Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

(Bilder) Behöver hjälp med storlek!

Bröstförstoring

Hej! :D Idag har jag bokat OP den 18/2 hos Patrik Höijer på L&S, fasiken vad han var professionell, lugn och konkret! Det kändes rätt! Han rekommenderade 380cc Motiva Ergonomix MP men jag ville ha 425cc och vi kom båda överens om att jag var tvungen att ha HP då implantaten annars hade blivit för breda på min bröstkorg.. På bilderna (sport-Bhn) har jag 425cc i varje kupa, jag strävar dock efter looken som de 2 andra bilderna visar (stor C/liten D) och börjar nu nojja.. Har jag valt för små implantat? Vad tycker ni? Alla råd och tips uppskattas jättemycket!! :)

11

Sortera efter

Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

Patrik sa att det kommer bli en liten D, men jag är rädd för att mina muskler kommer att hålla in implantaten och att det inte visuellt blir förändring när jag har kläder på!

Tycker du jag bör maila honom och frpga vad han tycker om 450cc? :)

Beslutsångest 3.0!!

Gilla
Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

fox_ skrev:

Du kommer inte kunna se någon skillnad på 425 eller 450 eftersom det skiljer så lite cc. Jag hade inte mycket vävnad innan och lade i 400 cc och fick en visuell stor C/liten D kupa.

Patrik sa att det kommer bli en liten D, men jag är rädd för att mina muskler kommer att hålla in implantaten och att det inte visuellt blir förändring när jag har kläder på!

Tycker du jag bör maila honom och frpga vad han tycker om 450cc? :)

Beslutsångest 3.0!!

Gilla
Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

Jag förstår vad du menar! :) Jag tänkte på det faktiskt det där med BH-vanor, jag använder vadderade BH:ar men endast 75B eller mindre.. Hoppas att det blir skillnad!

Mailade Patrik nu om ev. 450 cc, får se vad han säger :)!

Hellre för stora bröst än för små, speciellt när man ska låta sig skäras i (!)

Tack för inputen :D

Gilla
Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

Du kommer med kloka ord!

Ja eller hur, det är en storlekshets här klart! Då 25cc inte spelar någon roll kanske jag hoppar på det ändå.. Men 500cc vet jag inte hur det blir, vill inte se för plastig ut heller (!)

Tack för rådet, får klura på det här! :)

Gilla
Carmen

Carmen

Kvinna ·

Jag har 450 cc och vi är nästan lika långa och väger lika mycke . Du kan kolla om du vill på mina bilder finns både före och efter bilder. Lycka till
Gilla
KimLand99

KimLand99

Kvinna ·

Du måste garanterat ha minst 500cc för att se ut som på bilderna, förmodligen uppemot 600cc. Kolla om du kan få extra hög profil, det borde bli jättebra.
Gilla
Pii

Pii

Kvinna ·

Du kan ju mejla bilderna på dina wish boobs till Patrik ännu och be om en ytterligare bekräftelse på att 425cc hög profil ger ett resultat som bäst motsvarar det du är ute efter :) 

Det gjorde jag i min storleks- och implantatsnoja en vecka innan operationen. Själv gick jag upp i storlek på basis av svaret jag fick, men kan inte säga om slutresultatet motsvarar mina önskemål än (de är så färska). 

Jag tycker att det ser bra ut i provbh:n och att 425-450 cc låter som en sund plan. Personligen tror jag att jag skulle välja den storlek i hög eller ultra hög profil som passar min bröstbredd bäst. Så alltså 425cc om det är HR eller sen nästa i corsé som motsvarar min bröstbredd. Detta med Ergonomix-implantatet, som är mjuk och formbar.

Gilla
fina_mini

fina_mini

Kvinna ·

Jag ska oxå OP:à mig hos Patrik. Han kekommenderade mig 425/450 motiva HP eller 375/425 MP men har beslutsångest... Vill ha snygga men naturliga, vet inte va som blir bäst skitsvårt! Ska du lägga in via armhålan eller bröstvecket?
Gilla
Iremaris

Iremaris

Kvinna ·

fina_mini skrev:
Jag ska oxå OP:à mig hos Patrik. Han kekommenderade mig 425/450 motiva HP eller 375/425 MP men har beslutsångest... Vill ha snygga men naturliga, vet inte va som blir bäst skitsvårt! Ska du lägga in via armhålan eller bröstvecket?

Vad kul! :D

Vilket datum ska du dit? Jag ska dit den 18/2, längtar men är också galet nervös!

Han sa först 380cc motiva ergonomix MP till mig, men jag vill ha 425-450cc och då behövde jag ändra till HP pga bröstbredden!

Kolla upp Ylva Fogel, hon har gjort motiva ergonomix 425cc :)

Jag ska lägga snittet i bröstvecket då jag vill att han har full kontroll samt kan justera så jag får min "dröm-klyfta" ;)

Ja flera säger ju att man ska välja det större alternativet då det är lättare att vänja sig vid stora bröst än att ångra sig varje dag för försmå bröst! Vart ska du lägga snittet?

Gilla
Therese94

Therese94

Kvinna ·

Jag har 550 cc motiva hög profil. Kolla på mina bilder om du vill (dock är de svullna fortfarande ). Jag nojjade sjukt mycket innan operationen och tänkte gå ner till 400 då jag inte ville att det ska se jättefake ut! Idag är jag så glad att jag valde att behålla 550 som jag valde på konsultationen! Tycker storleken är perfekt. Mycket av brösten "försvinner " när man har kläder på sig med. Tror du behöver komma upp på 500 iallafall för att få ett resultat som liknar bilderna. Oavsett vad blir det nog kanonbra! Lycka till :)
Gilla
fina_mini

fina_mini

Kvinna ·

25/5 så jag har lite kvar :p bokade tiden långt fram eftersom jag har sån beslutsångest om storlek och snittställe. Alltid vart inne på armhålan men velar nu. Vill inte ha några synliga ärr (precis som alla andra) men Patrik sa att det imitt fall kvittar vart ja placerar, så de gör valet svårt. Sen kan ja ju inte bestämma mig ang. Profil heller...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem