
matilda89
Kvinna ·
11 mar, 2011
BILD. Ristest/riktigt resultat
BröstförstoringGanska intressant, jag lägger ut en bild på mitt ristest & hur mina bröst blev efter Op (14 dagar har gått sedan op)
Bilden till vänster är 2v efter Operationen, utan BH. Bilden till höger är ristestet (dock gjorde jag fel, jag la i 5dl samt 4dl ris i BH:n vilket hade motsvarat 550cc 450cc, eftersom man ska ta bort 0,5dl (50cc) för att få förväntat resultat med Bakombröst. Jag la ju in 500cc samt 410cc vilket hade motsvarat 4,5dl samt 3,5dl i ristestet. GOT IT? ;)
Så alltså fick jag STÖRRE bröst än mitt ristest och då la jag t.o.m i mer ris än vad implantaten skulle motsvara..
Man ser att mitt höger bröst hängt till sig lite mer, vänster bröst är fortfarande svin hårt!? Plus det är bara ena bröstvårtan som kan bli styv än så länge :P haha
Sortera efter
CeeJaay
Kvinna ·
11 mar, 2011
matilda89
Kvinna ·
11 mar, 2011
Vad hade du innan op då? Fast silikon drar större kupor.. en person som hade tex liten A kupa och lägger i 700cc kommer garanterat få större än mig, samt mer fake look..
Jag hade ju 200&300ml innan op och la i 400/500... ;)
ååh, jag vill också kolla i den, men får väl kika lite på internet. Kan man beställa hem kataloger?
matilda89
Kvinna ·
11 mar, 2011
skitsnygga! precis sånna jag är ute efter!! =) Snart bara 11 veckor kvar för mig.. heh =)
tack! :) Jasså? vad roligt, du kanske du ska lägga i drygt 500cc?
Anonym användare
11 mar, 2011
Vad hade du innan op då? Fast silikon drar större kupor.. en person som hade tex liten A kupa och lägger i 700cc kommer garanterat få större än mig, samt mer fake look..
Jag hade ju 200&300ml innan op och la i 400/500... ;)
ååh, jag vill också kolla i den, men får väl kika lite på internet. Kan man beställa hem kataloger?
Jag hade väl en a-cupa,kommer knappt ihåg hur dom såg ut,inga bilder tog jag heller vilket jag ångrar så här i efterhand,men inte var det mycket att stoltsera med,fina till formen men nästan obefintliga😉
Jo precis,du hade ju "normalstora" bröst redan,visst lite storleksskillnad(har väl de flesta mer eller mindre)men hur fina som helst tycker jag!🙂Så mina kommer bli mindre,men förhoppningsvis rätt stora på mig ändå eftersom jag är en kortis(håller tummarna)
Jag fick med en katalog när jag beställde hem två sport-bh ar här om veckan,bara 69 kr frakt(fick tips av hannibal här på forumet) och det var inga som helst problem att retunera tillbaks de jag inte kommer kunna komma ha(har redan skickat tillbaks en,då jag råkad beställa en med bygel vilket jag ändå inte får ha på så länge).Men det borde gå att beställa en katalog från deras hemsida!
matilda89
Kvinna ·
11 mar, 2011
Lill-Fia: Ja, det va verkligen dumt att du inte tog några faktiskt, kul att jämföra skillnaden sen :P
På ett sätt tycker jag att det är bättre att vara platt innan op för då har man lättare att få fake-looken om man vill.
Medan jag vet att jag kommer få mer naturliga bröst..skidbacke bröst. Vilket de flesta verkar vilja ha men INTE jag. :P Tyspiskt.
Ja, gud du kommer få stora! tro mig 550 är ju jätte stort :) kommer bli så bra så.
Ja, hon har tipsat mig med ang flera hemsidor med större kupstorlekar, så det är ju hur bra som helst! :)
Får inte använda bh än, men alltid kul att kolla lite :)
optimus
Kvinna ·
11 mar, 2011
Haha du åå jag Matilda... 😀 bolliga fakebröst vill vi ha!!!! :) men antar att det har lite med att göra att man redan haft "vanliga" bröst liksom... redan upplevt det och vill ha nåt nytt :)
Malin88
Kvinna ·
12 mar, 2011
lite typiskt att de som redan har egen vävnad vill ha mer fakelooken o de som är platta innan vill ha så naturliga som möjligt :P hade vatt bättre om de va tvärtom. undrar varför de är så. kanske för ni har fått känna på o ha stora naturliga bröst o vill ha nåt nytt?:)
jag ville ha så naturliga som möjligt innan men nu gillar jag de är lite åt fakehållet :) dock inte två hårda bollar, de ska fortfarande se ut som bröst :P
Anonym användare
12 mar, 2011
härligt o höra :) mina bröstvårtor blir heller inte styva, förutom när jag rör dom :/ men de blir bättre o bättre. jörg sa de kan ta lång tid tills de kan bli normalt styva. är väl nerver som ska hitta tillbaka. mina nerver är väl lite tröga :P
mina blir styva så snabbt ja tar av bh'n,
men kansel har ja INGET av i brøstvortana :O
dom sa det kan ta et år, men finns ju dom som aldrig får tilbake kanseln...
optimus
Kvinna ·
12 mar, 2011
Anonym användare
12 mar, 2011
Så fine! 🙂
matilda89
Kvinna ·
12 mar, 2011
Optimus: hahah jag vet :D Sjukt. Men tycker faktiskt att vi båda har fått jätte fint resultat om man kollar på våra före-bilder. Men klart, lite mer fake look hade inte skadat alltså ;)
Malin88: Ja men visst är det så? De som är blonda ill va brunetter, de som har platt hår vill ha lockigt och tvärtom. Sjukt det där. Men det man har vet man ju hur det ser ut, men är väl nyfiken osv. Jag tycker ändå dina är lite mer är fake hållet, men har ändå skidbacke :)
Julklapp: Har du ingen känsel alls?
Lillefy: tack tack :)
Malin88
Kvinna ·
12 mar, 2011
matilda89: mm så dumt de måste va så, varför inte känna att man inte vill ändra nåt hos sig själv o man är fin som man är? ❤️
hehe ah de är väl lite av båda :) hade dock velat ha lite mer häng på mina, är de för jag aldrig haft nåt häng? haha.
matilda89
Kvinna ·
12 mar, 2011
Du kan få mer underpool och häng av mig så kan jag få din överkant ? :D
Malin88
Kvinna ·
12 mar, 2011
hehe ah vi kan byta :P gick med tortyren o bröstbandet igår, inte för jag tror de gör så mkt nytta men man får mer markerat bröstveck när man går med det. o då märkte jag att ajg hade rippling under hela bröstet o va typ gropar. då bröstbandet tryckte ner bröstet. skumt.. bröstbandet kanske pressar ihop fickan så implantatet blir knöligt, men de gjorde inte det i början.
matilda89
Kvinna ·
12 mar, 2011
Hur k'ndes det att gå med den igen?
Jag har verkligen ett markerat bröstveck vill inte ha mer !
Typ som traction rippling (heter det så?) eller hur menar du mer med gropar?
optimus
Kvinna ·
12 mar, 2011
Malin88
Kvinna ·
12 mar, 2011
matilda: ne traction rippling är när man har typ gropar hela tiden, då har ens egna vävnad vuxit fast i implantatet, fick bara ojämnheter när jag ahde tortyren o bröstbandet :S som om implantatet va buckligt.
otimus: ne de har ju med det o göra, men tynglagen kommer göra sitt tillslut :)
optimus
Kvinna ·
12 mar, 2011
Malin88
Kvinna ·
12 mar, 2011
hehe ah de är ju bra för de kommer ju hända :) dock vill man inte ha för mkt häng. men därför känner ajg inte bh känns så nödvändigt för mig, vill ändå de ska hänga o de sitter där de sitter känns de som. men man får försöka ha bh så mkt man kan
optimus
Kvinna ·
12 mar, 2011
jaa jag förstår att det är lite roligare att vara utan + att det är skööönt.. själv längtar jag tills jag kan börja använda BH!! 3 veckor kvar typ..
skitsnygga! precis sånna jag är ute efter!! =) Snart bara 11 veckor kvar för mig.. heh =)