Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
hubbabubba

hubbabubba

Kvinna ·

Bh storlekar?

Andra bröstoperationer

Hej tjejjor! Funderar lite på detta med storlek på bröst och kup stl på bh. Jag beställde en "efter op" bh. Mätte som jag skulle och fick fram att jag ska ha stl C så jag beställde det. När jag provade var den alldeles för liten. Fattar inte detta. Innan op hade jag en liten B i bland A å nu e dom gigantiska i mina ögon så kan det verkligen skilja så jäkla mkt på ett par storlekar? Mäter väl under byst och sen mittpå. Sen skulle man dra ifrån skillnaderna från det ena måttet från det andra å få fram ett medeltal som enligt en tabell visar vilken kup stl man har. Jag fick 15 i skillnad å hamnade tydligen i C. Men den va för liten :-( Finns det nån annan som känner till nån bra sida att mäta på? Jag har 655 cc låter lite större än en C eller?

4

Sortera efter

turisten

turisten

Kvinna ·

Den bh-guide som ligger närmast sanningen hittar du på change.com. Vilken bh beställde du? vissa märken är lite konstiga i storlek och många tillverkare har inget alls för oss som är smala eller normalviktiga.

Gilla
hubbabubba

hubbabubba

Kvinna ·

Jag köpte en bh från plastikplagg.se stl C/D och den var ju naturligtvis för liten. Enligt mätning på den sidan du tippsade om fick jag fram stl 70 G!! Jösses är dom så stora!? Haha jag får nog gå ner på stan å testa i affärerna :-D
Gilla
turisten

turisten

Kvinna ·

70G kan nog stämma. Kolla efter Abecita Kimberly, det är en superskön bh som är väldigt populär som läkningsbh. Den finns bl.a. på Twilfit och Åhlens.

Gilla
hubbabubba

hubbabubba

Kvinna ·

Sådär, nu har jag varit inne i en riktig bh affär å fått personlig hjälp :-D Köpte en kanon skön bh och min storlek är 75 F/G Jag tyckte väl att dom va stora hehe
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem