Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
3lin profilbild

3lin

Kvinna ·

10 feb, 2012

Bilder, 6 veckor+ärr.

Bröstförstoring

Så, då har jag vågat mig på att lägga upp bilder på mina bröst. Mina bröst är idag ca 2½ månad gamla, men jag har inte gjort något nytt kollage med bröstbilder än.

Har en fråga angående ärren också, är det någon som har haft ärren så här långt ner under bröstvecket som det sedan har rättat till sig för? Att brösten har hängt till sig mer alltså?

Är orolig för att det alltid kommer vara sådär, men när jag mailade kirurgen så sade han att det "visst kan ändra sig", men jag är osäker.. Är även missnöjd med storleken, hade hoppats på att de skulle bli större. Nåja, det är ju iallafall bättre än innan 🙂

9

Sortera efter

Idaah

Kvinna ·

11 feb, 2012

Fina :) mina ärr sitter också långt ned och mina bröst är tre månader. Jag har mailat kirurgen om de och han sa att vi ska vänta och se om de rättar till sig till mars. Men de tror jag inte att de gör. Så tråkigt de känns.. mina ärr syns under kanten i en bikini :/. Undrar hur kirurgen kan rätta till de? För flytta ner dom utan att få större implantat vill jag inte..då kommer brösten sitta för långt ner :/
Gilla

Malin88

Kvinna ·

11 feb, 2012

Dina bröst ser skitsnygga ut. De utvecklas hela tiden :) Men ärren tror jag alltid kommer va där de är. Se kommer inte flyttas, enda sättet är att sänka dina bröst så ärren hamnar högre upp. Dåligt kirurgen la de så långt ner. Annars finns laser som gör att de knappt syns om du stör dig på det. Det borde sin kirurg stå för då han la de för långt ner
Gilla

GoldenHeart

Kvinna ·

11 feb, 2012

Jag tycker också att dina bröst ser fina ut. Man ser ju verkligen en stor förändring från första veckan och fram till idag! Brösten kommer nog att ändra sig en del då de bara är 6 veckor gamla. Men vet inte om ärren kommer att ändra plats.. Du kan nog inte göra så mycket mer än att vänta och se hur det ser ut om ett par månader. Som Malin säger så finns det ju laserbehandling för ärren, om det skulle behövas :)

Gilla

geléhallon

Kvinna ·

12 feb, 2012

Snygga bröst, miss av kirurgen att ärren hamnar där, tyvärr är det väl inte mycket att göra åt, då att sänka bröstvecket nästan är ett lika stort ingrepp som hela förstorningen.
Gilla

Malin88

Kvinna ·

12 feb, 2012

Sänka bröstvecken är ju inte så stort. De gör bara fickan större neråt.
Gilla

3lin

Kvinna ·

12 feb, 2012

Tack för alla svar! Ja, tycker också att det var en miss av honom att sätta de så långt ner, men är väl kanske svårt att avgöra när jag var precis platt innan. Har funderat på att köpa cicatrix eller bio-oil och använda, är det någon av er som testat det? :) Alternativt så får jag väl göra en omoperation och lägga i större, men känns som om ärren kommer bli större då? Blir ju dock inte förrän något år har gått. Mina ärr syns också under bikini :( men har upptäckt att de inte syns lika mycket om man har en bikini i bandeau-modell, ett tips :)
Gilla

ida2

Kvinna ·

08 maj, 2015

Du har ett av de finaste jag sett här faktist. Och vilka små tunna ärr.

Men mina ärr är röda fortfarande och jag tycker de blev mer röda efter 5 veckor :( 

Förut innan dess var de jätte fina, kan de förstöras av att man tränar "för fort" efteråt ?

För jag satte igång för några dagar sen att cykla och lite hopp. Men de kanske var dumt. 

För man vill ju inte förstöra nåt :(

Dina ärr ser däremot fina ut. 

Gilla

Balderina

Kvinna ·

08 maj, 2015

Jättefina! Dock så tror jag tyvärr att det är en miss av kirurgen att han har satt ärren så långt ner, tror inte att det kommer ändras:/
Gilla

Balderina

Kvinna ·

08 maj, 2015

Och om du gör om brösten sen så blir inte ärren större, dom gamla skärs bort och du får helt nya ärr:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem