt ut på sidan och den hårdaste implantaten på marknaden (som man valde utan min vetskap eller godkännande, som jag inte ville ha) har inneburit att det inte finns någon normal bh som passar. :/
Gilla

Elli67

Kvinna ·

12 maj, 2024

Vad kommer att ske härnäst för dej? Förstår frustrationen att inte bhar passar. Brukar man inte behöva operera bröstvårtan (kommer inte ihåg vad den metoden heter nu) särskilt när man inte lägger in så stor volym vid tubulära bröst? Hur kommer det sig att du valde den storleken?
Gilla

Nattuglan1

Kvinna ·

12 maj, 2024

Det var inte jag som valde storleken eller typen av implantat. Det är något man inte själv får välja när man får op beviljad av landstinget. Dem har inte gett mig en egentlig motivering till varför dem inte valde att operera mina bröstvårtor (vilket jag hela tiden sagt till dem är det största bekymret). Dem skar i bröstvävnaden under vårtgården i hopp om att platta ut den, men det har inte går stå bra… Nu så ska jag ”avvakta” och ha möte med kirurgen i oktober. Men ser ut som om jag kommer behöva operera mig privat :/
Gilla

Elli67

Kvinna ·

12 maj, 2024

Ohj ok det visste jag inte. Känns ju lite knasigt då det är en själv som kommer leva med implantaten. Väldigt olyckligt att det också blev fel med underpoolen. Du har min fulla sympati
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem