Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
backtoboobs profilbild

backtoboobs

Kvinna ·

15 jul, 2013

*Bilder* Byta från anatomiska till runda?

Andra bröstoperationer

Mina boobs är nu 5 veckor drygt och börjar väl bli som de ska bli om man säger så :) De är fina, men jag är inte alls nöjd med hur de känns. Jag har superångest faktiskt. När jag ligger ner ser de förjävliga ut eftersom min egen vävnad flyter ut, men det gör inte implantatet.. Jag har också en sån där fejkklyfta där brösten inte går ihop längst upp, utan längre ner där implantaten ligger. Min skräck var att få den här runda bolliga looken, fejklooken, vilket var den största anledningen att jag valde anatomiska. Precis det har jag fått.. De är så fasta och orörliga. Jag vet ju att de kan mjukna mera än men detta är mera en coh3 fråga känns det som.. Jag kan inte ligga på mage heller, de känns som stenhårda bollar på bröstet. Min minsta son gillar att ligga på mitt bröst och gosa men det går inte heller. Jag är jätteledsen över detta, min man betalade för operationen så jag känner inte att jag kan säga till honom hur jag känner det, att jag är onöjd. Jag känner mig helt skit just nu. Skulle jag kunna byta till runda? Skulle det bli nå bättre? Någon som har gjort det? Jag har framför och vill helst ha det igen, men det blir väl rippling då kan jag tänka, väldigt tunn på bröstkorgen och 1 cm egen vävnad sa Patrik. Jag ska ta lite bilder och lägga upp nu. Tacksam för hjälp!

25

Sortera efter

backtoboobs

Kvinna ·

26 jul, 2013

Hehe, tack Akira :) Jag har grov rippling i klyftan, kan känna och ta tag i implantatet där emellan, får ett hål emellan och under implantaten i klyftan (kan aldrig ha urringat alltså) när jag böjer mig fram ser man implantatet i klyftan och min egna vävnad under/bakom, och de har fallit inåt eftersom jag har sådan tunn vävnad där. Inte något jag kan leva med!
Gilla

via_dolorosa

Kvinna ·

26 jul, 2013

Hedda skrev:
Intressant - jag har fått beskedet fr en kirurg att jag behöver 320 cc extra hög för att fylla ut. Två andra kirurger säger att jag har så lite egen vävnad att 300 el tom 280 räcker för att slippa häng.. Är det ngn skillnad på bakom- och framförplacering i denna fråga?
För maximal lyft effekt brukar framför vara den placering som fungerar bäst just i den synpunkten.
Gilla

Hedda

Kvinna ·

26 jul, 2013

Tack via_dolorosa! Märkligt nog rekommenderar alla bakom, men det är väl för att jag anses ha lite egen vävnad.
backtoboobs: Hur mkt som är egen vävnad är för mig ett mysterium. Det finns massor av tjejer här som haft obefintliga bröst (och förmodar jag vävnad) som lägger framför och det har fungerat utmärkt. rekommenderade Patrik dig att lägga bakom?
Gilla

via_dolorosa

Kvinna ·

26 jul, 2013

Hedda skrev:
Tack via_dolorosa! Märkligt nog rekommenderar alla bakom, men det är väl för att jag anses ha lite egen vävnad.
backtoboobs: Hur mkt som är egen vävnad är för mig ett mysterium. Det finns massor av tjejer här som haft obefintliga bröst (och förmodar jag vävnad) som lägger framför och det har fungerat utmärkt. rekommenderade Patrik dig att lägga bakom?
En naturlig förklaring till att folk rekomenderar bakom är för Sverige är ett "bakom-land" 😉 de allra flsta har bakomplacering. Är man beredd att kapa en frisk muskulatur så är det bara att köra på bakom också. Jag tycker du ska läsa och fundera över för och nackdelarna med båda placeringarna och kom underfund med vad du kan leva med eller inte. exempelvis muskelpåverkan och rippling. Både bystade och platta har möjligheten att ha båda placeringarna 🙂
Gilla

geléhallon

Kvinna ·

31 jul, 2013

Jag hade nog gett framför placeringen 1-2 år först. Jag tror absolut inte att de kommer se mer naturliga och upplevas som mer naturliga med en bakom placering.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem