Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Halle profilbild

Halle

Kvinna ·

06 nov, 2013

Bild 6 v ankarlyft+400cc

Andra bröstoperationer

Vilken resa det är, de här första veckorna innan man blivit ett med att man gjort en operation, innan man förstått att man vågat, tiden man granskar allt, kan alla komplikationer, lär sig alla förkortningar. Vi som gjort ett ankarlyft har ibland lite fler farhågor. Ett ärr mitt på bröstet! Men så en dag glömmer man bort dem för en timme eller tre, och just dom dagarna förändras de som mest. De sätter sig till rätta lite mer, det där vecket rättar till sig och allt blir oftast lite jämnare, ärren lite ljusare. Den dagen får man lite distans. Distansen kan också vara till hjälp för dem som får komplikationer. Det går oftast att rätta till. På 6 veckor händer mycket jag önskar att jag visste för fem veckor sedan. Ibland tänker jag att det är något ytligt jag gjort. Men allt oftare så blir jag stolt över att jag följer min vilja.

13

Sortera efter

Cagi00

Kvinna ·

06 nov, 2013

Oj wow! Vilket kanonresultat! Ser jättefina och gosiga ut :)
Gilla

Fluff

Kvinna ·

06 nov, 2013

De är jättefina!
Gilla

Mamamia

Kvinna ·

06 nov, 2013

Vad fina och naturliga!!!!!! Wow!! Vad fick du ge? Hur ser ärren ut?
Gilla

Halle

Kvinna ·

06 nov, 2013

Tack snälla Fluff! Och tack Cagi00!! Hej Mamamia! Tack:) Ja ärren har jag ingen bättre bild på än de du ser på min sida. Detta är sista bilden jag tog idag:) 61 000 kostade rackarna:) Ärren blev irriterade för några dagar sedan. Fick en rodnad kring brösten och det kliade. Berodde på att jag tvättat dem utan tejp en gång och kanske stört läkningsprocessen. Så nu kör jag utan ett tag.
Gilla

tutt

Kvinna ·

07 nov, 2013

Å vad jag längtar när du lägger upp bilder, haha!! Blir så glad av att se att din läkning går så fint och tuttarna blir ju bara snyggare och snyggare! Som jag skrivit tidigare, ärren kommer ju inte synas någonting när du är färdigläkt!! 😛
Jag hoppas hoppas hoppas att Oya kan åstadkomma samma resultat på mina fladdriga tuttar!
Gilla

Halle

Kvinna ·

07 nov, 2013

Tutt. Just nu ligger jag i sängen i ett par slappa byxor och en bas-topp. Och vad är det för grej med det då kanske man tänker. Jo, att allt sitter på plats utan bh. Den känslan är obeskrivligt skön och lyxig för oss som haft häng. Och snart får du också uppleva det!:)
Gilla

tutt

Kvinna ·

07 nov, 2013

Hahaha! 👍 wiii! Jag längtar!
Kan inte fatta... Om en vecka så har jag ju nya bröst.
Tog ett bad med min kille förut, snart är det nya bröst jag får bada med säger han haha. Jadu. Han är nog lite spänd han med ;P Även om han faktiskt har varit emot det men han stöttar mig. Senast igår sa han "du vet vad jag tycker" och det känns skönt att han tycker om mig som jag är. Men jag gör ju det här helt för mig skull och det ska bli så SKÖNT! Jag tror att självförtroendet kommer få en ordentlig skjuts! Innan har det varit lite såhär "ja vad ska jag träna för jag har ju ändå mormorstuttar och kommer aldrig bli snygg".. Det ska bli så härligt.
Gilla

Halle

Kvinna ·

07 nov, 2013

Va fint att han är emot op på ett sätt, men du gör helt rätt. Hur känner du inför att brösten kommer att bli något mindre? För så blir det va? Exakt så som du beskriver med träningen har jag också kännt. Nu ser jag fram emot att träna upp en redan "hel" och fin kropp. Förut körde jag på att ha den där gängliga, långa (otränade) modellkroppen, utåt sätt. Men ville helst inte ta av mig kläderna inför någon i dagsljus. Nu har jag ätit upp mig fyra kilo sen operationen varav ett kilo iofs är brösten (haha). Men det känns helt ok, nu är jag fyllig, har former och snart lite fastare:) Dr Oya skräder ju inte orden direkt. "Du får äta upp dig lite, tycker du ser anorektisk ut". Bah!? Hon ska allt få se på halvårs-uppföljningen!;)
Gilla

tutt

Kvinna ·

08 nov, 2013

Hahaha!
Skönt att du kunde ta det på ett bra sätt! Du har ju redan ätit upp dig hihi. Roligt när du återkommer och tuttarna är läkt, du har lagt på dig och är med tränad. ;) Woho!!
Jag är rätt nöjd med min kropp annars. Normalt bmi, kurvig men slank ändå. Vill bygga mer muskler och bli fastare bara. Men nu lär det ju inte bli träning på en stund men ska sköta kosten ordentligt under läkningen tänkte jag. Sen blir det nog som du säger att när man har en "hel" kropp så blir det mycket mer motiverande! Man känner sig grund-snygg liksom. 👍
 
Jag tycker Oya är härlig! Jag gillar att hon inte försöker att rosenkanta saker utan är ärlig, rakt på sak och samtidigt väldigt go. Hon fnissade lite åt mina frågor och tyckte att det var bra att jag var så förberedd, sen satte hon sig och berättade om allt även om det stod på papperen. Det kändes bra. Sen innan vi skulle gå så jag något med "ni kommer sätta dom ganska högt liksom va?" och då log hon och sa "vi kommer göra dom så snygga som vi kan". Det kändes betryggande ^^
 
Jag har absolut inget emot att de kommer bli mindre! Jag använder bara bhar med tun tyg, alltså inga formpressade kupor, push-up osv. Så tuttarna kommer kanske att bli i samma storlek som när jag har på mig bh ungefär. Men skulle de bli lite mindre så gör inte heller det någonting, bara de är fasta. Jag har dock mycket egen vävnad och det bekräftade även Oya. Det är bara det att vävnade är utspridd i mina långa tuttar. 💡 Det ska de bli ändring på haha.
 
 
Gilla

Halle

Kvinna ·

10 nov, 2013

Hur känns det nu såhär en dag före?:) Du kommer förmodligen må bra efter op då du inte är under narkos, men främst för att di inte ska trycka in något under bröstmuskeln. För det var det enda som gjorde ont tyckte jag. Kände inte av stygn eller ärr alls, förutom när de börjar läka och kliar lite. Jag var väl förberedd på tiden efteråt, men ändå måste jag säga att det är väldigt tålamodsprövande att iefter två månader fortfarande inte kunna slänga på sig joggningskorna, dammsuga under soffan, använda den där toppen som kräver en viss bh. Nåja...I-landsprövande kanske jag ska kalla det. Det kommer ju med en känsla av "jippie" ändå:) Så värt det! Jag har börjat försöka tejpa igen, de som inte är irriterat. Men tycker att tejpen från kliniken är sådär... Vill gärna tejpa så länge jag kan. Jag har en kompis som är läkare och hon sa att vägen till osynliga ärr bl.a. Är att tejpa i oändlighet, minst ett år! Så jag kommer ha tejp så fort jag inte ska rumla i sänghalmen typ:) Hör av dig så fort du kan och vill efter op imorgon! All lycka, kommer gå jättebra!!! Kram!
Gilla

tutt

Kvinna ·

10 nov, 2013

JAG ÄR SÅ NERVÖS IDAG.
Fy sjutton.
 
Jag som varit cool-lugn hela tiden vaknade imorse med magen ut och in. Morgonen har spenderats med att läsa alla papperen från konsultationen om och om igen.. Jag fick dessutom mens igår, den är över en vecka sen så inte helt enligt planerna. Jag tror att den är försenad just pga. stress inför operationen, även om jag inte medvetet har jagat upp mig så har jag nog varit lite nervig innerst inne. Så under gårdagen hade jag mensvärken från helvetet och uppblåst mage som är något bättre idag men fortfarande inte ultimat. Fy sjutton det här behövde jag inte just nu!👎 Men jag hoppas och tror att det känns bättre i morgon. När jag dessutom ska fasta även om det bara är 2 timmar innan i mitt fall, så brukar man ju må lite bättre än om man precis har käkat.
 
Jag och min sambo har i alla fall förberett genom att storstäda lägenheten igår! Så nu är det fint och rent och jag slipper tänka på det under den närmsta tiden. 👍
 
Du gör nog rätt i att försöka tejpa, men samtidigt hålla stenkoll så inte ärren blir irriterade. Finns det ingen bättre tejp du kan köpa på apoteket? Jag vet också att cicatrix ska vara bra på ärr (om inte tejpen skulle funka). Du duschade förresten inte i descutan va? Oya vill inte att jag gör det eftersom vissa får en allergisk reaktion och då måste operationen ställas in.
Gilla

Halle

Kvinna ·

10 nov, 2013

Duschade precis som vanligt innan. Du, tänk så här: Se bara till att VARA DÄR när det är dags. Resten kontrollerar dom, de tar hand om dig tills det är dags för dig att åka hem. Det är det enda du ska tänka på. Sen ska du vila och ta det lugnt. Du kan inte göra mer nu. Själv lugnade jag mig själv genom att bara tänka på att jag ska få sova och sen ha lite ont. Min enda uppgift liksom:) Det gör inte ett dugg om du inte kan sova i natt heller, för din kropp kommer ändå att fungera för en operation. Se bara till att ta dig dit:)
Gilla

Mamamia

Kvinna ·

10 nov, 2013

Lycka till tutt!! Kommer bli sååååå fint!!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem